poster

Fires Were Started

 • Velká Británie

  I Was a Fireman

Dokumentární / Drama / Válečný

Velká Británie, 1943, 80 min

Hudba:

William Alwyn
 • JimiH
  ***

  Film o bratrské svornosti britských hasičů a naprosté zapálenosti dam u telefonních linek. Pokus o dokument ztroskotává na tom, že jsou všechny fáze života požárníků v očekávané šabloně - příchod do práce, relax před akcí, náročná akce, smíšené pocity při návratu (vyčerpání, smutek, trocha toho hrdinství)... Na druhou stranu, pokud vezmu v potaz, že jde o propagandistický snímek, tak to nedopadlo tak hrozně, jak by se dalo čekat.(10.3.2011)

 • Revanx

  Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.1.2009)

 • Morien
  **

  (1001) Film je bohužel zmrzačený žánrový hybrid, který možná posloužil ve své době, ale dnešní divák už se na něj příliš nenapojí. Nejspíš jsem rozmazlená všemi těmi ostatními (dobovými) filmy o válce, které nabízí kromě dokumentace i reflexi. Tento strohý a rezervovaný procedurální snímek vedle nich připomíná spíš instruktážní video než umělecké dílo.(3.6.2015)

 • Anderton
  ****

  Film by som doporučil niektorým návštevníkom súčasných filmových festivalov, ktorí si myslia že stieranie hraníc medzi fikciou a dokumentom je v súčasnosti objavovaním Ameriky. Jennings natočil hraný film, ktorý bol uvádzaný ako dokument a tento dojem je dosiahnutý minimálnym používaním pohľadov a protipohľadov, neriešením súkromia postáv ako sme zvyknutí a tým, že vtedajší obyvatelia Británie vo vojne sa museli pri jeho sledovaní cítiť asi ako "minulú noc". Dnes už ani z kópie poriadne nerozoznať, čo postavy hovoria, čo je ďalší faktor, i keď nechcený faktor dokumentárnosti. Mňa film zaujal najmä dramaturgicky. Je rozdelený na tri výrazne odlišné časti. Pred-počas-po. Prvá je idylická, chvíľami evokuje symfóniu veľkomesta a nemáme vôbec pocit, čo nás čaká v noci. Noc je potom čisté peklo a nasledujúce ráno je úplne iné ako to zo začiatku filmu.(15.10.2015)

 • kaylin
  ***

  Válka z pohledu někoho jiného, než jen vojáků, je také docela dobrý nápad, ale nějak jsem se s tím stejně nedokázal sblížit. Kdyby to byl opravdu dokument, bylo by to přece jenom něco jiného, ale v tomhle případě je to prostě jen film o hasičích z těžké doby, což mě nějak zásadně nezaujalo.(15.9.2014)

 • - Scény ze zásahů jsou rekonstrukcemi, nikoliv skutečnými dokumentárními záběry. Režisérův tým zapálil některé již vybombardované budovy a hasičský sbor potom před kamerou demonstroval svou práci. (Morien)

 • - Do filmu byli obsazeni skuteční hasiči, kteří hrají fiktivní postavy. (Hans.)