The Cheat

Alvin Wyckoff

Cecil B. DeMille
  • Houdini

NFR 1993(5.4.2004)

Až na ten přecukrovaný happy end v závěrečných dvou minutách se jedná o vynikající, napínavé a pochmurné drama, dědečka gangsterek, soudních dramat, thrillerů a noirovek. Jednoduché dějové schéma: Zrádná a marnivá žena, její věrný a starostlivý muž a ďábelský, majetnický asiat, hra o deset tisíc dolarů, čest a svobodu. Vyniká především hra světla a stínu (úvodní scéna, stínohry za plentou). A ačkoli nevím, zda hudba z mé verze je originální, tak lepší si nedovedu do tohoto filmu představit.(4.1.2010)

Tomu říkám FILM let desátých. Skvělá herecká podání, přímočarý příběh, odpovídající stopáž, prostě pan Cecil v plné formě již před skoro-stoletím!(6.7.2010)

Možná přelomový film ve svém žánru, dost možná úplně první gangsterka, nic to nemění ale na faktu že děj zdaleka není tak zajímavý a samotné finále je spíše k smíchu než důstojným zakončením nevýrazného děje. Tady bych úplně nesouhlasil se zařazením mezi nejlepší filmy Němé éry. 60%(22.11.2010)

• Sarkastic

„Východ je Východ, Západ je Západ a nikdy si nepomohou porozumět.“ Což se dá volně přeložit jako: „Dejte si pozor na ta majetnická, lstivá, násilnická a nadržená šikmoočka, ze kterých nekouká nic dobrého!“ No, nebýt toho dost primitivního rasismu zaměřeného vůči asiatům, konkrétně Japoncům (po Pearl Harboru si na tohle pozapomenuté dílko nějaký ten Američan se zadostiučiněním možná i vzpomněl), který i díky pokrytectví zúčastněných vygraduje na konci snímku (kam zmizela ta úcta lidí z Long Islandu?), The Cheat by nebyl zase tak moc špatným filmem. No, i když to bych vlastně kecal…krom té coury, která by si zasloužila mnohem víc než jen „značku na památku“, tak nějak nemůžu překousnout tu řekněme „výdrž“ 1 z postav, pak nenápadný a ničím nerušený únik po „Zamkni a jdi pryč“ (ehm?!), dále benevolentního bachaře (nezdvořák, jednou k nim šmírácky nakoukl!), a jak už jsem naznačil, vlastně celý soudní proces a z něho vyplývající opravdu odporný závěr (a ani se nedopouštím spoileru, když konstatuju, že pan Hardy to teda opravdu „vyhrál“). Na tomhle filmu mě ještě překvapilo na svou dobu vcelku syrové násilí proti ženě, škoda jen, že bylo použito tak samoúčelně, aby byly v závěru divákovy sympatie definitivně na té správné straně. S přivřenýma očima dávám ještě 2*.(1.6.2015)

• - Film byl v některých státech zakázan. (Mr.Ocek)

• - Přestože byly v Japonsku americké filmy velmi oblíbeny, The Cheat se zde do kin nedostal. (Mr.Ocek)

• - Film sblížil hlavní herce Fannie Wardovou a Jacka Deana natolik, že rok po uvedení filmu se vzali, šťastné manželství jim vydrželo až do Deanovy smrti v roce 1950. (Mr.Ocek)