Vládneme, nerušit

(TV film)
  • angličtina Governing, Don't Disturb! (festivalový název) (více)
všechny plakáty

Pro svět politiky je typická jedna vlastnost: rozpínavost, snaha diktovat pravidla hry, rozšiřovat vlastní pravomoci, politizovat společensky důležitá rozhodnutí, obsazovat všemožné funkce podle stranických klíčů, nerušeně vládnout a pojišťovat si vlastní účast na vládnutí i pro budoucnost. Nejzřetelněji vyvřela tato tendence na povrch v době tzv. opoziční smlouvy, tedy mezi lety 1998 a 2002. Film Vládneme, nerušit se snaží zachytit právě tuto tendenci a soustředí se na dobu opoziční smlouvy. Její základní otázkou je: Jak se dá v demokratické zemi uzurpovat politická moc. Dvě největší strany v zemi a především jejich vůdci na konci devadesátých let pochopili, že politický systém mohou společnými silami zjednodušit postupnými kroky tak, aby jim co nejvíce vyhovoval. Které kroky to jsou? (Doc Alliance Films)

Petula009

Smutno je mi v té naší zemi...Veděla jsem,že Opoziční smlouva byla zlo ale že až takové, o tom jsem neměla ani ponětí. Ale dneska vyhrál Zeman, chápete to ? Dokážete mi to někdo vysvětlit? Proč lidé tak zapomínají a nečtou mezi řádky i když tvrdí, že to dělají. Dokument měl jinak hezký švih, chválím namlouvající hlas i rozdělení celého díla. Jen prosím více pravdy ! ()

J.McClane

Posun faktů v tomto dokumentu je velmi jemný, přesto dělá divy. Novináři jako strážci demokracie, kteří svorně bojují jak proti ODS tak proti ČSSD a jejím pohunkům...Viděl snad někdy někdo novináře, který by nadržoval ČSSD:) ()

kedu odpad!

Prohavlovský propagandistický snímek s tendenčně nastaveným individuem typu Erika Taberyho je opravdu odpad. Pokud by Kudrna chtěl natočit oprvadový dokument, musel by ho v prvé řadě natočit o Havlistech, o elitářství, o fašismu v rouše demokraticky zobrazovaného "beránka". Tzv. opoziční smlouva byla běžným nástrojem k umožnění menšinové vlády. Co je na tom špatného? Všude ve světě najdete případy menšinových vlád - demokracie je toho plná. Jinak to prostě občas nejde. ()

GordonCZ

Aktéři Sametové revoluce, kteří na konci 80. let stáli u pádu komunistického řežimu a zrodu demokracie v Česku, o deset let později zjišťují, že ta demokracie vlastně až tak dobrá není. Alespoň ne z hlediska mocenských zájmů. Výhodnějším se tak stane rozdělení moci mezi dvě nejsilnější strany, eliminace opozice nebo reforma volebního systému jako snaha o zakonzervování statutu quo a tím pádem i eliminace voličů v jakýchkoli následujících volbách díky prosazované trvalé platnosti Opoziční smlouvy. Toto všechno pak dohromady znamená velmi výživné podhoubí, z něhož lze následně oslabit kontrolu ze strany nezávislých orgánů státní správy, policie nebo i soudů a v konečném důsledku i postavit základy státu, v němž je organizovaný zločin prorostlý celou jeho strukturou. Tedy modelu státu, jenž de facto vidíme dodnes. Pokud bychom měli odvahu nazvat Sametovou revoluci revolucí, potom by nutně Opoziční smlouva musela vlastně být nádherným příkladem kontrarevoluce ve smyslu eliminace demokratických mechanismů v demokracii. Za jiných okolností a v jiných politických systémech by aktéři takové kontrarevoluce byli popraveni, v našich podmínkách se z nich stávají prezidenti republiky. ()

kubilov

Řemeslně velice solidní dokument, který je však zpracován velmi "low effort" metodou, kdy je v podstatě jen obrazovou adaptací knihy Erika Taberyho, který je také hlavním vypravěčem. Proto jde stylem, technicky jen o lehce nadprůměrný počin. Obsahově samozřejmě tzv. povinná četba. ()

Binne

Ocitáme se v roce 1998, Prezidentem ČR je Václav Havel, předsedou vlády Josef Tošovský aby moc následně převzal Miloš Zeman v menšinové vládě. Nastává období opoziční smlouvy, která znamená vládu jedné strany, která se opírá jen o zdánlivý konsenzus. Dokument nám představuje dobu, kdy politici nebyli zvyklí na hlídacího psa v podobě investigativní činnosti nezávislých novinářů v České Republice, jejich vyjádření na kameru a do rozhovorů jsou tedy autentickým vyjádřením jejich ega, které v absolutní bezskrupulóznosti otevřeně říká: "Běžný občan ať se nestará". Navzdory minulosti Občanského fóra, navzdory Vládě jedné strany i následného sebevědomí po revoluci se opět ocitáme v kolotoči využívání ze strany zákonodárců a ostatních politiků. Pro pochopení antipatií několika tisíců občanů této země vůči Miloši Zemanovi, Václavu Klausovi nebo Andreji Babišovi - dokument vřele doporučuji. Má totiž také zásadní přesah. Jsem také přesvědčena o tom, že faktory, které jsou popsány v dokumentu zachycují také důvod, proč byl nakonec Václav Klaus v roce 2003 zvolen prezidentem České Republiky. Každopádně se jedná o výborný dokument, který zachycuje neuvěřitelnou aroganci našich politiků a zároveň obrovskou a záslužnou práci některých našich novinářů. Doporučuji a pro ucelený pohled na politiky, kteří se ve veřejném životě pohybovali tedy i nyní považuji shlédnutí tohoto dokumentu téměř za nutnost. ()

ejnl

Po celou dobu sledování jsem vnitřně dokumentu vyčítal, že nenabízí druhý pohled, zajímala mě reflexe dvou hlavních aktérů, Zemana a Klause. Ale tato absence byla na konci vysvětlena, proto se nestydím za pět hvězd. Vládneme, nerušit nabízí komplexní obraz období opoziční smlouvy, nenudí a je čitelně subjektivní, což je pro mě u sledování dokumentu podstatné. ()

ZHODNOTITEL

DOKONALÝ DOKUMENT O ŘÁDĚNÍ DVOU KOHOUTŮ NA JEDNOM DVORKUNutné je říci, že samotný dokumentární film je především jakýmsi výcucem z knihy Erika Taberyho, Vládneme, nerušit. Přesto tenhle film dokonale vystihuje to zajímavé období, ve kterém se mohlo všechno. A když si někdy vzpomenu na tu dobu, kdy jsme seděli u obrazovek a tyhle skandály sledovali, nedovolili jsme si ani tušit, že oba dva aktéři budou nakonec i prezidenty. DOKUMENTÁRNÍ FILM, KTERÝ BY NEMĚL ZAPADNOUT. MÁ CO ŘÍCT I DNES ()

Puppy

Zjistuji jak jsem zivotem v tehle divne zemi postupne otupel. Ackoli slo o zavazne veci, tak mi to vlastne prislo uz naprosto "normalni". Vubec me nenapadlo, ze by se to snad nekdy mohlo jeste zlepsit. ()

laurence

Obrovská špína a žumpa reprezentující naši zemi na nejvyšších místech dle mého názoru jasně reflektuje stav české společnosti, morálky a životních hodnot. ()

gezper

Poměrně kvalitně řemeslný dokument s dosti nechutným až příliš vypovídajím obsahem. Že já blbec jsem si to pustil k večeři! Dobrá, je to možná více jednostranné, ale na druhou stranu Zeman i Klaus odmítli vystoupit, mohli to klidně vyvážit a obhájit, když je to podle nich tak skvělé a čisté období. link na shlédnutí: [80%] ()

Desmi

Zdá se to velmi objektivní a informativně obohacující. V nejrůznějších politických debatách se pořád skloňují sousloví jako "opoziční smlouva, kauza olovo, novinářka Slonková,.." a další. Po shlédnutí tohoto dokumentu mi je to vše již trochu jasnější a o to nevolněji mi z toho všeho je. Jsem mladý člověk, a díky lidem jako jsou tito, budu muset za lepší budoucností odejít jinam, stejně jako mnozí mí vrstevníci. Je mi z toho teskno. ()