Vládneme, nerušit

(TV film)
  • angličtina Governing, Don't Disturb! (festivalový název) (více)
všechny plakáty

Pro svět politiky je typická jedna vlastnost: rozpínavost, snaha diktovat pravidla hry, rozšiřovat vlastní pravomoci, politizovat společensky důležitá rozhodnutí, obsazovat všemožné funkce podle stranických klíčů, nerušeně vládnout a pojišťovat si vlastní účast na vládnutí i pro budoucnost. Nejzřetelněji vyvřela tato tendence na povrch v době tzv. opoziční smlouvy, tedy mezi lety 1998 a 2002. Film Vládneme, nerušit se snaží zachytit právě tuto tendenci a soustředí se na dobu opoziční smlouvy. Její základní otázkou je: Jak se dá v demokratické zemi uzurpovat politická moc. Dvě největší strany v zemi a především jejich vůdci na konci devadesátých let pochopili, že politický systém mohou společnými silami zjednodušit postupnými kroky tak, aby jim co nejvíce vyhovoval. Které kroky to jsou? (Doc Alliance Films)

Aidina

Ta partička ješitných narcisů a jejich opoziční smlouva je tou nějvětší fackou demokracii. V podstatě si písemně navzájem potvrdili, že krást lze všude, všechno a za bílého dne. Škoda, že zlo vylezlo znovu z nory a byl mu umožněn návrat po 11 letech v brixenském vyhnanství na Vysočině. Dokument by měla ČT pravidelně vysílat místo novoročního projevu, teď je datum prvního ledna volný:-)) a pak samozřejmě povinně před každými volbami, které tady jsou velmi často. ()

El_Shafo

Bohužel jen krátká a povrchní adaptace skvělé Taberyho knížky o tom óbrprůseru zvaném oposmlouva. Tento dokument oproti knižní předloze vykresluje úplnou selanku, není zde vidět ta šílená všudypřítomnost opozicí nekontrolované, tolerované moci postkomunistické neliberální demokracie, jen jednotlivé případy; do struktury celé oponomenklatury, která byla ze všeho nejděsivější, však divákovi tento dokument ve své neodstatečné stopáži neumožní nahlédnout. ()

HennessyVSOP

Viděno v lednu 2018. Několik poznámek: 1) spousta lidí zapomněla a nebo neměla možnost díky věku si tohle odžít v dospělosti a zaznamenat, pro ty je to poučné nejvíc 2) krásně to ukazuje, jakých sračkách se to od revoluce táhne, že si parta rozvědčíků z obou stran barikády a stbáků rozdělila moc a státní majetek a táhne to tu do dneška 3) extrémní množství paralel se dá dodneška najít s tím, co začlo hnutí ANO dělat s tímto státem a kam ho směřuje. Bohužel, Václav Klaus, Miloš Zeman a Andrej Babiš jsou tři figurky polistopadové éry, které napáchali největší škody této zemi (ten třetí zdaleka největší jen ze začátku z povzdálí) a místo toho aby byli někde hluboko pod zámkem, tak jsou dodnes nějakým způsobem velkou částí národa adorováni. Smutný příběh. ()

Išak

Je to krásna ukázka toho jak jde politické garnituře hlavně a jedině o dobro voličů.Ať už vládne Petr nebo Pavel pořád je to ten samý bordel, jde jen o moc, vliv a hlavně výnosná korýtka.Sliby dané před volbami se vypaří jako pára nad hrncem, jako v dokumentu uvedená akce "čisté ruce".Místo, aby ti kteří vedli zemi v první polovině devadesátých let a kompletně ji rozkradli pykali za své činy, byly ponechání bez povšimnutí.Je to pěkné vědět, že vás za nezaplacenou složenku na pár kaček na kterou náhodou zapomenete budou potahovat po všech možných institucích, ale ti kteří si nakradli miliony před očima všech jsou "váženými občany" této země a dokonce i její hlavou.Uznávám, že je to těžký šlápnout některým na krk.Co když se za 4 roky dostanou k vládě oni a udělají to samé mě.Raději je nechám na pokoji.Mám přece svůj ministerský plat a k tomu ještě sedím v pěti dozorčích radách.Proč by mě mělo zajímat, že něco rozkradli, možná i já budu mít tu příležitost a trošku si ještě polepším.A stejně na mě nemůžou.Kradu přece s imunitou.No a kdyby náhodou, tak mi dají ještě líp placený flek, abych náhodou nezačal mluvit.No co k tomu ještě dodat.Bylo mi z těch doslova mafiánských praktik dost špatně.Nejhorší na tom je ale to, že ti sami nám vládnou pořád, místo aby polovina z nich seděla někde v chládku.A tak, až půjdu zase k volbám vlastně je celkem jedno jaký lístek do urny vhodím.Ti nahoře si to dohodnou tak jak to bude vyhovovat hlavně jim. ()

hussky

Je to hodně zajímavý dokument o tom, jak nás dvě největší strany rozkradli a stále nás rozkrádají! Je to prostě k nevíře, když člověk vidí co se dělo a co se stále děje. Potom se nemůžeme divit, že lidi mají extrémistické názory, když nevidí jiného východiska .-/ ()

ssarka

To je síla v přímém přenostu života...a oba dva následně prezidenty...česká blbost a nezájem o politiku je do nebe volající...jedině mě uklidňuje, že jsem byla dítě a na tomto jsem se jako občan svou lhostejností nepodílela, ovšem nutno říci, že se nic nezměnilo pokud není ještě hůř....dokument zpracován kvalitně.... ()

Marčus

Co dodat. V zásadě jde o kompaktní podání jedné z klíčových etap tunelování státu a horizontální i vertikální devastace jeho politické garnitury. Stále více žasnu nad tím, jak je možné, že tento stát, po všech těch vyvedených stovkách miliard, ještě funguje. V paměti mi zůstávají hlavně dvě scény. První je nekonečně úděsný pohled na Macka, který se do očí směje demokracii, druhá je scéna s klátícím se kladívkem v rukou zoufalství jménem Zeman. 100 % ()

sister

Až na toho příšerně "ivestigativního" novináře s kudrnama slušný dokument. Oni se kluci a holky v parlamentě vždycky nějak dohodnou... ()

fishbonik

konečně vím, co se dělo na české politické scéně v době, kdy jsem ani nevěděla, co to politika vůbec je,...no hnus, velebnosti ()