Sicko

Známý kontroverzní americký filmař Michael Moore se ve svém filmu Sicko zaměřil tentokrát na poměry v americkém systému zdravotního pojištění. Na příkladech několika lidí, kteří z různých důvodů potřebovali lékařskou pomoc, demonstruje Moore triky, jimiž se pojišťovny snaží zabránit, aby za své klienty platily. Řadu lidí dokonce tyto instituce z malicherných důvodů vůbec odmítají pojistit jako příliš rizikové klienty. Autor se vydává i za hranice, konkrétně do Kanady, Francie a dokonce na Kubu, aby ukázal, jak funguje zdravotní systém tam. Michael Moore, jak je u něj již obvyklé, zaujímá jednoznačné (a pohříchu i jednostranné) stanovisko, přičemž své "nepřátele" nijak nešetří. Používá přitom svůj pověstný sarkasmus, ironii a samozřejmě též nesporný filmařský talent.

Název Sicko je odvozený od slova sick (nemocný), přičemž přidaná koncovka -o je odkazem na horor Alfreda Hitchcocka Psycho. Shodně s ním se název Mooreova dokumentu vyslovuje "sajko". (oficiální text distributora)

tormento

Dokument o zdravotnej starostlivosti v USA. Michael Moore asi nieje správny americký vlastenec, keď si dovoľuje chváliť zdravotný systém vo Francúzku a na Kube. Veď tieto štáty su pre Američanov odpad, z ktorého si vedia robiť akurát tak srandu...no v skutočnosti môžu len slepo závidieť. Ano ta prekrásna a demokratická amerika, z ktorej knám dennodenne prichádzajú seriály typu: Dr. House, Pohotovosť, Klinika Grace atď vás vyhodí chorého na ulicu, len preto, že nemáte na zaplatenie zdravotného účtu. ()

sulimo

Myslim, že jednoho dne systém "wet foot, dry foot" budou muset zavést na Kubě.....pro amíky s rakovinou prchající před nenažranými zdravotními pojišťovnami. Aneb další způsob jak s člověkem vyjebat. I když ona glorifikace sociální péče v Evropě mi na konci přišla až moc idealistická, každopádně jsem zase jednou o kus vděčnější za to, kde žiju. ()

campix

Americký rádoby dokument o Američanech pro Američany. Takže místy opravdu hloupý, klasicky jednostranný a Moore se občas ptá na špatné otázky špatných lidí. Jde pouze o porovnání různých zdravotních systémů, kde si pouze Američané opravdu špatně vybrali ze strachu ze socialistických metod a teď jim nezbývá nic jiného než brečet. Otázkou je proč to všude jinde bez problémů funguje a v USA ne. U mě, jako velkého USA skeptika, padla slova Michaela Moora na úrodnou půdu. Je to rozhodně k zamyšlení, jak může podobný systém v tak vyspělé zemi vůbec fungovat bez toho, aby se proti němu lidé bouřili. Jeden z těch zábavnějších Moorových dokumentů. ()

filmharmony

...levičák, blázen, demagog, neobjektivní vychytralec, tlusté prase... atd. pro mě jsou jeho dokumenty skvělé... jejich velká síla je v tom, že nás nutí přemýšlet... ... ty, kterým se líbí, ty, které naštve, ty, kterým je to fuk, ty, jimž leze na nervy nebo ty, kteří nemají kuráž... možná je jeich skutečným smyslem, abychom hledali odpovědi sami... je to pravda nebo ne? platí to u nás nebo ne? a co dělám já, kromě blbých řečí? na to si musíme odpovědět každý sám... filmařsky je tento film pro mě nejzdařilejším filmem Moora... čistý, lehkonohý, používá humor v kontrastu s tíhou... super... PS. povinné pro vlády, parlamenty ministerstva zdravotnictví... každý by měl zhlédnutí stvrdit podpisem při nástupu do funkce... mizerové ()

Radiq

Já to vždycky říkal. Vždycky jsem říkal v podstatě to, co říká M. Moore. Ne tolika argumenty, ale závěr je stejnej - že Američani jsou špatná země plná několika špatnejch lidí, kteří to vedou, a zbytku obyčejnejch lidí, kteří tím trpí. Takže další důvod, proč se této zemi zdaleka vyhnout... PS: jedinej zádrhel jsem viděl v té křečovité cestě na Guantanamo. ()

daEmoNickY

Dobra kamera. Dobra myslenka. Vtipne. Skvely strih. Konecne na vhodnych mistech pouzita hudba. Konecne rozumne "navazeni" se do socialismu ................ "if You can't find money to kill people You can find money to help people" .............................................................................................................................................................. nakonec mozna demokracie neni tak spatna ;) podle myslenek druida (?) kolem nekde v polovine filmu ................................................. je tam sice vice, jen odhaduji, citoveho vydirani nez v prumernem anime ale tady je pouzite ........................... panejo ten typek je komunista! to bych tomu teda mel dat odpad! ne? Na 'obranu' by snad rekl "I began to wonder was there a reason our government and our media want's us to hate the french ...". Kdyz se dari tak se dari, ne? ..................................................................................................................................................... ta jim to "vytmavila" ~~approx.~~ "ve francii se boji vlada lidi, jinde se boji lide vlady" ............................................................................................ nezbyva nez citovat Danta "this is gonna be one hell of a party" ()

Courtemanche

Tentokrát zaměřen na zdravotnictví USA vs Kanada, vs Evropa... Já vím že Moore kouká jen na jednu stranu mince, ale to taky někdo musí udělat. Člověk už je takový, že se pohne jen pod kritikou. ()

Ungol

Je to takovej nas Josef Klima v akci. Moc rada bych to videla i na ceskym prostedi, jak by se proflaklo, kolik si ruzne pojistovky, jako Axa, srovnejto.cz, Allianz ve skutecnosti berou a jakou mají společnou domluvu s Ministerstvem zdrarvostnictvim. Na konci tedy musim hodnociti, ze jsem rada, ze ziji v CR, protoze ta amerika, i kdyby byla pulka jen pravda, tak je otresny. :-) ()

andriy odpad!

Jdu si takhle v Americe po ulici a co nevidim!! Pred kazdou nemocnici se vali umirajici lide, kterym byla odmitnuta pomoc!! Zato na Kube maji nejlepsi lekarskou peci na svete. Tam pojedu! Vubec mi nevadi, ze kdyz nebudu bohaty zapadni turista, tak ze si s sebou do nemocnice budu muset vzit vlastni hajzlpapir, jidlo, prikryvky a mozna i postel. Hlavne, ze me tam vyleci. Nebude mi ani trochu vadit, ze misto anestezie dostanu pesti a misto skalpelem me odoperuji nozem na ryby. Skoda,ze neexistuje horsi hodnoceni nez odpad. Na Moorovy vytvory by se melo neco takoveho zavest. Taky me irituji komentare nekterych uzivatelu, kteri nejenom ze nebyli nikdy ve svem zivote v USA, ale evidentne ani netusi naprosto nic o tamejsim zdrav.systemu, coz povazuju za dulezite kriterium pro hodnoceni dokumentu, ktery tento system kritizuje. Zajimave komentare: KevSpa, pabelito ()

Belbo

Moore je genius a pokud je pravda aspoň z desetiny to co nám prezentuje, .... Nechtěl bych ležet v nemocnici USA ()

Sfinkter

Moore to hrne ze svého pohledu a přesvědčení, objektivita občas pokulhává, ale není právě toto mírou úspěchu? Umí odhalit problém a umí ho podat, umí za ním jít a bojovat za něj. Navíc ho dokáže skvěle zpracovat, s mírným odstupem, nadhledem, ale přitom i svou hloubkou a vtipem. A nikdo nemůže intenzivně odporovat, protože se zdravotnictvím v USA zřetelně není něco v pořádku. ()

Hebča

Je to místy možná až nechtěně úsměvné pozorovat Američana, jak žasne nad zdravotnictvím ve Francii a Anglii, i když je mi jasné (nebo v to aspoň doufám), že Moore není blbec, a divil se úplně všemu, co mu dotázalí lidé řekli, jen aby poukázal na ten propastný rozdíl. Trošku trapně taky zavání nevraživost Američanů vůči Kanaďanům, ale to Kanaďanům vadit nemusí, protože ti ví své. 11. září bych do tohoto dokumentu nezatahovala vůbec, ale co už, jako celek je to vlastně docela zábavné a určitá vypovídající hodnota tomu taky nelze upřít. ()

Lomy

Michael Moore opět zpět ve formě. Po slabším Fahrenheitu 9/11 (u kterého se bohužel připravuje pokračování) nám předložil další dílko, které se zabývá závažným společenským problémem, které se týká či může týkat velké části veřejnosti. Tentokrát si vzal na mušku zdravotní systém USA...Problém rozebírá jako vždy svým specifickým svérázným způsobem, nad kterým nezbývá než se jen pousmívat. Ačkoli i v tomto dokumentárním snímku v jádru jde samozřejmě o vážnou otázku, tak způsob jeho rozboru problému či dokonce řešení nenechá nikoho na pochybách, že Michaela Moora nelze brát zase až tak vážně. Ale i přes nespornou demagogičnost, zaujatost či neobjektivnost mu nelze upřít, že tenhle chlapík natáčet umí...,ale jako dokumentaristu je třeba ho brát s rezervou :) ()

Raven0

Můžete ho vinit z manipulace s fakty a diváky, můžete mu vyčítat levičáctví, zaujatost a přílišné hraní na divákovi city... To vše můžete. Ale pravdou zůstává, že jen málokdo v dnešní době dokáže natočit dvouhodinový dokument, u kterého nejen že vydržíte, ale ještě vás bude ohromně bavit. Jedno je jasné, je cosi zkaženého ve zdravotnictví americkém... ()

Pavlínka9

Michael Moore je prostě král dokumentů :) Film,který Vám podá takové množství informací, že poté začnete přemýšlet o pojištění :) ()

Natabar

Jako dokument přesvědčivé - jenže já fakt nesnáším demagogickou propagandu, která řekne A, ale na B už nějak "pozapomene". ()

Jacob23

Dalsi vyborny dokument M.Moorea-stejne jako predchozi je to zabavne,uderne,pritazene za vlasy i vecne.Srovnani jednotlivych zdravotnich systemu(vsichni se chteli predvest to je jasne-kdo by nechtel) je skvele a vyprava na konci me opravdu potesila(hasici)presto stale nevim proc ma Amerika jeden z nejhorsich zdravotnich systemu kdyz je zemi nejbohatsi ()

blackJag

Moorovi se dokumentární žánr povedlo dokonale popularizovat a svým nejnovějším počinem to jen potvrzuje. Skoro dvě hodiny uběhnou jako nic a i potom vám v hlavě rezonuje celá škála otázek a zdá se tak, že dokument svůj úkol plní. Nejsem sice skálopevně přesvědčen o Moorově smyslu pro nezaujatost, jistě není všechno tak černé a bílé, ale o hrabivosti představitelů pojišťoven a vůbec nedokonalosti zdravotního systému v USA jsem jaksi přesvědčen, a na to se mu daří poukazovat zdařilou ironizací. Snad jen ta závěrečná selanka s kubánskými hasiči byla už zbytečnou nástavbou. 80% ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky