Vysoké Tatry - Příroda zamrzlá v čase (TV film)

• Rakousko

Pavol Barabáš

Tomáš Hulík

Maok

Peter Rúfus (vyp.)

Barabáš a dokument o horách..., to nemôže dopadnúť zle. Nevadilo mi takmer nič. Vytkol by som iba trošku zbytočnú scénu z omše, ale inak je to všetko nádhera. Zo zvierat, ktorým sa Barabáš v dokumente venoval asi najviac zaujme svorka vlkov a ich útok na ovce. Tými najkrajšími sú nádherné zábery na Tatry, nad ktorými sa vznáša hustý biely opar a vyvoláva pocit, akoby ste sa pozerali na vodopády. Spolu s božskou hudbou vytvorili niekoľko nádherných a nezabudnuteľných momentov, ktoré vyvážia slabšie scény. Tradícia stretnutí Poliakov a Slovákov spoza Tatier mi narozdiel od svätej omše neprišla zbytočná a navyše „odzemok“ a klasika "Nebojím, nebojím, nebojím sa pána“, dodala tomuto dokumentu silu sviežeho Tatranského vzduchu. 80%.(2.2.2012)

Podmanivá stylizace scén divokých skalních útesů či čarokrásných údolí mluví obrazem, včetně tradičních projevů folkloristické kultury. Zřetězení krás jednotlivých motivů slovenské krajiny zdánlivě působí nesourodě, ale ve výsledku jsou působivé. Dobrý komentář s nevtíravými prostředky mě také dokázal zaujmout. A pro úplnost dodám, že nevšední půvab slovenské krajiny tu opravdu zazněl naplno.(2.11.2013)

Tatry jsou krásné. Záběry Tater v tomto dokumentu taktéž. Ale nejvíc mě fascinuje, že tuhle nádheru máme de facto za rohem. Bohužel mi chybělo nějaké nosné téma nebo schéma. To celkem dost kazí celkový pocit z filmu. Chvíli sledujete vlky, pak medvěda, pak kamzíky, pak chvíli vydru, pak rysa. Je to celkem myšmaš. Určitě lépe by vyšel seriál, kdy jednou bychom sledovali život rysa v Tatrách, v dalším díle medvěda, atd. Mělo by větší ucelenost a smysluplnost. Přesto jsem se zase něco nového dozvěděl, ale příště to chce určitě lepší scénář. Přesto nemohu dát 3*, to mi přijde vzhledem k tomu co jsem viděl moc málo.(7.1.2012)

Vysoké Tatry jsou boží, byl jsem tam 3x a velmi jsem si je oblíbil. Tento dokument se mi ale moc nelíbil. Obrazově to je pěkný, ale obsahově poměrně chudý dokument. Je tam toho moc a ničemu není věnována dostatečná pozornost. Měli to možná víc tematicky ukotvit a ne míchat zvířátka a hned na to tam dávat folklórní akce. Já osobně bych třeba nejvíce uvítal dokument o turistice nebo turistických centrech v Tatrách.(31.10.2013)

WOW. To je překrásná vizitka Slovenska. Určitě mnohem upřímnější a přívětivější než jakákoliv jiná komerce dané země. Mistr Barabáš opět nezklamal a diváka rozhodně nenechá chvíli vydechnout. Jelikož se o přírodu a turistiku zajímám, mám už "nastudováno" plno faktů, ale tento komentář mě nijak neučil, jen mě tak hladil po duši, tím "svojským" projevem. No a když se do tohoto dílka vešly i autentické záběry tatranské přírodní katastrofy, tak mě to skoro až dotklo a to jsem už zničená místa viděla..(25.1.2012)

• - V originálnom znení divákov sprevádza ako komentátor Peter Rúfus. (MikaelSVK)

• - Snímka získala Cenu ministra kultúry SR 2008 za najlepší film. (zelenymuzik)