Reklama

Reklama

Hledání ztraceného času

(seriál)
Československo, 1991, 484x20 min

Režie:

Pavel Vantuch

Scénář:

Karel Čáslavský

Hrají:

Karel Čáslavský (průvodce), Emil Hácha (a.z.)
(další profese)

Obsahy(1)

Fenomén českého filmu - Karel Čáslavský a jeho zarputilá trpělivost! To jsou pilíře, na kterých stojí unikátní dílo, které vzniká již mnoho let v České Televizi. Čáslavský už není jen historik filmu, je to pojem, který přivádí každý týden k obrazovkám statisíce diváků. Proč? Protože dokáže jako jeden z mála lidí v této republice obsáhnout svými znalostmi historické události politické a společenské. Ale se stejnou dávkou schopnosti citlivě rozlišovat skutečně důležité věci. Pořad Hledání ztraceného času je jedinečným počinem, který udržuje naši schopnost reflexe a v dobách nepříznivých dává sílu, kterou čerpá z nás samotných, z naší historie, z našeho filmového archivu. Hledání ztraceného času je legendárním projektem České Televize. Vždyť se vysílá od roku 1992 a dosud bylo vyrobeno více než 350 dílů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (63)

krabatt76 

všechny recenze uživatele

Myslím si,že za tento pořad by si Karel Čáslavský s celým tvůrčím týmem zasloužili pomník.Tolik let s takovou výdrží a zápalem produkovat takovou kvalitu....Smekám.! Trochu mi sice vadí,že pořad tak často mění čas vysílání,ale to už je halt úděl všech kvaltních pořadů z Kavek.Zrušit,nahradit nějakou licencovanou pitomostí z "úesá" a nebo alespoň odsunout do nekoukatelného času na 23:00 a déle..Tento pořad si ale diváci a zájemci o historii vždy najdou.Tomu věřím na 100%.... HZČ _FOREVER !!!!!! ()

Zik2 

všechny recenze uživatele

Pořad pro skutečné historické fanatiky. Ne každého baví deset minut sledovat třeba dostihy či sjíždění Vltavy z konce 19. století, navíc doprovázené poněkud monotónním komentářem Karla Čáslavského. Nicméně filmové záběry jsou nesmírně cenné a práce s jejich přípravou je mimořádně užitečná činnost. Hledání ztraceného času není vhodné pro výuku dějepisu na druhém stupni ZŠ, je to však poklad pro dospělé a vyspělé zájemce o historii jakožto pro profesionální historiky či pro pamětníky. ()

Reklama

Marthos 

všechny recenze uživatele

Objevování a nalézání času sice dávno ztraceného, ale nikoliv promarněného či zbytečného. Prostřednictvím unikátních filmových fragmentů před námi ožívají okamžiky a události všeho druhu, lidé, slavní i zcela neznámí, a především doba, která, jak vidno, bývala v lecčems přece jen klidnější a půvabnější. Navíc je znát, že Karla Čáslavského jeho práce bavila a naplňovala, byl jí zcela oddán. Sám k tomu kdysi vtipně poznamenal: Nejméně dvacet let jsem musel archiv poznávat, než jsem mohl začít zodpovědně jeho poklady prezentovat. A učím se stále, každý den se přesvědčuji, že je mnohem víc toho, co bych vědět měl, než toho, co vím. ()

sator 

všechny recenze uživatele

1. díl Praho má matičko stověžatá nad Vltavou 2. díl Tak trochu mimo čas 3. díl Pádlem i kamerou (1,2,3) 4. díl Se značkou Praga 5. díl To bylo v máji. 6. díl Lázeňsky trojúhelník. 7. díl V+W1,2. 8. díl Se značkou Praga. 9. díl Pozdrav z pouti. 10. díl Pražské tramvaje 11. díl Pražské maléry 12. díl Slunce, voda, vzduch 13. díl Kaput! aneb jak Německo mlelo z posledního, Bim bam, O tramvajích a kolejích....Cesta do Indie  zde a zde ()

AllShallFall 

všechny recenze uživatele

V celku povedené a zajímavé. A ještě více zajímavé je odvysílána část o tom, jak začal protektorát. No, asi tam byly věci, které by člověk neměl vidět, protože by si mohl udělat obrázek o tom, že protektorát byl nakonec úplně jinak, než se to vykládalo ve školách. No a ejhle, tyto protektorátní díly najednou nejsou k dispozici. Díky licenci prý údajně je nemůže Česká televize vysílat 😂 dobrej blábol. Osobně jsem kontaktoval ČT a takové nesmysly mi napsali. Hlavně že není licence na to, jak za protektorátu uklízeli hnůj z kravína. Ale jak přijel Hácha do Berlína, to už tam radši nedají 😂☝️ komedianti. Takže jestli chcete vidět dobové záběry tehdejší doby, tady na to rozhodně  nečekejte. Tenhle ten čas, tahle šaškovská republika lidem ukázat nechce. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (8)

  • Původně si autoři mysleli, že bude vytvořeno jen okolo 15 dílů. (gogos)
  • Hledání ztraceného času vzniklo na základě pořadu Kino a já (od r. 1980), které uvádělo kaleidoskop různých filmových atrakcí z oblasti dokumentárního filmu. O rok později se formát pořadu přeměnil na Hledání ztraceného času se stopáží 40 minut 4krát do roka. Díky úspěchu se pak formát pořadu opět změnil, a to na 20 minut každý týden. (gogos)
  • Název seriálu je odvozen od slavného románu Marcela Prousta „Hledání ztraceného času“. (gogos)

Reklama

Reklama