Vládneme, nerušit

(TV film)
  • angličtina Governing, Don't Disturb! (festivalový název) (více)
všechny plakáty

Pro svět politiky je typická jedna vlastnost: rozpínavost, snaha diktovat pravidla hry, rozšiřovat vlastní pravomoci, politizovat společensky důležitá rozhodnutí, obsazovat všemožné funkce podle stranických klíčů, nerušeně vládnout a pojišťovat si vlastní účast na vládnutí i pro budoucnost. Nejzřetelněji vyvřela tato tendence na povrch v době tzv. opoziční smlouvy, tedy mezi lety 1998 a 2002. Film Vládneme, nerušit se snaží zachytit právě tuto tendenci a soustředí se na dobu opoziční smlouvy. Její základní otázkou je: Jak se dá v demokratické zemi uzurpovat politická moc. Dvě největší strany v zemi a především jejich vůdci na konci devadesátých let pochopili, že politický systém mohou společnými silami zjednodušit postupnými kroky tak, aby jim co nejvíce vyhovoval. Které kroky to jsou? (Doc Alliance Films)

Pítrs85

Tehdejší politické klima a nastavení až nápadně připomíná to dnešní (nevím, jestli je to spíš úsměvné nebo mrazivé). Tedy vládnoucí garnitura si vzájemně domluví takové podmínky, za jakých vládnout, že už nikoho jiného nepotřebuje (tebe, voliči, jako užitečného idiota, už tuplem ne). Obsadit si všechny důležité instituce (samozřejmě včetně médií- to hlavně) 'svými lidmi' a vládnout silou, která nemá odporu. No nic. Erik Tabery už jistě brousí svoje pero a zcela objektivně to po Vládneme, nerušit či Opuštěné společnosti tentokrát nandá všem těm Dozimetrům nebo Donům Pablům, že jo? Že jo? ()

Marek1991

Tak ako u nás si moc delili Fico a Dzurinda, tak v ČR Klaus a Zeman. Diktátorský spôsob, ktorý mal veľa spoločného s komunizmom, nakoniec spôsobuje nárast preferencií komunistickej strany v ČR. Presne ako sa vraví v dokumente, v politike nejde o nič iné, len o peniaze a moc, ja by som dodal zatiaľ. Preto mi tam trocha vadí zapojenie Havla a zapojenie Schwarzenberga v jednej scénke, pretože aj tým o niečo ide, či išlo a neboli super spasiteľmi. Nie je tam zrejme nikto s čistými rukami. Či už sú to záujmy zahraničných spoločností alebo záujmy mafie vnútri štátu. Zatiaľ som v ČR spozoroval len Okamuru, ktorý sa snažil priniesť viac priamej demokracie, ale jednoducho ho vylúčili nezmyselne z volieb a zdá sa, že sa nič nezmení. Klaus mal síce mnoho sympatických názorov, ale čistý nebol a teraz vidíme, že Zeman je späť v hre ako prezident, Klaus "prekvapujúco" podporil ako pravicový politik ľavicového Zemana, kauzy si vytvárajú aj strany ako Veci Verejné, či Kalouskova Top 09 a zdá sa, že svetlo na konci tunela v ČR je v nedohľadne. U nás však postupne dochádza k normalizácii tým, že postupne strany ako Obyčajný ľudia a nezávislé osobnosti, či niektorí ľudia zo strany Sloboda a Solidarita, či ľudia v Kresťanskodemokratickom hnutí okolo Radoslava Procházku získavajú u ľudí na podpore, takže raz by sa mohlo stať, že priama demokracia nastane a urobíme ďalší krok k transparentnosti a vzniku nového systému, ktorý by bol spravodlivý, ale ako vidím, chce to ešte čas, lebo oligarchia na západe a na východe, či vnútri republík sa nás snaží riadne oklamať a obohatiť sa na nás a ľudia si to vždy odtrpia. V tomto dokumente je toho veľmi málo, síce to normálne pracuje s faktami, ale je to také nič, je to taký úvod pre ľudí, ktorí sa nerozumejú histórii okolo opozičnej zmluvy. ()

PauloZ

Dokument, který otevře oči lidem neznalým opoziční smlouvu a hlavně důsledky této smlouvy na tehdejší politické dění. Pro mě je tento dokument vcelku cenný i s hlediska dnešních voleb prezidenta. ()

prkalil

Stabilita republiky bude zajištěna (pomocí opoziční smlouvy) = korupční skandály, oslabení důležitých policejních týmů, chystaná vražda novinářky, prorůstání podsvětí do státní správy, účelové změny zákonů, nárůst preferencí pro komunistickou stranu. ()

NinonL

Dokument, při němž asi i těm posledním idealistům spadla čelist. Ani se mi film nechce hodnotit, protože si ještě živě vzpomínám letošní lednové prezidentské volby. Tu sbírku parazitů, která se nám vtírala do přízně a z nichž jsme jednoho museli zvolit. A my jsme už dávno zapomněli, o čem celý náš slavný systém je. O tom, že si nás po vzájemné dohodě dávno rozdělili mezi sebou a budou nás ždímat dokud nevypustíme duši. ()

suicide

Krásné připomenutí minulých věcí - i když s trochu jednostranným černým (nebo bílým vyzněním) - ano, dozvěděl jsme se pár nových věcí, protože tehdy jsem byl až moc mladý, abych si vše pamatoval, jak to bylo, ale na dokument mi to přijde poněkud slabé. ()

L_O_U_S

Zajímavé a poučné. Daly by se vytknout určité nepřesnosti a mírná tendenčnost, ale pro představu o jednom velkém komplotu je to naprosto dostačující. Malé plus za použití hudby z filmů Davida Lynche. (898.) ()

hygienik

Taberyho knihu som zháňal po antikvariátoch veľmi dlho a márne. Takže som po tomto dokumentárnom resumé z nej, siahol s nadšením. Za posledné 4 roky sa "opozičná zmluva" a iné "české praktiky", stali realitou aj v slovenskej politike a novinári nám tvrdili, že sme politicky "na Balkáne". Heuréka, nebola to pravda, stále sa držíme stredoeurópskych politických štandardov. Sa mi uľavilo! Díky vám, bratia Češi!!! ()

kinderman

Z hlediska filmařiny nic moc objevného, z hlediska zhuštěného osvěžení paměti k nezaplacení. Je jasné, že "jezevec z Vysočiny" a "pan profesor" se odmítli vyjádřit a zpětně se tak zesměšnit obhajováním neobhajitelného. Kdo už ztratil veškeré zábrany, je Miroslav "Knižní velkoobchod" Macek, který pohrdání divákem (občanem, voličem), kterému chyběly ty ostré lokty, morální pružnost či jen prostá příležitost ke zlodějně, nikterak neskrývá. Ano, je to tak. Jsme pro ně jen bezvýznamný póvl, vhodný leda k tomu pracovat osm hodin denně za podprůměrnou mzdu. ()

MA.KI

Nejen Erik Tabery ke čtyřletému období platnosti tzv. opoziční smlouvy a jejím důsledkům aneb smutné pojednání o dělbě moci a politického, ekonomického,… vlivu ve státě mezi dvěma největšími politickými stranami, v čele se Zemanem a Klausem. By jeden blil… ()

Splasher

Když si člověk pročítá držitele ocenění, nazvaného po jedné z největších osob naší novinařiny, často asi kroutí hlavou. Právě pan Tabery vděčí tomuto ocenění, dle mého názoru, hlavně své knížce "Vládneme, nerušit". Jakožto idealista jí s "Budováním Státu" raději ani nebudu srovnávat. ___ Samotný dokument docela hezky doplňuje knihu díky úlovkům z archivu ČT. A když už jsem u toho archivu. Proč tam není například i inscenace Šťastlivec Sulla? ()

daEmoNickY odpad!

Buď to má oblbnout nebo je to blbě udělané. Tuto smlouvu uzavřeli Zeman s Klausem a že by si to tu obhájili? Klasické "o nás bez nás". Co tu je: osobní dojmy a barvité vyprávění od Taberyho a Havla, občas citáty vytržené z kontextu ... Co by se mi líbilo: vzít Klause a Zemana a stručně to s nimi probrat, bod po bodu co se dá doložit, proč vznikla? musela vzniknout? atd, vzít politology co se vyznají ... a valit fakta, fakta, fakta ()

Ťapka

Viz vynikající komentář Limy. Jen mě děsí, že si od té pekelné doby říkám, že se to pořád ještě zhoršuje - zdali by mě tenkrát bylo napadlo, že přijdou doby, kdy mi pan Glóbus (jméno, které dal Miloši Zemanovi náš malý syn kvůli typickému naklonění hlavy) bude připadat ve srovnání s Jiřím Paroubkem jako šarmantní chlapík?! A že Ten, který nemá rád film Marečku, podejte mi pero, bude prezidentem. Bohužel i mým... ()

LiborGondek

Až na pár drobností velmi neobjektivní a zavádějící. Odmítám relevantnost dodávaných informací z úst Erika Taberyho a časopisu Respekt. Ona masmédia neříkají vždy pravdu a týdeník Respekt není výjimkou. ()

Belbo odpad!

Jednostraně zaměřená, neobjektivní žumpa s nulovou výpovědní a objektivní hodnotou. Přesně ten příklad jak se nemají dělat dokumenty a investigativná žurnalistika: vezmu fakt, opepřím jej vlastní (de)interpretací, mrsknu jej na pánev velkého odhalení a konzumneta nechám v klidu slintat. Bez hloubky a podrobností s jasně stanoveným záměrem a závěrem se dostaneme někam na úroveň Blesku, Respektu a podobných sraček. ()

Helmutek

Bianco šek pro ČSSD od ODS, upuštění od principu demokratický opozice - a klauzulka ve smlouvě, že tahle spolupráce dosavadních nesmiřitelnejch rivalů bude trvat "navždy". Trošku mi to připomíná něco, kde jsme už byli - ústavně danou úlohu KSČ na vedení státu a všem známou, čtyřicet let omílanou floskuli "Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak." Pro mě jako pro někoho, kdo v tý době politiku tolik nevnímal, je tohle moc zajímavej dokument podle Taberyho předlohy o tom, co to vlastně všechno pro nás jako zemi a národ znamenalo a znamená. A trpkej dojem z toho mám ten, že to je podobný jako u většiny jinejch takovejchhle událostí - změnilo to víc věcí, než by člověk čekal, a to i pro dobu dnešní, o 20 let pozdějc. "Stabilita republiky bude zajištěna - klíčový bod letních prázdnin 1998. Korupční skandály, oslabení důležitých policejních týmů, chystaná vražda novinářky, prorůstání podsvětí do státní správy, účelové změny zákonů, nárůst preferencí pro komunistickou stranu - to vše patří do stability, kterou zemi zajistila opoziční smlouva. Následující čtyři roky jsou v novodobých českých dějinách unikátním obdobím - ve zvýšené koncentraci se dějou věci, které jinak do normálních demokratických zemí patří spíš výjimečně." Do tý doby, nejspíš od února 48 nebo sprna 68, nic neotřáslo politickou scénou tolik jako události okolo roku 1998 vedoucí až k opoziční smlouvě. O zradách Mnichovskejch nebo Srpnovejch se v Česku mluví často - ale tohle furt byly zásahy zvenčí, takže se v tom pro národ a jeho představitele daj hledat nějaký polehčující okolnosti. Otázkou je, jestli zrada na skutečný podstatě demokracie, kterou upekli "kovaní demokrati" Klaus se Zemanem, nebyla v důsledku zradou větší a zásadnější, protože jde o síly, žluč a hnilobu přicházející zevnitř, od představitelů vlastního národa a pod rouškou spravedlnosti a práva - jde o zradu Čechů Čechama, o zradu občanský společnosti politikama, o znásilnění demokracie, o její zadupání a nakonec její úplný pochcání za hurónskýho smíchu těch, kdo moc dobře věděj, že můžou bejt v klidu, protože si to zařidili tak, že jim se nic nemůže stát. // A pozor, jako kuriozitku tady máme kladnou Krndu! - ještě na tý správný straně barikády, tvářící se jako ochránkyně spravedlnosti, transaprentnosti a demokracie. Její konec v ANO jako přisluhovačky svini srovnatelný s jí tenkrát haněnejma představitelema doby opoziční smlouvy (nebo větší, uvidíme) je dalším příkladem toho, jak velkej pozor je třeba dávat si i na ty, co se jednou tvářej jako ti dobráci... A k tomu, že dokument je jednostranej, pravdoláskařskej, havlistickej, jak nesmyslně píše třeba Cival? "O vyjádření k době opoziční smlouvy požádali autoři filmu také Václava Klause a Miloše Zemana. Oba odmítli." - plus teda to, že třeba Macek jako reprezentant a svym způsobem obhájce tý doby a těch postupů se v dokumentu projevuje dost a myslim, že i celkem dost je proto vidět, co to je za člověka a jak přemejšlí. ()

nevermore

Už dlouho jsem se tak nepobavil. A ještě, že jsem měl zrovna flašku po ruce. Takový fiasko, kéž by tento dokument viděly masy lidí. Ovšem je trochu okaté, komu nefandí hlavní provaděč pořadem.. ()