Hrdinové letu 93 (TV film)

• Česko

Let, který se bránil

Flight That Fought Back, The

Drama / Dokumentární

Velká Británie / USA, 2005, 90 min

Bruce Goodison

Dnes (11.9.2006) nám tento dokument pouštěla učitelka ve škole, abychom si připoměli 5. výročí teroristických útoků na USA. Je to takový ten typ katastrofického dokumentu, které zrovna nemám rád. Po celou dobu totiž pozustalí obětí jen říkají, jací byli jejich blízcí hrdinové, stateční, a že by určitě udělali tohleto i tohleto. Možná to ode mě zní sobecky, ale já prostě tyhle filmy moc nemusím. A vzhledem k tomu, že nám snímek promítla učitelka první dvě hodiny, většinu filmu jsem málem prospal. Hrdinové letu 93 jsou proto pro mě rize průměrný dokument...(11.9.2006)

Sice slabší než "Let číslo 93", ale určitě svoji atmosféru má. Vydává se trochu jinou cestou než LČ93, spíše dokumentární a více přibližuje pocity pozůstalých. Mísení hrané a dokumentární tvorby je správně vyváženo. Nedochází ani k trepným hereckým výkonům. Pro mě prostě nadprůměrný dokument. Plusy+: Autentičnost, poučné Mínusy-: možná trochu konec Hodnocení:|70%|(30.8.2008)

Pochopitelně se to nedá srovnávat s Letem číslo 93, ale pokud se z jakýchkoliv důvodů chcete o pasažérech onoho osudového letu dozvědět více informací, koukněte na to. Sice to mohlo být kratší a snaha o zachycení těch nejvypjatějších okamžiků nemusela být prezentována maximálně roztřesenou kamerou, ale v rámci (proti)teroristické osvěty se jedná o stravitelný kousek.(11.9.2006)

Celkem zručně natočený film o tom, jak to pravděpodobně probíhalo na palubě letu 93, který spatřil světlo světa o rok dřív než jeho o něco slavnější kinový bráška United 93. Určitě potěší záznamy skutečných rozhovorů, ať už se jedná o pasažéry nebo dispečery, které jsou do dokumentu mistrně vkládány, stejně jako výpovědi lidí, kteří měli k obětem nejblíž - jejich příbuzní. Na druhou stranu, celá akce v letadle, kterou se tenhle dokument snaží zrekonstruovat, působí značně uměle. Což sice snižuje The Flight That Fought Back o stupeň níž než už zmiňovaný Let číslo 93, přesto se jedná o mimořádně dobře provedený snímek o tom, jak si několik odhodlaných lidí zkrátilo život o 15 minut, zato ale možná zachránilo desítky nevinných lidí.(10.9.2006)

• flanker.27

Trochu obtížné hodnocení, ale nakonec to tvůrcům napálím, sami říkají něco jako: "následující události nebyly z černých skříněk dosud zveřejněny" a hned potom nám předvedou, jak že to mělo přesně být. Tomu říkají dokument? Hlavní náplň pak tvoří vata, kde každý pozůstalý hodnotáí toho svého příbuzného jako toho hlavního hrdinu, co dělal to a to. Jejich postoj sice chápu (teda až na tu babču, která se tam vypínala pýchou, jako by ani ztráty svého syna neželela), ale není to něco, z čeho bysme se toho moc dozvěděli. Kol a kolem omýlání známých faktů, dohadů a čirých spekulací.(20.9.2006)