Láska a čest

• Japonsko Buši no ičibun (více)

V dávných dobách musely být všechny pokrmy připravené pro feudálního pána nejprve ochutnány, aby se zjistilo, zda nejsou otrávené. Tato služba patřila mezi povinnosti samuraje, jenže mladého Shinnoju příliš nenaplňovala. Snil o tom, že si otevře školu kendo, kde bude učit zacházet se samurajským mečem chlapce ze všech společenských kast. Při poslední ochutnávce se ale stane neštěstí. Shinnojo sní smrtelně jedovatou rybu a oslepne. Pro samuraje je to veliká tragédie. Hrozí mu chudoba a ztráta postavení. Shinnojova překrásná žena Kayo neváhá učinit tu největší oběť, aby zachránila manželovu čest… (oficiální text distributora)

MickeyStuma

Snímek je závěrečným filmem volné samurajské trilogie režiséra Yoji Yamada. Lidské drama své doby je natočeno sice s aspektem, ale místy přeci jen poněkud nudně. Artová kamera a vytvořená atmosféra příběhu je na místě, ale určité scény se protahovaly až moc a tím značně ztrácely na své síle, takže pozornost diváku tím asi nebude příznačná. Japonské zvyky spojené s romantismem se však povedlo zachytit a tím se stal snímek neodolatelným, ale lidské emoce tu nějak podivně váznou, což je škoda. Hodně to tím ztrácí. Scénář však naopak nevypadá nijak zle, takže chyba prostě bude někde jinde. Snímek spíše pro náročnější diváky přináší příběh veliké lásky na pozadí obvyklých japonských zvyklostech, který není určen zcela pro každého. Tady jde svým způsobem i o umění. ()

triana

Skvelý námet, spracovanie, jednoducho všetko. Kimura Takuya milo prekvapil a ešte k tomu krásna Dan Rei, pre mňa jednoznačne číslo 1 z Yamadovej trilógie. ()

Joski

Minimalisticky a monotónne ladená dráma skoro bez napätia má postupný účinok ako priezračne čistý a pritom chuťovo kvalitný biely čaj :-) 80% ()

JohnyTrava

Podľa mňa zatiaľ najlepší film od Yamadu (videl som asi 4)a popravde aj najromantickejší, čo je len dobre. Deje sa v ňom tak "málo" a predsa vás celý pohltí, veľa sa nenapovie a predsa srší emóciami. Veru samurajom najviac svedčí komorné spracovanie. A ten koniec, keď len slepo súcítite s hlavnou postavou, jej trápením a ešte to dorazia tým mŕtvym vtákom a predsa... . A o otázke cti ani nehovorím. Asi sa už opakujem ale opäť film o tom, že i samuraji boli (sú) len ľudia. Minimálne 9,5 bodu a túžba zohnať si originálnu novelu. ()

Pavlin

Výtečný komorní příběh z prostředí japonských samurajů.Velmi dobré vykreslení charakterů postav.Kamera střídmá,ale výborně vykreslující prostředí středověkého Japonska .Pro mě snad nejlepší japonský film co jsem viděl. ()

ghostwo

Yoji Yamada musí být genius, obrovsky citlivý a dobrý člověk, perfekcionalista a na jeho filmech je to vidět. Celá trilogie je vynikající, radost pohledět. ()