Antikrist

• Slovensko Antikrist (více)
Drama / Horor / Mysteriózní / Psychologický
Dánsko / Německo / Francie / Švédsko / Itálie / Polsko, 2009, 109 min

Muž (Willem Dafoe) a Žena (Charlotte Gainsbourg) se vášnivě milují. Tragédie, která se dala snadno odvrátit, navždy změní jejich životy. Ona zcela zkolabuje, on se snaží zachránit jejich manželství. Navrhuje společnou terapii v odlehlém srubu uprostřed lesů, které jako by vystoupily z té nejhorší noční můry. V tu se mění i pobyt manželů. Jeden z nejkontroverzněji přijatých filmů 62. MFF v Cannes nenechá žádného diváka chladným. První snímek z Trierovy „trilogie deprese“ vynesl Charlotte Gainsbourg v Cannes cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Experimentální psychologický horor inspiroval vlastní boj Larse von Triera s depresí a úzkostí. (Aerofilms)

hrumsrt odpad!

Co je moc, je příliš. A v tomhle podání u mě už Lars von Trier překročil onu hranici. Jenže ne v podání, jaké bych u něj jako vypravujícího provokatéra čekal, nýbrž takovou jež bych neodpustil nikomu.. Příběh plný symboliky, v němž silně převládá forma nad obsahem, v němž terapeut a jeho klientka překročí nejen hranice svého kodexem nastaveného vztahu, ale i všemožné limity čehosi, co jde považovat za realitu.. Ať už Antikrista sebevíc táhne herecké duo (na plánovanou Evičku Green by se dobře dívalo, ale zbytečnější film, abych u ní pohledal), které mě po celou dobu přesvědčovalo, že by se přece nespojili s režisérem za každou cenu jen kvůli pověsti, ale chyba.. A co vypadá, jak kdyby to točil Vláčil pod tím nejsilnějším vlivem psychotropních látek linoucí se z čerstvé dávky podomácku vyrobených kodeinových pastlí, není pro mě. Dva lidi, co se k sobě neumí chovat hezky, zneužívají přirozeně lidských či osobních slabostí toho druhého, aby dosáhli svého. Třeba se udeřte dřevem do slabin, pokud lžu, počkat, přesně to totiž udělá ústřední duo ke způsobení intenzivnější rozkoše.. Sociální kritiku tady nečekejte, ba snad kritiku samotné lidské podstaty, která má za jednu ze svých zásad radovat se a "milovat bližního svého". Tvůrčí samoúčelná hovadina, která se utápí ve vlastní špíně.. Antikrist by potřeboval prohnat školou českého podobenství a ukázat von Trierovi, že se dá i o depresi vyprávět jinak a nemusí při tom lidi snižovat na úroveň divokých prasat. Ale když vám terapeut nařídí, ať svoje pocity ze sebe vypotíte do scénáře, je vaší povinností tím pak zakomplexovat nevinnost diváctva.. A ať už sebevíc zkouší prostřednictvím nejprostších prostorů a všelijakých animálních projevů dokázat lidem, že společnost zabila vztahy a v téhle nové etapě jsme všichni vstoupili do toxické éry, v níž je erotické spojení muže a ženy (nebo toho, za co se aktuálně každý z nich cítí) kromě blaženosti prohřeškem, ze kterého jediné vykoupení je dítko, vlastně se na tom nehodlám takhle podílet.. Příliš metaforické zvěčnění subjektivních aktuálních společenských problémů, které tvůrci přibíjejí na kříž a doufají, že tak odvážně hrdinskou skutkem dovedou celé generace ke spáse. A na to já ti XXXX.. 5% ()

Soubi

Úplně jiný pohled na žánr hororu. Herecké výkony na hranici maxima, kamera výborná se zpomalenými sugestivními záběry. A příběh? To je kapitola sama pro sebe. Tento film je velmi rozporuplný, to určitě. Budete ho buď milovat, nebo nenávidět. Abych řekl pravdu, nevím, do jaké skupiny patřím. ()

nakiniki

po každé scéně, kde muž utpěl na své mužské chloubě jsem jen zvraštila obočí a řekla, že to chápu, musí to být peklo. Ale po záběru s těma tolik odiskutovanými nůžkami už moju cítění pro něco takového nikdy nebude tak chladné a chabé... ()

kaapaa

...Lars vylezl z léčebny, natočil Antikrista, a zase se na čas uchýlil do péče odborníkům. Démoni jsou démoni. Doporučuji. ()

Brmbolec

Lars von Trier mi až do tohto momentu nič nehovoril. Teraz, keď na mňa vybalil všetkých svojich démonov, som ostal v šoku. Samozrejme v tom pozitívnom zmysle slova. Trier nám tu odkrýva tajomstvá ľudskej psychiky a hrá a krúti sa s ňou tak, až sa nám z toho zahmlieva. K tomu treba určite priradiť krásnu sugestívnu obrazovú zložku, ktorá výborne dopĺňa ostatné zložky. Samozrejme ešte treba vyzvihnúť obe hlavné postavy, ktoré predvádzajú úžasný herecký koncert resp. oni tento film nehrajú, oni ho žijú . V dobe transformerov a iných komerčných somarín je tento film pohladím duše. Jednoznačne 5* ()

Cortesz

Dlouho jsem váhal, jak tento šokující snímek ohodnotit, protože ještě déle sem váhal a uvažoval nad tím, zda se mi ten snímek vlastně líbil. Nakonec jsem dospěl k tomu, že ano, ale na rovinu říkám, že režisér Lars von Trier to v hlavě určitě nemá v pořádku, protože tohle myslím normálně myslícího člověka nenapadne. Dějově je to téměř o ničem, až ke konci to začne dávát větší a větší smysl. Po režisérské stránce mě naprosto učarovaly úvodní titulky a samá vymazlenost celého filmu, který má nesmírně krásné a zapamatování hodné obrazy. Po herecké stránce nemám žádnou výtku, Dafoe je špica, to je jasné a Gainsbourg, kterou sem snad v žádném jiném snímku nespatřil mě zde také dokázala, že je špičková herečka. Šokující poslední půlhodina mě naprosto usadila, něco tak nechutného jsem snad ještě nikdy neviděl, na tom si rozhodně fandové krvavých hororů určitě smlsnou, já sice zbožňuji horory a všemožné gore efekty, ale zde už i já koukal jak z jiné planety. Tomuto filmu rozhodně nepřijde každý na chuť, protože je opravdu určen pro zvláštní povahy. ()

Burrows

(nejde o komentář jako celek, pouze nesouvislé myšlenky) Larsova syrová cesta do hlubin ztracené duše. Bez servítek, zábran a omezování. Prolog a epilog s vážnou hudbou, poetické, polarita života a smrti, zpomalené záběry, nezapomenutelné. Ostatní kapitoly bez hudby, deprese, nevyčíslitelná ztráta, teror a mluvící liška. Chata uprostřed lesa, se střechou, na kterou padají kaštany, rosa, mlha. Sex. Příchod tří žebráků. Hra se symboly, prvky teologie. Bez explicitního násilí bych se obešel. Nůžky, nikdy víc. Něco mi uniká. Podívám se někdy znovu? Pochybuju. Chaos vládne i v mé hlavě. ()

Mr.Roman

Nemám slov, čo však myslím doslova. Totiž neviem čo by som k filmu povedal. Jeho hlbší význam mi uniká, hocijaké náboženské podobenstvá ako "neveriacemu" tiež a ostáva mi len silný dojem z filmu. ()

Leonora

Šok - Hnus - Zděšení. Tři žebráci, kteří na můj vkus překročili hranice, takže musím strhnout po hvězdičce. Jinak bych dala plný počet za čistě filmařskou stránku věci - od příběhu a scénáře přes vizuální a hudební stránku a práci kamery až po celkové ladění filmu. Po Kruhu jsem několik měsíců nebyla schopná zapnout video... Po Antichristovi se doživotně nebudu moct podívat na nůžky a několik měsíců na nebozez a na všechna příliš velká polena. A to ani nemluvím o koulích svého muže... Po kině jsem musela jít na panáka a hned zkontrolovat, jestli mám všechno, co mám mít. Myslím že na tenhle film NIKDO nepůjde dvakrát. ()

hackstolle

Souhlasit se da se vsim co je tu od vas nize napsano. Je to o urcitem pozadavku, kinematografickem zadostiucineni, vkusu, realizaci, oblibenem zanru a o tom, jestli se film zalibi natolik, ze utkvi v pameti, a ze si ho rozhodne nekdy priste pustite a musite pustit znovu. O tomhle filmu ja to ale rici nemuzu. S urcitou pravdepodobnosti podobajici se jistote vim, ze ho podruhe uvidim az asi v pristim zivote. Nerad bych ale timto komentarem snizoval zjevne kvality tohoto snimku. Pro me nicmene "jen" *** nebo lepe 70%. ()

Verunka84

Poněkud váhám, protože přes skvělou vizuální stránku a temnou atmosféru mi to chvílemi přišlo příliš ukecané, nechutné a jdoucí příliš na efekt. Prolog ale dokonalý, Charlotte Gainsbourg mě překvapila, Defoe ani tak ne, u něj vím, že je dost dobrej herec. ()

Rent

Jedním slovem šok. Po dlouhé době film, který mě zaujal natolik, že vymýšlím komentář a před očima vidím to co jsem před chvílí sledovala na obrazovce. Nemůžu upřít, že od začátku do konce jsem byla napnutá jako struna a měla jsem problém předvídat jak všechno dopadne. Střípky si začínáte skládat od začátku a přemýšlet co se z filmu vyklube, ale tohle byl oříšek a ke konci už jsem jen zírala a dávala si vše dohromady. Tohle ve mě na pár měsíců zanechá pořádný psycho a obrazy posledních scén možná i na pár let hrůzu z tupých rezivých nástrojů (speciálně nůžek). ()

Narg

Necekal jsem, ze pujde o kvalitni film, ale spise o poradnou uchylarnu. Nedockal jsem se ale ani jednoho. Velmi podprumerny film, ktery neobstoji ani jako drama (postavy nejsou vubec prokreslene, nemate duvod s nimi jakkoli sympatizovat, spise otravuji), ani jako horor (nebal jsem se, neznechutilo mne to). Vizualni stranka se pohybuje na hranici kyce a bohuzel z ni casto skluzuje. Jedine, co ocenuji, je docela tisnive pusobici kamera, protoze ve filmu vlastne chybi jakykoli zaber, ktery by nepusobil stisnene - kde by bylo videt okoli atd. I presto bylo chvilemi jeji klepani dost otravne. Pribeh sam o sobe mohl byt velmi zajimavy, bohuzel je naprosto nevyuzity a vytlaceny do pozadi. Takze vubec nevim, co je na filmu natolik zajimaveho a kontroverzniho. Neni zdaleka tak nechutny, jak se rika :-) Veskere nechutarny se vesly do deseti minut. Povazuji ho za ztratu casu a myslim, ze na nej do zitrka s klidem zapomenu. ()

ondey

Lars von Trier je zvrácené morbidní talentované prase. Nádherné obrazy, rozpohybovaná galerie uměleckých fotek promítající silný příběh bohužel v polovině skončí. Režisér podle mě neměl nikdy hercům povolit odjet na chatu :D To, co se dělo tam, bylo jen stupidně CÍLENÉ strkání prstů do otevřených ran. Vážně. ()

Bigwave

Začátek trochu nudný a roztahaný. Konec naprosté psycho u kterého se i zapomenete nadechnout. Tomuhle říkám kus umění. Ať už černobíle přechody jejich milostného soužití, tak zpomalení toku času v některých pasážích. Příjemné pokoukání. ()

MyrnaAlec

CHAOS REIGNS ! Věnujte pozornost mluvící rozkládající se lišce a nepátrejte po pseudopsychologických výkladech. Prostě se pan režisér pokouší vyrovnat se sám se sebou a z diváků si dělá srandu. Prolog je naprosto nádherný - černobílé milování v koupelně - a následný pád dítěte z okna se za doprovodu klasické hudby mění v úchvatnou podívanou. Následně sledujeme truchlení a odjezd na chalupu. Tam se oba protagonisté snaží vyrovnat s danou situací. Muž jako pravý psychoterapeaut jde na věc logicky, žena intuitivně. Oba se od určité chvíle začnou považovat za nepřátele a začíná boj...vizuálně skvělé, výkladově nejednoznačné. Nechte se unášet emocemi a užijte si to ! Dafoe je jako vždy dokonalý. ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (více)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (více)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla