Jedné noci v jednom městě

One Night in City

Animovaný / Loutkový / Komedie / Horor

Česko, 2007, 67 min

Jan Balej

Ivan Arsenjev, Jan Balej

Martin Vandas

Kostýmy:

Radka Balejová

ULITY : ...aneb, každý má svou úchylku a i mravenec může být užitečný v mnoha směrech. VĚTVIČKA A PLOUTVIČKA : ....aneb, když panáka, tak do obou květináčů. I strom má své noční můry. Velice dojemný příběh o přátelství. JEDNÉ NOCI V JEDNOM MĚSTĚ : Tak nevím, co bylo víc psycho, zda ta harmonika nebo děj příběhu kolem "operace ucho". Temný příběh. ZASTAVENÝ ČAS : Vždy jsem chtěl zemřít v hospodě, ale v kavárně nikdy, to by byla moje smrt. DŽIN : ...aneb, jaké přání si přát, než vám chlast zatemní mysl. Zde zazní první slovo tohoto příběhu : PĚKNÝ, jako reakce na velký prsa. Celkově jsou to spíše ponuré povídky, které vyvolají smutek než smích, ale když překonáme pohled na podivně vyřezávané postavy, je to vcelku pěkný film.(2.1.2010)

• ArdathBay

Loutkové filmy mám velmi rád, ale kde nejsou příběhy promyšleny a navíc postrádají i pointu, tam já nejsem a ani nemohu být spokojen. A když mě jednotlivé příběhy až na jednu světlou vyjímku začnou nudit... Ta vyjímka je povídka o Větvičkovi a Ploutvičkovi. Roztomilý příběh, kde nehrají vůbec žádní lidé a Větvička kalí velmi stromovým způsobem :) bych jako jediný pustil i dětem. Loutky jsou skvělé, ale je škoda, že nemluví a jen huhlají (snaha ušetřit ?). P.S. : U první povídky Ulity jsem si vzpoměl na Knoflíkáře.(7.12.2008)

• Koryntos

Když měl tenhle filmek vyjít na DVD, hrozně jsem se na něj těšila. Bohužel každý můj pokus dokoukat ho do konce končil usnutím u první povídky. Nakonec jsem na každou povídku koukala samostatně, ale s velkým přemáháním a sirkami v očích jsem dílko dokoukala, ale nějak mě to vůbec ničím nenadchlo. Hvězdičku dávám za originalitu loutek.(18.2.2012)

Defilé maniakov, úchylákov, feťákov a psychopatov, indivíduí pred alebo už za hranicami kretenizmu, jedincov v deliriu tremens či delíriu inom, to všetko je ironické hyperbolizované gesto všetkým tým, ktorí si o sebe myslia, že sú "celkom normálni". K štandardnému vybaveniu domácností normálnych ľudí a ľudkov teda patrí poľovný revír, pohanská svätyňa, nekro-cirkus či súkromné krematórium a priľahlý urnový háj (č-b pán Kopfrkingl by zozelenel závisťou). Režisér našťastie pozbavil bábky "výhod" rečovej komunikácie, čím dosiahol ich ambivalentné či polyvalentné vyznenie. Táto voľba paradoxne činí tvorivý proces náročnejším a uspokojivý výsledok (ktorým Balejov film je) o to vzácnejším. Fimfárovské dialógové a monológové barličky a viazanosť na pointovú katarziu zmizli v prospech čírej vizuálnej poézie, ktorá na príbehu síce stavia, ale nepovažuje ho za alfu a omegu kvality. Je poviedka "Zastavený čas" menej hodnotná, pretože jej význam (démonická schopnosť hudby ako takej čas zastaviť, zvrátiť, petrifikovať, umŕtviť, zakonzervovať, preparovať a mumifikovať) nie je okato artikulovaný? Nie je. Neorganickým včlenením majstrovského kúsku "Vetvička a Plutvička" sa nezaoberám - je to príliš veľká paráda než aby som zvažoval malicherné okolnosti jej prezentácie. Top scéna: neviem sa rozhodnúť medzi narkomanským šlukom a rakvičkou s nožičkami.(31.8.2009)

Stylem tento soubor povídek připomíná tvorbu Adama Elliota (Mary a Max či Harvie Krumpet) se špetkou "něžné morbidity" typické pro Tima Burtona, ale jejich úrovně bohužel nedosahuje (na české poměry by se snad o nadprůměrném dílku dalo hovořit). Jinak hravým a nápaditým myšlenkám většinou chybělo nějaké větší dotažení. Samotná animace byla skvělá, jako jediné mi trochu vadily strnulé obličeje s jediným výrazem, ačkoliv musím uznat, že pomocí dalších gest a hudby byly emoce celkem umě vyjádřeny. 60%.(23.3.2013)

• - Ve filmu se vůbec nemluví. (Yoshimitsu)

• - Film vznikl spojením tří samostatných filmů, natočených v průběhu šesti let, a to Jedné noci v jednom městě (2000), Ulity (2004) a Větvička a Ploutvička (2006). (Cherish)

• - V první povídce si čte muž pražský deník Metro. (Yoshimitsu)