Fires Were Started

Dokumentární / Drama / Válečný

Velká Británie, 1943, 80 min

William Alwyn
  • Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.1.2009)

Film by som doporučil niektorým návštevníkom súčasných filmových festivalov, ktorí si myslia že stieranie hraníc medzi fikciou a dokumentom je v súčasnosti objavovaním Ameriky. Jennings natočil hraný film, ktorý bol uvádzaný ako dokument a tento dojem je dosiahnutý minimálnym používaním pohľadov a protipohľadov, neriešením súkromia postáv ako sme zvyknutí a tým, že vtedajší obyvatelia Británie vo vojne sa museli pri jeho sledovaní cítiť asi ako "minulú noc". Dnes už ani z kópie poriadne nerozoznať, čo postavy hovoria, čo je ďalší faktor, i keď nechcený faktor dokumentárnosti. Mňa film zaujal najmä dramaturgicky. Je rozdelený na tri výrazne odlišné časti. Pred-počas-po. Prvá je idylická, chvíľami evokuje symfóniu veľkomesta a nemáme vôbec pocit, čo nás čaká v noci. Noc je potom čisté peklo a nasledujúce ráno je úplne iné ako to zo začiatku filmu.(15.10.2015)

Film o bratrské svornosti britských hasičů a naprosté zapálenosti dam u telefonních linek. Pokus o dokument ztroskotává na tom, že jsou všechny fáze života požárníků v očekávané šabloně - příchod do práce, relax před akcí, náročná akce, smíšené pocity při návratu (vyčerpání, smutek, trocha toho hrdinství)... Na druhou stranu, pokud vezmu v potaz, že jde o propagandistický snímek, tak to nedopadlo tak hrozně, jak by se dalo čekat.(10.3.2011)

Válka z pohledu někoho jiného, než jen vojáků, je také docela dobrý nápad, ale nějak jsem se s tím stejně nedokázal sblížit. Kdyby to byl opravdu dokument, bylo by to přece jenom něco jiného, ale v tomhle případě je to prostě jen film o hasičích z těžké doby, což mě nějak zásadně nezaujalo.(15.9.2014)

• Morien

(1001) Film je bohužel zmrzačený žánrový hybrid, který možná posloužil ve své době, ale dnešní divák už se na něj příliš nenapojí. Nejspíš jsem rozmazlená všemi těmi ostatními (dobovými) filmy o válce, které nabízí kromě dokumentace i reflexi. Tento strohý a rezervovaný procedurální snímek vedle nich připomíná spíš instruktážní video než umělecké dílo.(3.6.2015)

• - Do filmu byli obsazeni skuteční hasiči, kteří hrají fiktivní postavy. (Hans.)

• - Scény ze zásahů jsou rekonstrukcemi, nikoliv skutečnými dokumentárními záběry. Režisérův tým zapálil některé již vybombardované budovy a hasičský sbor potom před kamerou demonstroval svou práci. (Morien)