O kocouru Mikešovi a jeho přátelích (TV seriál)

• Československo

Josef Lada (kniha)

Josef Brukner

Miloš Vacek

Karel Höger

Naprostá a geniální Ladova malovaná klasika. Zároveň jeden z mých nejoblíbenějších večerníčků který má už stále místo v mém TOP 10 večerníčkovejch NEJ. Jako malý jsem četl povinně i knížku která se mi ale možná líbila ještě o něco víc než tyto zfilmované příběhy. Nejvíce se mi tenkrát líbil hned ten první díl :Co se kocour Mikeš v Hrusicích naučil mluvit. A pak jsem měl rád i Pepíka Ševců i toho vypaseného vepříka ten byl fakt v celém seriálu asi nejlepší a nejpovedenější. Veselé Ladovy obrázky které jsem vždycky tolik miloval a to nejen ve filmu (Kaňka do pohádky), jak jinak než skvělé vypravěčské umění Karla Högera (Pejsek a kočička, Rumcajs, Cipísek aj.), a režijní umění Josefa Klugeho mě a zajisté i vás vždycky moc potěšilo. Kluge-Höger-Lada geniální trojice.Co víc dodat za 5* a to i za tu skvělou nezapomenutelnou titulní melodii.(10.10.2006)

Až si pořídím kočku, tak jí naučím mluvit hlasem Karla Högera, obuji jí škorně a budeme spolu prožívat podobná dobrodružství. Není divu, že je Mikeš jedním z nejlepších večerníků - Karel Höger je génius hlasu. Proto jsou pohádky podle Lady výborné (Bubáci a hastrmani, Mikeš apod.), ale nadhodnotu jim dělá teprve Höger - to je jasně vidět např. na zmiňovaných Bubácích, kteří, ač vysoce nadprůměrní, geniality Mikeše nedosahují.(31.3.2012)

Josef Lada byl nejen schopný malíř futurismu (tam jeho díla řadíme), ale také dobrý básník a spisovatel (dodnes pamatuji na knížku o ptácích, na jejímž obalu sedí papoušek vyobrazený jako učitel). Právě jemu je tenhle pořad zasvěcen a nebýt jeho tak je taky o ničem. Mohl bych kritizovat tvůrce, že toho moc neudělali, ale to se mi nechce. Tohle se totiž musí líbit nejenom dítěti, ale i dospělému. Za mě plný počet.(4.3.2014)

• kulyk

Milé děti, vy genetické smetí, je zase čas na pohádku! Tak se hezky usaďte, popotáhněte své připošvihlé trenky a otřete táhlé, brčálově zelené soply do promaštěných vlasů, začínáme. Bylo - nebylo. Žil jednou jeden kocourek, který dokázal hovořit lidskou řečí. Mlel sice samé krávoviny, v tom se od vás zase tak moc nelišil, nosil však fešné holiny a byl odvážný, odvážný jako pštros s rozvinutou paranoiou. Přátelé jej proto měli velice rádi. Prase, koza a vůbec celá dvorní (od slova dvorek) elita spatřila v něm kladný vzor. A tak se nám ta hovádka motala od chléva k hnoji a zpět, nic moc se nedělo, na nebi sluníčko, v noci měsíček..... Ladův styl malby mne od mala mátl. Především jeho bytostný odpor k perspektivě. Za vyzdvižení stojí hlavně pokus vyrovnat se s nebezpečím, tvořícím se v Sudetech a na sever i západ od nich, postavou Nácíčka. Přiteplený strašpytlík skutečně pomohl, jak všichni víme z hodin dějěpravy. Nafoukl našemu národu sebevědomí a s Adolfem jsme zatočili!(14.7.2013)

Často si v této uspěchané a bláznivé době říkám, že by bylo nejlepší zalézt do útulného Pašíkova chlívku, či s Pepíkem a Mikešem na pec a vyprávět si pohádky, aby se člověk vrátil na zem a uvědomil si čisté a pokorné hodnoty života. Právě tak, jako to dělal Josef Lada ve své úžasné tvorbě, ve které až dojemně prostým způsobem vystihl českou mentalitu a povahu i krásu a kouzlo této země tak, jako nikdo před ním, ani po něm. Josef Kluge, tyto milé postavičky oživil více než důstojným způsobem a Karel Höger jim definitivně vdechl život. Díky za to! Ladův odkaz je naší symbolikou a národním pokladem, který nedokáže nikdo napodobit a na rozdíl od korunovačních klenotů a státního pokladu ani ukrást!(12.10.2008)