Krvavý úsvit

• Kanada September Dawn (více)

Šokující kus americké historie nemůže překazit pouto lásky
Film je založen na skutečné události, která se odehrála v roce 1857 v Utahu a je známá jako Masakr u horských luk.
Skupina Arkansaských osadníků cestující přes Utah byla napadena místními mormony. Ti ve jménu Boha povraždili 140 žen, dětí a mužů. Uprostřed této noční můry stojí dva mladí milenci. On je mormon a ona patří k nenáviděným osadníkům. Může tato láska přežít v atmosféře podezřívavosti a vzájemné nevraživosti těchto dvou skupin? (oficiální text distributora)

Brady

Krásný film o nepěkných věcech. Příběh je naprosto dechberoucí a scény vyjadřující vražedné šílenství a fanatismus mormonů jsou naprosto syrové a kruté. Velmi pěkně jsou vysvětleny pohnutky všech hlavních postav a to na obou stranách. I když musím přiznat, že důvody biskupa v oblasti Meadows, který poslechl rozkaz a nařídil svým lidem vykonat ta nebetyčná jatka, mi přišly dost chabé. Takže tuto postavu jsem asi nenáviděl z filmu nejvíce. Za to slepé poslouchání rozkazů a nulový soucit ke všemu, a to včetně vlastních synů. ()

jojoping

Znova je potvrdená známa pravda, že za všetkými vojnami je schovanané náboženstvo a tento film to potvrdzuje. Oboznámil som sa s kúskom americkej histórie, dozvedel sa čo to o mormónskej cirkvi, užil si romantického príbehu a dočkal sa aj akčných scén a zopár kvapiek krvi. Nič zvlášť moc, dosť priemerny dej, herecké výkony, hudba a vlastne všetko. Ako celok to však pôsobilo ucelene a príjemne a preto hodnotím vyššou známkou. ()

rafix

Je to zajímavý film z americké historie, který mě bavil. Protože je podle skutečné události. Tak proto mě bavil. ()

Speedwell

Mrhání lidskými životy alias páchání zla ve jménu konámí dobra bezesporu patří do liských dějin, ale herci prostě v mých očích hráli jako gumoví, takže sorry Ameriko... tohle neberu. ()

lubos.cermak

Někdo zde hodnotí v duchu kritiky vůči podání příběhu do tzv. lovestory. Samozřejmě, že to musí být podáno co nejcitlivěji, protože násilí samotné by dnes už nikomu oči neotevřelo. Lidé jsou již tak otupělí, jak jen to je možné. ()

RyxiraAmy

Některé scény byly vyloženě pitomé. Každého diváka musí vyloženě bít do očí zaujatost scénáře, který dělá z osadníků anděly a mormony připodobňuje k ďáblu. Skoro je mi trapné to říkat, ale všechno to má jediný důvod - ještě zvýšit působivost a bestiálnost konečného masakru a přimět k slzám i ty nejotrlejší. Tento fakt má efekt poněkud jiný. Pokouší se nám snad autoři namluvit, že životů obyčejných lidí není třeba litovat tolik jako životů těchto pokrokářů a feministů (ano, mluvím o Nancy, která - inteligentní, vnímavá a bystrá žena v kalhotách - jako jediná v celém táboře tuší nadcházející nebezpečí na základě jakéhosi šestého smyslu, který zjevně chybí všem ostatním)? SPOILER A druhý osvícený, tentokrát v opačném táboře - neodvolatelně zamilovaný Johnathan jako jediný pochopí bestiálnost a zrůdnost názorů svého otce. K vzepření vůči dvacet let trvajícímu vymývání (zdá se nepříliš bystrého) mozku mu stačí jediný pohled do průzračně modrých očí pohanky a dar v podobě koně, kterého nikdo jiný nedokázal zkrotit (!). A když se konečně osvobodí a unikne z domácího vězení za pomoci svého pološíleného bratra, doklopýtá na místo údajného masakru, kde nalézá své bratry neobratně obírající panáky ze slámy, soudě podle toho, že na celém prostoru je rozstříkaný tak decilitr rudé barvy. Nejsem vyznavačem krváků, ale když někoho zastřelíte, tak má sakra krvácet, ne? Oproti tomu se nám naskytne dojemný pohled na děti, které jsou chudinky od krve zamazané od hlavy až k patě, jako kdyby bojovaly víc než jejich rodiče. Přičtěte k tomu patos a místy až neuvěřitelnou topornost dialogů, křečovité vzlyky hlavního hrdiny a výsledný dojem rozhodně nebude takový, jaký by měl divák mít po shlédnutí filmu s tak náročnou tematikou. ()