Chorvatský snímek vypráví příběh mladého bezstarostného vojáka doktora Sirceviće, který diskrétně léčí věčně opilého poručíka Pasiće, jenž trpí pohlavní nemocí. Přitom se seznamuje s atraktivní Pasićovou manželkou a jejich vzájemné sympatie brzy přerůstají ve vášnivý vztah. Poklidná atmosféra vojenského cvičiště se pod pohrůžkou chystaného nepřátelského útoku proměňuje v téměř válečnou hysterii. Komedie chorvatského režiséra Rajka Grliće nachází inspiraci v historii bývalé Jugoslávie. Komorní příběh zaujme velice strohou estetikou a groteskním vykreslením postav. Film se pokouší přiblížit atmosféru předválečné multietnické země 80. let. Snaží se zachytit ono ticho před bouří, než se situace opravdu vymkne kontrole. (Febiofest)

Tjaden

"Jugoslávská Lidová Armáda byla vytvořena během druhé světové války komunistickým vůdcem Josipem Brozem Titem. 50 let tato armáda symbolizovala jednotu multietnické Jugoslávie. Všichni muži mezi 18 a 27 lety museli minimálně rok sloužit v jedné z multietnických jednotek."... A jak to nakonec v 90. letech dopadlo... Zápletka je přinejmenším lehce absurdní, ale na to bychom měli být u balkánských filmů zvyklí. To stejné platí o hereckých výkonech, které jsou i v Karaule velice přirozené. ()

dopita

Začátek je fajn s trochou humoru, pak tempo vyprávění mírně povadne a nakonec film vyústí v drama. Ale na můj vkus byl závěr trochu moc afektovanej. ()

DannyBoy80

Většina filmu by se dala označit za komedii a frašku na válku. Jednotka je uzavřena v horách z důvodu choulostivé nemoci velitele, který se tak nemůže objevit doma. Komunikaci se ženou obstarává doktor jednotky. Bavíme se o jižanských typech že. Duch se nese v absurdním prostředí války/neválky s unuděnými vojáky blbnoucími z uzavřenosti v horách. Dalo by se říct, že to je další Jugoslávský válečný film nastiňující absurditu chování, absurditu války, kde je vše zakončeno nečekaným dramatem. ()

(Z)denny

Co uděláte když zjistíte, že máte syfilis? Asi zajdete k lékaři a dáte si sexuální půst. Ale jak to udělat, abyste to nemuseli říct manželce? Kličkujete, vymýšlíte různé výmluvy.. Oproti tomu takový velitel na Jugoslávsko - Albánské hranici v době totality z tohoto snímku to měl jednodušší - prostě vyhlásil u své jednotky bojovou pohotovost a potom stačilo čekat až léky nemoc vyléčí. Jenže.. Jenže se jak na potvoru znenadání objeví spousta protivných a nečekaných "jenže" a krásně jednoduchý plán se začne hatit.. Smutně veselý snímek s hořkou koncovnou.. ()

amarth

Unikát, který z černé komedie vykrystalizoval v dokonalé drama! Navíc v původním znění lahůdka hodná i těch největších "fajnšmekrů"... ()

agassi68

Tak toto bolo perfektné 2v1. Prvá polovica presne zobrazila absurdnosť povinnej vojenskej služby, kde inteligenti sa išli zblázniť z toho posraného vojenského systému a tí menej chápaví to žrali aj s navijakom. Samozrejme čas si krátili po svojom. Veľmi presne zobrazená realita ZVS/ tí skôr narodení budú vedieť, čo je to/ s chutnými nadávkami a komediálne ladená. Neskôr plynule prešla do klasickej drámy aj s tragickým vyvrcholením, ktorý spôsobila tá prvá polovica. ()

tančísvlky

Zvláštne zvládnutý film,ktorý má rýchle tempo.Než sa ako tak aklimatizujete do príbehu,tak je koniec.Režisér vsadil na priehrštie vulgarizmov,ktoré české titulky takmer všetky odignorovali.Snaha o čo najširšiu divácku obec tu čnie a to sa mi nepáči a preto hodnotím tento film len priemerne.Výborný herecký výkon poručíka Pašiča vysoko prevyšuje zbytok komparsu.Hlavným postavám neverím vôbec nič.Koniec je zbytočne avizovaný už dopredu ... ()

simadra1

Vojenská tragikomedie z albánské hranice u jezera Ohrid se odehrává čtyři roky před konfliktem a rozpadem Jugoslávie. Film mě zaujal od začátku svými vtipnými situacemi - velitel ukazující své přirození nakažené sifilisem chorvatskému vojáku-lékaři, přidrzlý srbský voják kouřící hašiš a měnící písmena v nápisu, jež oslavuje Tita a další. Zápletka voják-velitelova manželka-konflikt-smrt-smutný konec nebyla pro mě příliš překvapivá, nicméně stejně tento typ komedií s tragickým koncem mám velmi ráda. Možná proto, že jsem na něj z českých filmů už zvyklá? Prostě mě to takhle baví. Příběh se mi líbil, charaktery jednotlivých postav byly skvělé, balkánský nespisovný slovník nezklamal. ()

Ibis

Podobně jako české snímky Černí baroni nebo Tankový prapor, Hraniční hlídka je obhroublou komedií natočenou po pádu komunistického režimu, která se satiricky ohlíží za dobovými poměry v lidové socialistické armádě. Vyprávění je zabydleno typizovanými postavami tohoto subžánru — Ljuba je věčný potížista a kanadskými žerty škodí svým nadřízeným, Siniša jeho mírnější kamarád, který má aféru s manželkou jejich velitele Safeta, uřvaného a neschopného důstojníka šikanujícího své vojáky. K charakterizaci postav ale vyprávění nepřistupuje stereotypně, obzvláště k poručíku Safetovi, jehož tyranské chování je výsledkem frustrace z umístění u zapadlé vojenské posádky. Komediální tón s postupem času nabude hořké hrany a vyústí až v tragédii, když se humoristicky laděné motivy Ljubových žertů a Sinišových záletů dočkají katastrofických následků: smrti poručíka Safeta i jeho manželky Mirjany. ()

RobbieM@N

Zpočátku hodně optimistický snímek, jehož středobodem je romantická linie, Verica Nedeska udivuje svoji přirozenou krásou a díky ní mě film sakra hodně bavil, milostné scény jsou skvěle naturalisticky natočeny, snímek však ztrácí hodně prostým scénářem. ()

mikhail

Veľmi pekný film, na ktorý som náhodou narazil na ČT2. Pôvodne som chcel sledovať úplne niečo iné, ale vtiahol ma do seba behom niekoľkých minút. Vôbec by som sa nehneval, keby aj na Slovensku konečne vznikol podobný snímok (Pokoj v duši je síce dobrý, ale na Hraničnú hliadku ešte nemá). ()

nula87

Typicky balkánská "komedie", pro které mám slabost. Přesně dávkovaný humor, ale i vážná stránka celého filmu funguje jak má. Možná trošku zbytečně přepjatý konec, ale tenhle film mě uspokojil téměř dokonale. 80% ()

vlastovka

Adaptace na základě knihy Ante Tomiće Ništa nas nesmije iznenaditi. Skvělý začátek zachycjící pověstné ticho před bouří, spěje k tragickému (bohužel trochu nelogickému)vyvrcholení, které se od knihy podstatně liší. P.S.Paunović se chce Pašićovi pomstít za ten políček(Električni orgazam ) ()

Thimpu

Je to paradox, když si však film zpětně přehrávám, vlastně kvůli jednomu syfilisu všichni na závěr poblázní a vznikne velká tragédie. Nebýt toho, vojáci by nečekali jak tupci na údajně útočící Albánce a dostali by své propušťáky, neumřela by okouzlující a v erotických scénách skvěle hrající Verica Nedeska a ani věčne opilý poručík Pasič, podle mého názoru nejlépe zahraná postava. Jenže tohle byla Jugoslávie za 80. let - nervózní, burácející a nestabilní. Možná jedna z nejlepších kombinací komedie, akčního žánru a dramatu, jakou jsem kdy viděl. Mnohokrát jsem se zasmál, mnohokrát jsem trnul, co se stane, a špatný konec v hustém, temném a strašidelném dešti na závěr dodal filmu pořádnou třešničku. Spolu s "Oprosti za Kung-Fu" nejlepší chorvatský film. Karaula je ale podle mého názoru neodepisovatelnou jedničkou. ()