Tanec na konci léta

Irsko / Velká Británie / USA, 1998, 96 min

Pat O'Connor

Předloha:

William Butler Yeats (povídka)

Noel Pearson

Humphrey Dixon

Scénografie:

Mark Geraghty

Kostýmy:

Joan Bergin
  • alenka

extremne nijaky film. ani meryl ho nezachranila, protoze vsechny charaktery jsou tak ploche, ze to vazne neslo. klasicka vypraveni maleho chlapce, ktery je obklopen postavami byvaji dobra. jenze ty postavy musi mit neco do sebe. tady to zvladal akorat otec jack, ale zustal na vedlejsi koleji, takze ve vysledku taky nic. docela zklamani.(20.11.2005)

.. „Když se v duchu vrátím do léta 1936, objevím ve své paměti mnoho vzpomínek. Pořídili jsme si první rádio. Zbláznili jsme se do něj. Hrála muzika a tančilo se. Také se vrátil bratr mé matky, strýček Jack. Přijel z Afriky po pětadvaceti letech. Byl nejstarší v rodině a jediný kluk. Moje maminka byla v rodině nejmladší“. Osudy pěti velmi rozdílných sester, žijících ve společném domě, které přes všechny vzájemné rozpory spojuje silné pouto soudržnosti. Vše viděné očima malého chlapce. Irský venkov, kde se křesťanství mísí s keltskými zvyky, čas sklizně, čas slavnostních ohňů., čas tance, ale i doba a místo, kde život není vůbec snadný. Poetický příběh léta, nádherná atmosféra, hudba a samozřejmě herecké výkony v čele se skvělou Meryl. Poslední okamžiky než se všechno navždy změnilo.. „Vzpomínky na to léto jsou pro mě jako sen. Sen o hudbě, kterou jsem slyšel i cítil, která jako by byla svou vlastní ozvěnou. Když na to vzpomínám, mám pocit, že tančím.“(27.5.2006)

Snad až škoda tak skvělých hereckých výkonů a příjemné atmosféry na tak obyčejný a nudný scénář. Skotská příroda dělá hodně a hudba se povedla na jedničku. Ovšem klišovitost je cítit každou chvíli. Herecké osazenstvo je nesmírně silné a Meryl Streep je ta pravá vůdčí osobnost. Chtělo to rychlejší děj a především více dynamiky, ale nejsme v Hollywoodu a já to respektuji. Dojemné to ani tak není, ale vitalita z toho cítit je. Film který spíše nadchne jen určitou část diváckého spektra - starší diváky. Tím však ani v nejmenším nesrážím jeho kvality. Problém byl spíše u mně.(19.2.2006)

Kdo řekne, že je tento film nudný, dle mého názoru nepochopil o co v něm jde. Ano, příběh pokulhává, ale je příběh vždy to nejdůležitější? Já jsem se nechal unášet krásnou přírodou, hudbou, atmosférou první třetiny 20. století, životem lidí v té době, báječnými charaktery všech pěti sester, jejich strastmi i drobnými radostmi a tak trošku si říkám, jak by to asi bylo krásné, radovat se z obyčejné písničky tak, jak to dokázaly ony... Ano, tentokrát text distributora nezklamal - je to opravdu filmový skvost. 90%(4.12.2007)

Zaběhlý život pěti sester, které žijí pohromadě bez mužů, bez rozptýlení, zábavy či čehokoliv jiného, co by dalo jejich životu nový náboj. Jejich životní náplní je dřina, povinnosti a nuzný život. Tyto zaběhlé koleje v jeden okamžik "převálcuje" svým příjezdem pro čtyři z nich "nezvaný host". Pouze jedna z nich jeho příjezd vítá a dělá si naděje. Impuls, který do podivného soužití onen host přináší znamená "velké změny" v jejich životě. Změny, které nevyhnutelně musely přijít.(7.12.2009)