Reklama

Reklama

Tanec na konci léta

  • Irsko Dancing at Lughnasa
Drama
Irsko / Velká Británie / USA, 1998, 96 min

Obsahy(1)

Úžasné, nesmírně dojímavé, neodolatelně zábavné a perfektně zahrané - je to filmový skvost. Je léto 1936 a Evropa je na pokraji převratných změn. Ale daleko od všeho předválečného shonu žije pět sester ve svém uzavřeném domě v malé vesnici v Irsku. V jejich bezstarostné existenci se objeví trhliny, když se nečekaně vrátí otec nelegitimního syna nejmladší ze sester. V jedné z hlavních rolí uvidíte vynikající Meryl Streep. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Recenze (24)

Aleee89 

všechny recenze uživatele

Film jsem si objednala na DVD a podívala se i na všechny bonusy apod., abych o něm měla ještě větší obrázek než po pouhém jednom zhlédnutí. Zase jsem se koukala kvůli Meryl Streep. A opět hrála odlišnou roli, než její ostatní. Sice to opět byla žena v těžké životní situaci, ale přesto jiná... Všechny herečky byly skvělé, dokonale spolupracovaly. Žádná nevybočovala z řady, a proto tak dokonale dokázaly zahrát pět sester, bylo z toho cítit jejich rodinné pouto. Námět je sice podle divadelní hry, ale to jsem až do dneška nevěděla, věděla jsem pouze, že existuje tento film, na který se chci dívat. Krásné a drsné prostředí Irska, nádherná hudba. Když probíhala scéna, kdy všechny sestry tančily před domem, měla jsem chuť tam vlítnout a tančit s nimi. To, že je film vyprávěn z hlediska malého kluka, syna nejmladší sestry, je jakési příjemné oživení, dodá to filmu novou dimenzi. Je to smutné, ale zároveň je člověku dobře, protože ví, že ač mají sestry krušný život, jsou relativně šťastné. Líbilo se mi to, snad se na to někdy podívám ještě jednou... ()

Faye 

všechny recenze uživatele

.. „Když se v duchu vrátím do léta 1936, objevím ve své paměti mnoho vzpomínek. Pořídili jsme si první rádio. Zbláznili jsme se do něj. Hrála muzika a tančilo se. Také se vrátil bratr mé matky, strýček Jack. Přijel z Afriky po pětadvaceti letech. Byl nejstarší v rodině a jediný kluk. Moje maminka byla v rodině nejmladší“. Osudy pěti velmi rozdílných sester, žijících ve společném domě, které přes všechny vzájemné rozpory spojuje silné pouto soudržnosti. Vše viděné očima malého chlapce. Irský venkov, kde se křesťanství mísí s keltskými zvyky, čas sklizně, čas slavnostních ohňů., čas tance, ale i doba a místo, kde život není vůbec snadný. Poetický příběh léta, nádherná atmosféra, hudba a samozřejmě herecké výkony v čele se skvělou Meryl. Poslední okamžiky než se všechno navždy změnilo.. „Vzpomínky na to léto jsou pro mě jako sen. Sen o hudbě, kterou jsem slyšel i cítil, která jako by byla svou vlastní ozvěnou. Když na to vzpomínám, mám pocit, že tančím.“ ()

Reklama

Kimon 

všechny recenze uživatele

Zaběhlý život pěti sester, které žijí pohromadě bez mužů, bez rozptýlení, zábavy či čehokoliv jiného, co by dalo jejich životu nový náboj. Jejich životní náplní je dřina, povinnosti a nuzný život. Tyto zaběhlé koleje v jeden okamžik "převálcuje" svým příjezdem pro čtyři z nich "nezvaný host". Pouze jedna z nich jeho příjezd vítá a dělá si naděje. Impuls, který do podivného soužití onen host přináší znamená "velké změny" v jejich životě. Změny, které nevyhnutelně musely přijít. ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Snad až škoda tak skvělých hereckých výkonů a příjemné atmosféry na tak obyčejný a nudný scénář. Skotská příroda dělá hodně a hudba se povedla na jedničku. Ovšem klišovitost je cítit každou chvíli. Herecké osazenstvo je nesmírně silné a Meryl Streep je ta pravá vůdčí osobnost. Chtělo to rychlejší děj a především více dynamiky, ale nejsme v Hollywoodu a já to respektuji. Dojemné to ani tak není, ale vitalita z toho cítit je. Film který spíše nadchne jen určitou část diváckého spektra - starší diváky. Tím však ani v nejmenším nesrážím jeho kvality. Problém byl spíše u mně. ()

Idego 

všechny recenze uživatele

Kdo řekne, že je tento film nudný, dle mého názoru nepochopil o co v něm jde. Ano, příběh pokulhává, ale je příběh vždy to nejdůležitější? Já jsem se nechal unášet krásnou přírodou, hudbou, atmosférou první třetiny 20. století, životem lidí v té době, báječnými charaktery všech pěti sester, jejich strastmi i drobnými radostmi a tak trošku si říkám, jak by to asi bylo krásné, radovat se z obyčejné písničky tak, jak to dokázaly ony... Ano, tentokrát text distributora nezklamal - je to opravdu filmový skvost. 90% ()

Galerie (8)

Zajímavosti (4)

  • Během natáčení celé herecké obsazení filmu bylo ubytované v hotelu Highlands v obci Glenties, Donegal. Hotel patří příbuzným herce a spisovatele Marka Flooda. (jezurka42)
  • Celosvětová premiéra proběhla 4. září 1998 na filmovém festivalu v Telluride. (BMW12)

Reklama

Reklama