Vysoké Tatry - Příroda zamrzlá v čase (TV film)

Vysoké Tatry - Divočina zamrznutá v čase

Rakousko / Německo / Slovensko, 2007, 52 min

Pavol Barabáš

Tomáš Hulík

MAOK

Vynikajúci počin Pavola Barabáša, pri pohľade na tieto zábery som si povedal konečne niekto profesionálne a nádherne zobrazil slovenskú prírodu. Tatry mi tam pripadajú ako veľhory, ktoré vídame v každom svetovo známom dokumente. Profesionálne zachytené žitie a fungovanie všetkých zvierat od medveďov až po svište. Kamera klobúk dolu. Hmm vážne to nerobilo BBC??:-)(5.1.2012)

"Lidé vzdávají díky za to, že jim Bůh dovolil dožít se svátků jara... " Hmm, jsou snad tatranští horalové pohani? Žádné svátky jara, ale Velikonoce a velikonoční mše svatá, pane režisére! - Podobný "přehmat" je v dokumentu dokonce dvakrát! V těchto místech jinak velmi zdařilý snímek ztrácí na své profesionalitě. Škoda!(2.5.2015)

Tatry jsou krásné. Záběry Tater v tomto dokumentu taktéž. Ale nejvíc mě fascinuje, že tuhle nádheru máme de facto za rohem. Bohužel mi chybělo nějaké nosné téma nebo schéma. To celkem dost kazí celkový pocit z filmu. Chvíli sledujete vlky, pak medvěda, pak kamzíky, pak chvíli vydru, pak rysa. Je to celkem myšmaš. Určitě lépe by vyšel seriál, kdy jednou bychom sledovali život rysa v Tatrách, v dalším díle medvěda, atd. Mělo by větší ucelenost a smysluplnost. Přesto jsem se zase něco nového dozvěděl, ale příště to chce určitě lepší scénář. Přesto nemohu dát 3*, to mi přijde vzhledem k tomu co jsem viděl moc málo.(7.1.2012)

Ako som už písal, Pavol Barabáš točí najlepšie dokumenty, ktoré ma (skoro) vždy "dostanú"...Tatry sú nádherným poetickým dokumentom (ku ktorému patria aj tie komentáre a tradície!), ktorý by som dokázal pozerať aj oveľa dlhšie. Opäť raz musím povedať RESPECT (odporucam pozriet "making of"), či už k filmárskemu umeniu tímu, ktorý tento dokument natočil alebo Barabášovi ako osobnosti...(10.7.2009)

Tento film je netradičným obohatením Barabášovej filmografie. Narozdiel od jeho expedičných a horských filmov je tento prírodopisný. Aspoň väčšina jeho minutáže. Film rozpráva o Tatrách a jeho obyvateľoch či už ľudských, alebo zvieracích, formou krátkych príbehov, ktoré dodržujú všetky znaky naratívneho rozprávania – to znamená, že keď vidíme medveďa ako útočí na salaš, tak paralelnou montážou je tento útok zdramatizovaný a pomocou komentára tvorí malý príbeh vo vnútri príbehu. MAOK-ová hudba dodáva krásne nasnímaným obrázkom mýtický až duchovný charakter, čo dielo významovo posilňuje. Barabáš je človek a filmár, ktorý miluje prírodu a ľudí, ktorý sú s ňou úzko spätí. Po všetkých tých dokumentov z iných- často krát exotických krajín, predstavuje tento film subjektívny, ale láskavý pohľad na bohatstvo a prírodné kráľovstvo, ktoré je súčasťou našej krajiny aj nás samých, ale ktoré poznajú len niekoľký. Film nevytvára problém, ani neponúka jeho riešenie. Je len ukážkou toho, čo je na našej krajiny vzácne a ako malá hrozba visí nad filmom výstraha, že čím sa bude človek a spoločnosť viacej vyvíjať, tím viacej sa s tohto bohatstva bude strácať.(29.12.2011)

• - V originálnom znení divákov sprevádza ako komentátor Peter Rúfus. (MikaelSVK)

• - Snímka získala Cenu ministra kultúry SR 2008 za najlepší film. (zelenymuzik)