Vysoké Tatry - Příroda zamrzlá v čase (TV film)

• slovenský

Rakousko / Německo / Slovensko, 2007, 52 min

Pavol Barabáš

Tomáš Hulík

MAOK

Tomáš Hulík vie ako zapôsobiť na diváka. Občas z toho síce srší statickosť, ale zrejme to bude najakčnejší dokument o VT (útočiace vlky, medvede, vydry...). Je to "len" náučný dokument, ale je pekne nablýskaný a Barabášovsky primerane patetický... Čo na tom, že vypočítavo obsahuje všetky festivalové "žánre" a podľa mnohých ide o najväčší podvod v slovenskej dokumentaristike...(15.7.2008)

Vynikajúci počin Pavola Barabáša, pri pohľade na tieto zábery som si povedal konečne niekto profesionálne a nádherne zobrazil slovenskú prírodu. Tatry mi tam pripadajú ako veľhory, ktoré vídame v každom svetovo známom dokumente. Profesionálne zachytené žitie a fungovanie všetkých zvierat od medveďov až po svište. Kamera klobúk dolu. Hmm vážne to nerobilo BBC??:-)(5.1.2012)

WOW. To je překrásná vizitka Slovenska. Určitě mnohem upřímnější a přívětivější než jakákoliv jiná komerce dané země. Mistr Barabáš opět nezklamal a diváka rozhodně nenechá chvíli vydechnout. Jelikož se o přírodu a turistiku zajímám, mám už "nastudováno" plno faktů, ale tento komentář mě nijak neučil, jen mě tak hladil po duši, tím "svojským" projevem. No a když se do tohoto dílka vešly i autentické záběry tatranské přírodní katastrofy, tak mě to skoro až dotklo a to jsem už zničená místa viděla..(25.1.2012)

"Lidé vzdávají díky za to, že jim Bůh dovolil dožít se svátků jara... " Hmm, jsou snad tatranští horalové pohani? Žádné svátky jara, ale Velikonoce a velikonoční mše svatá, pane režisére! - Podobný "přehmat" je v dokumentu dokonce dvakrát! V těchto místech jinak velmi zdařilý snímek ztrácí na své profesionalitě. Škoda!(2.5.2015)

Podmanivá stylizace scén divokých skalních útesů či čarokrásných údolí mluví obrazem, včetně tradičních projevů folkloristické kultury. Zřetězení krás jednotlivých motivů slovenské krajiny zdánlivě působí nesourodě, ale ve výsledku jsou působivé. Dobrý komentář s nevtíravými prostředky mě také dokázal zaujmout. A pro úplnost dodám, že nevšední půvab slovenské krajiny tu opravdu zazněl naplno.(2.11.2013)

• - V originálnom znení divákov sprevádza ako komentátor Peter Rúfus. (MikaelSVK)

• - Snímka získala Cenu ministra kultúry SR 2008 za najlepší film. (zelenymuzik)