Příběhy železné opony

(pořad)
všechny plakáty

Důmyslná, nelidská, absurdní. Tak vypadala železná opona, která krátce po komunistickém puči v únoru 1948 začala vyrůstat na hranici mezi bolševickým táborem a demokratickým světem. Systém drátů, do nichž na mnoha místech pouštěli bdělí strážci hranic elektřinu, zátarasů a nášlapných min má na svědomí stovky životů. Nejen těch, kteří se pokoušeli dostat na druhou stranu, ale i těch, kteří se zbraní v ruce střežili výdobytky gottwaldovského socialismu. Pořadem provází a absurditu zrůdného politického systému komentuje Jaroslav Hutka. (oficiální text distributora)

Kleofáš

Hromada ilustračních záběrů, mluvících hlav, amatérsky hraných scének + tragický Hutka. Zkrátka nedává vůbec smysl se na to koukat, když existuje série knížek Příběhy železné opony od Luďka Navary (autor scénáře), které jsou napínavě napsané, plné fotek a dobových dokumentů a čtou se tak dobře, že vám všechny nezaberou o moc víc času než zkouknutí této série dokumentů. Za téma a příběhy pět hvězdiček, televizní zpracování jedna hvězda. Průměrovat by bylo zavádějící, takže raději nehodnotím. ()

Napalm.Death odpad!

Vrchol trapnosti a zároveň další stupidní a manipulativní antikomunistická propaganda České televize, snažící se vymývat mozky diváků, zaplacená z koncesionářských poplatků, tentokrát v čele s tragikomickým Hutkou, který si tu "zahrál" roli užitečného idiota ve službách zuřivého antikomunismu. Takže jasný odpad. Nic víc nic míň. A což takhle natočit třeba seriál o zločinech kapitalismu a západního imperialismu?? No jo, ale to by bylo nesmírně nákladné, neboť by těch dílů nebylo 39, nýbrž minimálně milion. Na to by Česká televize určitě neměla. A navíc by to už ani nemohl uvádět Hutka. Ne, kdepak, to je absolutně nereálné. ()

McMerkurion odpad!

... pár dílů jsem viděl, ale například "letadlo pro Pavlínku" je silně zkreslené, chudák matka, komunisti ji donutili si najít jiného, a přitom dle vyprávění samotné Pavlínky, to byl otec, co si za železnou oponou našel jinou a je opustil, takže jsem si o tomto dokumentu udělal svůj obrázek ... ()

710.cz

Scénárista Luděk Navara je podepsán i pod Po stopách třetího odboje. Příběhy železné opony jsou na rozdíl od "třetího odboje" skvěle zpracované a přehledné. ()

lodni_sroub

Příběhy jsou silné, ale zpracování nemá kouzlo Osudových okamžiků. Úvodní píseň povedená, ale shazuje ji průvodní video. Vypravěči se k sobě příliš nehodí, jeden je zjevný profesionální herec, druhý naopak daleko lepší zpěvák než herec. Místy skvělá, místy hluchá místa. Nicméně je to pořád na televizní poměry lepší průměr. ()