poster

Divadlo bláznivých dramat Borise Rösnera (TV film)

Dokumentární

Česko, 2006, 56 min

Režie:

Pavel Štingl

Scénář:

Pavel Štingl
 • Aky
  *****

  Nádherná koláž o divadle, o herectví, o životě, o politice... - o Borisi Rosnerovi. Miloš Kopecký říkával, že by se nemělo mluvit o velikých hercích, ale o velikých osobnostech. Herecké řemeslo - finty a výrazové prostředky se naučí, umějí a dělají všichni stejně. Z herce dělá velkého herce nikoliv to, že to umí lépe nebo více, ale že je to veliká osobnost. Při pohledu na Borise Rosnera v tomto dokumentu nedokumentu je jasné, že to tak opravdu je.(16.11.2012)

 • Ištván87
  *****

  Hořko-sladký časosběrný dokument, který měl původně představit život a myšlenky jednoho vynikajícího herce (dnes můžeme díky archivním záběrům z představení, filmům a dabingům obrovsky litovat, že tu s námi tento herec nezůstal minimálně o dvacet let déle) a nakonec se stal jeho labutí písní. Z rozhovorů je zcela patrná Rösnerova inteligence, vzdělanost, smysl pro humor, velikost. Když se v posledních minutách svěřuje s tím, jak se těší na roli dědečka a návrat na divadelní prkna, člověk pocítí smutek nad tou obrovskou nespravedlností, že k těmto věcem již nedošlo. Boris Rösner byl velikán českého divadla, filmu (pohříchu tam nedostával ty nejlepší příležitosti) i rozhlasu a dabingu. Bohužel byl národu odebrán na vrcholu kariéry, která si zasloužila další pokračování. Nejen díky tomu, ale i díky citlivé formě a chytré kombinaci záběrů z divadla s rozhovory, stojí tenhle dokument za shlédnutí.(29.5.2016)

 • Přemek
  ****

  Vynikající dokument, stojící na naprosté otevřenosti zpovídaného i na režisérově citlivém zařazování záběrů, v nichž herec neví, že je natáčen... - Nejsmutnější ovšem je závěrečná pasáž, v níž Boris Rösner hovoří o tom, jak je mu již lépe a vyjmenovává vše, na co se těší, co plánuje.. a Smrtka, ta děvka stará, si přitom již brousila kosu...(12.7.2007)

 • castor
  *****

  Po formální i obsahové stránce poutavý dokument, natočený náročnou časosběrnou metodou.. Intimní úvahy o životě, divadelní profesi, zákeřné nemoci a nevyhnutelnosti smrti jedné z nesporných divadelních legend!!(3.1.2007)

 • Slarque
  *****

  Portrét vynikajícího herce, který značně převyšuje běžnou úroveň televizních medailonků. Boris Rösner je tu předveden jako herec, pedagog, režisér i člověk. Chvíli je veselý, jindy vážný, možná v nestřeženém okamžiku i cicilní (přestože tvrdí, že když herec vidí zapnutou kameru, tak vždycky hraje, třeba i sebe).(15.11.2012)