Jedné noci v jednom městě

One Night in City

Animovaný / Loutkový / Komedie / Horor

Česko, 2007, 67 min

Jan Balej

Ivan Arsenjev, Jan Balej

Martin Vandas

Kostýmy:

Radka Balejová

Obávám se, že Douglas má pravdu. Je paradoxní, že zrovna výborná a nápady nacpaná povídka Větvička a Ploutvička (o vývoji přátelství stromu a kapra v průběhu jednoho roku) vůbec nezapadá do zbytku filmu, kterému by jistě - pokud ne rovnou scénarista - prospěl kvalifikovaný dramaturg. Nejde ani tak o to, že jednotlivé povídky spolu vzájemně nesouvisí (proč by musely?), ale že tyto povídky nedrží pohromadě ani samy o sobě - vypadají jen jako studentské cvičení či náčrtky na nějaký skutečný, vypointovaný a strukturu mající film. - A "povídka" Zastavený čas je vyloženě trapná.(27.1.2007)

• pakobylka

Celkový dojem: Samoúčelné neveselé panoptikum, kterému nechybí ani tak smysl, jako spíš trocha hloubky a možná i poezie. Nestačí vzít podivné figurky a přidělit jim podivné příběhy. Světlou výjimkou je povídka o Větvičkovi a Ploutvičkovi, která jednoznačně převálcovala všechno ostatní. Na druhé místo jsem chtěla dát opileckou povídku o Džinovi - ale pak jsem si uvědomila, že mi utkvěla v paměti patrně proto, že byla poslední ... :-)) ... 2,5*(5.11.2009)

• UncleG

Jedné noci v jednom městě je alespoň pro mě naprostá nuda, nuda, šeď, šeď. Z bahna únavného, prázdného zírání na animované panáky ho tahají pouze příběhy „Ploutvička a Větvička“ … A příběh s pracovním názvem „Ucho“, jehož geniální myšlenka a vtipná pointa je brutálně zavražděna otrockým (do)vysvětlováním. *Tady bude spoiler, protože si nemůžu odpustit tuhle bohapustou ničemnost neokomentovat* Ve chvíli, kdy neúspěšný muzikus s přišitým uchem nakreslil na zeď most v Arles, řvali jsme všichni v kině smíchy. V tuhle chvíli měl příběh skončit. Kdo nepochopil, ať si prohlídne jakoukoli publikaci o dějinách umění. Jenže Balekovic Honzovi to nestačí. On chce, aby jeho fór pochopilo i tříleté dítě. A tak poté, co odvypráví vtip i s pointou, cítí autorskou povinnost vše náležitě vysvětlit do poslední mrtě. Úplně ten samý případ, jako kdyby někdo řekl „šli dva a prostřední upad“ a dodal: „chápeš? Protože když jdou dva tak tam není ani jeden postřední a tak vlastně nemohl upadnout. V tom jako tkví podstata toho vtipu a to je přece velmi komické. Tak a teď se můžeš smát.“ Moc bych nedal za to, že Balej vypráví v hospodě vtipy podobným způsobem…A je tím pádem mezi přáteli velmi oblíben :)(21.8.2009)

• ArdathBay

Loutkové filmy mám velmi rád, ale kde nejsou příběhy promyšleny a navíc postrádají i pointu, tam já nejsem a ani nemohu být spokojen. A když mě jednotlivé příběhy až na jednu světlou vyjímku začnou nudit... Ta vyjímka je povídka o Větvičkovi a Ploutvičkovi. Roztomilý příběh, kde nehrají vůbec žádní lidé a Větvička kalí velmi stromovým způsobem :) bych jako jediný pustil i dětem. Loutky jsou skvělé, ale je škoda, že nemluví a jen huhlají (snaha ušetřit ?). P.S. : U první povídky Ulity jsem si vzpoměl na Knoflíkáře.(7.12.2008)

Výtvarně naprosto perfektní, o tom žádná. Ale k čemu to je, když ve většině povídek chybí nějaký zajímavý děj nebo pointa. Takhle nám zbývá jenom panoptikum méně či více bizarních sekvencí (nedovoluji si to ani nazvat příběhem). Pochybuji, že bych si na mnoho z tohoto filmu za týden vzpomněl. V paměti mi tak nejspíš uvíznou jen části. Titulní Jedné noci v jednom městě s opravdu vynikajícím nápadem, závěrečný Džin, který v některých momentech připomíná až tvorbu mistra surrealismu Jana Švankmajera a možná Větvička a ploutvička, ale to je asi tak vše.(16.10.2009)

• - Některé dekorace byly vysoké i dva metry, a tak animátor s kameramanem museli lézt po štaflích. (Cherish)

• - Film vznikl spojením tří samostatných filmů, natočených v průběhu šesti let, a to Jedné noci v jednom městě (2000), Ulity (2004) a Větvička a Ploutvička (2006). (Cherish)

• - Janu Balejovi film Jedné noci v jednom městě vysloužil Českého lva za nejlepší výtvarný počin. (Rodriguez)