Reklama

Reklama

Slepá hora

  • Čína Mang shan (více)
Čína, 2007, 95 min (Alternativní 102 min)

Režie:

Yang Li

Scénář:

Yang Li

Kamera:

Jong Lin

Hrají:

Lu Huang, Yang Li
(další profese)

Obsahy(1)

Mladá študentka Bai Xumei je podvedená. Pokútni obchodníci ju predajú ako „manželku“ do odľahlej horskej dediny v severnej Číne. Znásilnená a bitá žena vedie život sexuálnej otrokyne a rodičky detí, bez nádeje na únik. Keď pomoc konečne dorazí, začína sa ďalšia tragédia. (oficiální text distributora)

Recenze (20)

vandalka 

všechny recenze uživatele

Psycho. Nechápu, jak se to režisérovi v Číně podařilo natočit (i když, od té doby.. nic, že..), protože veřejně zobrazit oficiálně neexistující únosy žen a jejich prodej do zapadlých vesnic, kde muži potřebují manželky, to se v Říši středu nenosí. Tím spíš, že se to děje i nadále a všichni nad tím mhouří oči a mastí si kapsu či ego. ()

pm 

všechny recenze uživatele

Co všechno bychom nejraději nevěděli o Číně? Na chvíli jsem si vzpomněla na doma zakázanou "Vyobcovanou", kde Joan Chenová také zachytila zneužívání dívky na odlehlém venkově, šlo ovšem o jednu z mnoha odvrácených stran čínské kulturní revoluce. "Slepá hora" ukazuje v zásadě současnost, zároveň příběh, který se mohl odehrávat kdekoliv, o to víc je alarmující v rovině osobní i společenské. ()

Reklama

Ketri 

všechny recenze uživatele

Tento film jsem dlouho odkládala, protože jsem měla strach, že po jeho zhlédnutí půjdu vyvraždit celou mužskou populaci. A kupodivu jsem tyto pocity neměla, vzala bych to totiž komplet. Slepá hora je vážně velmi povedený film. Řekla bych, že zde scénárista a režisér v jedné osobě odvedl vynikající práci právě ve scénáři. Film není zaplněn zbytečnými dialogy, vystihuje onu strohost a syrovost (až surovost) monotónního vesnického života, kde knihy jsou brány jako zbytečné zlo. V jednom příběhu je dokonale popsán čínský "tržní komunismus", fungování rodinných klanů a důsledky čínských populačních opatření. Je to prostě další z filmů, na který jen tak nezapomenete. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Pořád si myslím, že už jsem ve filmech, časopisech a dokumentech viděl takových věcí, hezkých i odporných, že mě nic nedokáže překvapit a přitom se pokaždé nestačím divit, že to něco dokáže. Slepá hora to například ukazuje neuvěřitelně čistě, objektivně a s naprosto brutálním koncem, který mě nad čínskou lidskostí nechal přemýšlet už pátý den od shlédnutí tohoto filmu. Nevím co k filmu víc dodat. Opravdový, ale neskutečně silný a těžký příběh, který se v Číně pravidelně děje a nikdo to nikde neřeší. Tedy do té doby, než samotní čínští tvůrci ukázali v podobě tohoto filmu skutečnou realitu. Jen mě tak napadá, jak to mohlo přes čínský úřad kinematografie projít. Tedy pokud se k tomu nestaví stejně, jako policajti k urovnání veřejného pořádku na venkově. Film ale i přes hrůzné skutečnosti může nabídnout nádherné záběry na úžasnou krajinu, které jen tak někde neuvidíte. Slepá hora je tak ve výsledku těžký film, ale kdo kdy řekl, že se musí točit jen filmy, které budou realitě odporovat. Jen ať se točí takovéhle, ať to všichni vidíme, jak to kolem nás ve světě vlastně funguje. ()

RedEagleSK 

všechny recenze uživatele

Opravdu začínám mít rád čínské filmy a obávam se že i čínany samotné. Napadá mne hodně názvů jaké mohl film mít, třeba : ,,Min-dža,, ,,Motýlek na čínský zbůsob,, ,,Zkrocení zlé ženy aneb jak snadno a rychle vyřešit špatnou demografickou situaci,, Film vám toho chce říct tak hodně že ani sám nevíte co z toho si vybrat a každý človíček si opravdu z filmu odnese to co mu vyhovuje. Mladí lidé na západě tudiž 20-ti a 30-ti Singl hyper korektní bezdetní pičusové a hyper emancipované piče disponující dvěma autama 6 cifernou sumou na účte doma 50-ti skříněma plnejma značkových hadrů + jako povinná výbava 3-4 pejsci - nejlépe mrňaví páč toho hodně nevyserou a nezežerou, se budou koukat na film jako na horor a na obyvatelé čínského venkova jako Ripleyová na vetřelce, utrpí citovou traumu, zhnuseně si odplivnou a emancipované piče to ještě více utvrdí v jejich celoživotním přesvědčení že rodit děti je pro ženu dehonestující nemoderní záležitost a že všichni muži a děti jsou zlo které je třeba i nadále nevpouštět do svého života. Naproti tomu bezdětní 40-tníci se na film i na lidi na čínském venkově budou koukat s obdivem a nehynoucí závistí a věřím že po zhlédnutí filmu budou gúglovat na netu fráze: ,,jak se přestěhovat do Číny,, . Ačkoli není třeba se stěhovat do Číny páč podobně to mají ošéfované i v Africe v islámských zemích a mnoha jiných azijských zemích kde narodit se s čurákem ještě automaticky neznamená bý meněcený těžce pracující bezdětný doživotní singl kokot který kundu vidí pouze pokud zaplatí prostitutce pouhou třetinu své měsíční mzdy za necelou půlhodinu mizerního šukání. Tož filmu bych dal i 4 hvězdičky nebýt klasického čínského (ne)konce. Škoda páč jako člověka milujícího štastné konce filmů by mne zajímalo zda ta psychicky labilní kunda dostala za vraždu manžela trest smrti, doživotní trest a nebo byla hnedka zlynčována davem. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (2)

  • Väčšina ansámblu sú prakticky neprofesionálni herci. (Real Tom Hardy)
  • Čínska vláda nariadila vyše 20 dodatočných strihov. Väčšina z nich ešte hlbšie kritizovala niektoré aspekty čínskej spoločnosti. Taktiež nariadila režisérovi natočiť alternatívny koniec (natočených bolo nakoniec niekoľko), viac pozitívny, určený pre domáce vydania pre VHS a DVD. (Real Tom Hardy)

Reklama

Reklama