Konflikt (festivalový název)

(pracovní název)
  • Austrálie

Drama / Film-Noir / Thriller

USA, 1945, 86 min

Vynikající, bez pochyby jeden z nejlepších noirů vůbec - že mě tak dlouho míjel, nechápu. Velice dobrý námět Roberta Siodmaka (kterého společně s Langem považuju za skutečného krále noiru), nádherný, promyšlený vizuál a Bogart jak ho mám nejradši - v roli záporáka.(21.11.2011)

Ve třiačtyřicátém musely teda panovat v Hollywoodu poměry - film, který Humphrey údajně nechtěl točit a který byl uveden až rok a půl po dokončení kupodivu vůbec není špatný! Hlavní hrdina zabije svou ženu, protože je zamilovaný do její sestry, nicméně jak to vypadá, žena asi úplně mrtvá nebude. Jednoduchý a často zpracovaný námět (třeba Les Diaboliques) funguje opravdu slušně, hlavně díky přesvědčivě zobrazené Bogartově paranoie. Neznámý, ale chutný noir.(6.7.2008)

Vysokonadpriemerny noir od Curtisa Bernhardta o krize v jednom manzelskom vztahu : on vedie prikladne manzelstvo, ale zamyloval sa do akejsi svetaznalej hajzlbaby ... ne, pardon, chcel som napisat do dalsej zenskej. Namet je zo zivota, dialogy vyborne a ak v strede vladne nuda, tak fuckt len na 5 - 10 minut. Jo, Hampry bol podla mnohych herecky vyborny, no ale spievat nan ody rozhodnie nemienim, pac ho nemam rad, a to tak, ze velmi! To vsak neznamena, ze mienim zadupat do zeme kvalitny film noir, ne, ne : 78 %(13.8.2016)

Atmosferický, výborně nasmínaný noir-snímek, pohrávající si myšlenkami duševních přízraků a svědomí. Do poslední chvíle napínavé a od začátku zajímavé. Humphrey Bogart tu pak podává velmi dobrý výkon - Conflict se dá v každém případě směle zařadit vedle známějších Bogieho děl. Curtis Bernhardt opět dokázal, že patří mezi netuctové, ale neprávem opomíjené tvůrce klasického Hollywoodu.(4.9.2006)

Tak trošku mix dvou Hitchcockových pecek - Vraždy na objednávku (prohnaný manžel se chce zbavit nepohodlné partnerky) a Vertiga (paranoie ohledně ne/přežití osudové ženy propadající ústřední postava). O inspiraci či snad dokonce vykrádání ale s ohledem na rok vzniku pochopitelně nemůže být řeč (leda v opačném případě). Bogart tradičně vynikající a velmi potěší i smysluplný a celkově uspokojivý závěr. 80 %(21.8.2017)