Válka rozumu a cti

• Česko Souboj stratégů (více)

370 let př. Kristem byla Čína rozdělena na sedm národů a několik dalších malých kmenů. Jeden z nich sídlí ve městě Liang. Velitel Xiang Yangzhong se svojí 100 tisícovou armádou má za úkol zahájit útok na Liang, který stojí v cestě do Jenu, a zabrat ho. Město by tomuto mohutnému útoku zcela jistě podlehlo a tak je jejich jedinou nadějí válečník Ge Li z Mo-Tsu kmenu jehož členové jsou proslulí obranými schopnostmi. Město, za pomoci Ge Liho odolává postupně jednomu útoku za druhým. Král města se však brzy začne obávat o své postavení a velitel Xiang ještě neřekl poslední slovo... (Siriuss)

imf

Někomu možná nebude po chuti, že Battle of Wits se svalnatým Andy Lauem v hlavní roli je spíš o taktice a podstatě boje, než o zpomalených masakrech a soutěži o to, kdo zapíchne víc šípů do nepřátelských lebek, ale po dvou hodinách budete vědět, že válka byla, je a bude svinstvo, které připravuje poražené o těla a vítězům a přeživším bere duši. Protiválečný čínský epos z doby kdy Ježíš ještě ani netahal kačera, si budete díky bezchybnému provedení a palčivému poselství ještě setsakra dlouho pamatovat. ()

sniper18

Je to dosť dobrý čínsky historický film. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúcim sa v časoch, keď bola Čína rozdelená na sedem kráľovstiev a veľká armáda s cieľom zjednotiť krajinu postupuje, aby obsadila menšie kráľovstvo a tak do neho prichádza člen z uznávaného mierumilovného kmeňa, aby pomohol s obranou pred mnohonásobnou presilou, ale postupne si uvedomuje, že nie všetci si skutočne pomoc zasluhujú a iba málokto vie skutočne pomoc oceniť. So spracovaním som nadmieru spokojný, film by sa dal rozdeliť na dve polovice, prvá sa nesie v klasickom duchu boja dvoch armád, pri ktorom je treba kvôli menšiemu počtu vojakov taktizovať a druhá sa už začne vyvíjať dosť nečakane, strácajú sa hranice medzi kladnou a zápornou stranou, ktoré boli v prvej polovici jasne dané a celý čas je to pomerne nepredvídateľné. Ale nemôžem povedať, ktorá polovica je lepšia, obe sú výborné a bez slabého miesta si film po celý čas udržuje slušné tempo a zaujímavý správne gradovaný dej. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Je tu niekoľko väčších bojových scén s množstvo vojakov, v ktorých nejde o nejaké akcie jednotlivcov, ale inteligentné využívanie zaujímavých taktík a akcia celkovo je veľmi dobre natočená, nápaditá a s niekoľkými výbornými momentami, jednoducho až na niekoľko horších efektov jej nemám čo vytknúť. Herecké obsadenie je výborné, skvelý Andy Lau v hlavnej úlohe, An Seong-gi ako jeho hlavný protivník, poteší aj Fan Bingbing a viacero zaujímavých vedľajších postáv. Réžia je bezchybná a aj preto ma prekvapuje, že tento režisér už nič výraznejšie nenatočil a technická stránka je až na pár detailov, obzvlášť pri niektorých efektoch skvelá. Vojna rozumu a cti bez pochyby patrí medzi tie najlepšie historické filmy, aké sa dajú vôbec vidieť. Objektívna kvalita filmu- 84%, film sa páči mne na 79%. ()

Anderton

Vojna rozumu a cti nie je veľkofilm typu Kráľovstvo nebeské, kde sa dve hodiny filozofuje a končí to monumentálnou bitkou. 100 tisíc bojovníkov to rozbehne hneď od začiatku a ich útok trvá niekoľko dní (možno dlhšie) a prinesie so sebou viaceré zvraty a nečakané úmrtia. Priznám sa, že po taktickej stránke bitky som sa dosť strácal, takže som bol viac nútený sa sústrediť na postavy a ich osudy. Tá hlavná na môj vkus filozofuje trochu polopaticky a ani sa potom nevidím, že je ostatným mužným veliteľom tak trochu na smiech, aj keď má pravdu. V jeho názoroch tkvie nadčasovosť a aktualizácia tohto historického filmu, v ktorom sa stále niečo deje. Akcia je rytmicky vyvážená počas celého filmu a na jeho konci dostáva tak obľúbený filmový pojem "hrdinstvo víťazov (alebo porazených)" poriadne na frak. ()

Cervenak

Prvú hodinu viac príručka dobývacích a obranných ranostredovekých taktík než naozajstný príbeh, ale potom sa to začne komplikovať, postavy dostávajú hĺbku a v dosiaľ celkom chladnej sekanici dostanú priestor aj emócie. Príjemne realistické, škoda že podobne ako vo Válečníkovi tvorcovia nepritlačili aj na krvavosti. Drsnejšia fazóna by to ešte lepšie zakotvila v krutej dobe kedysi dávno pred Kristom. ()

IQ Tiqe

Krásná ukázka umění boje, obrany a strategie musí každému připomenout Chi-bi. Podobnoust po válečné stránce je velká a stejně tak i kvalita provedení. Tento film má rychlejší spád příprav na bitvu a bitvy samotné (to je dáno poloviční minutáží). To vše lze jen chválit, ale zbytek mi kazí dojem - nevím, jestli ho lze nazvat studií Čínské mentality nebo obecně lidského uvažování, jednoduše ho vystihuje rčení "pro dobrotu na žebrotu" - jinak řečeno, čekal jsem jiný vývoj. Ale i tak jde o hodně dobrý válečný film. ()

• Snímek se skládá z 1531 záběrů, průměrná délka záběru je 5 sekund, nejkratší záběr trvá 0,3 sekundy a nejdelší pak 124,5 sekund. (Wisborg)
  • Ge Li (Andy Lau) a velitelka jezdectva Yi Yue (Fan Bingbing) jsou přistiženi při pozorování nepřátelského vojska v noci, ale hned v dalším záběru před vojáky utíkají za jasně slunečného dne. (JoranProvenzano)
  • Podkladem pro vznik filmového snímku se nestala jen velmi populární japonská historická novela 'Bokukō' ('Mohist Attack') japonského spisovatele a novelisty Ken'ichi Sakemi, ale rovněž úspěšná eponymní manga série, původně vycházející v době od roku 1992 do roku 1996, jejímž autorem je japonský manga spisovatel Hideki Mori ('Umizuru', 'Aozora Shot'). (Conspi)

Filmasia 2007

Filmasia 2007

01.12.2007

Festival asijských filmů FILMASIA (www.filmasia.cz) má letos čtyři sekce: Zaostřeno na Hongkong, Pocta režisérovi: Johnnie To, Novinky asijského filmu a Asijská hororová noc. V programu je například… (více)