Vysoké Tatry - Příroda zamrzlá v čase

(TV film)
  • Rakousko Universum: Zauberberge - Die Wildnis der Hohen Tatra (více)
všechny plakáty
Ukázka z filmu
Rakousko / Německo / Slovensko, 2007, 52 min

Vysoké Tatry byly na Slovensku uznány za národní park. Nachází se v něm více než 300 štítů, mnohé nad 2500 metrů, romantická údolí bez přístupových cest, křišťálově průzračné říčky a lesy obývané vlky, medvědy a rysy. Pozorovat přírodu Vysokých Tater znamená nahlédnout do minulosti, vrátit se zpátky do dob, kdy koně tahali pluhy a stromy se kácely sekerou a ruční pilou, do časů, kdy Evropa byla divočinou a kdy se ještě po lesích potulovali predátoři. (oficiální text distributora)

Ukázka z filmu

jojinecko

Ako som už písal, Pavol Barabáš točí najlepšie dokumenty, ktoré ma (skoro) vždy "dostanú"...Tatry sú nádherným poetickým dokumentom (ku ktorému patria aj tie komentáre a tradície!), ktorý by som dokázal pozerať aj oveľa dlhšie. Opäť raz musím povedať RESPECT (odporucam pozriet "making of"), či už k filmárskemu umeniu tímu, ktorý tento dokument natočil alebo Barabášovi ako osobnosti... ()

Narciska

Příroda panenská tak, že se tají dech. Zvířata divoká tak, že lze těžko uvěřit. Dokument je výborně vyvážený a kromě fauny a přírody zprostředkovává také překrásný folklór polských a slovenských horalů a jejich tradiční životní styl. A taky muže, co zásobují vysokohorské chaty nošením beček na svých zádech. Wow. ()

tahit

Podmanivá stylizace scén divokých skalních útesů či čarokrásných údolí mluví obrazem, včetně tradičních projevů folkloristické kultury. Zřetězení krás jednotlivých motivů slovenské krajiny zdánlivě působí nesourodě, ale ve výsledku jsou působivé. Nevšední půvab slovenské krajiny tu opravdu zazněl naplno. ()

Ajinka126

WOW. To je překrásná vizitka Slovenska. Určitě mnohem upřímnější a přívětivější než jakákoliv jiná komerce dané země. Mistr Barabáš opět nezklamal a diváka rozhodně nenechá chvíli vydechnout. Jelikož se o přírodu a turistiku zajímám, mám už "nastudováno" plno faktů, ale tento komentář mě nijak neučil, jen mě tak hladil po duši, tím "svojským" projevem. No a když se do tohoto dílka vešly i autentické záběry tatranské přírodní katastrofy, tak mě to skoro až dotklo a to jsem už zničená místa viděla.. ()

Hrabka

Vysoké Tatry jsou boží, byl jsem tam 3x a velmi jsem si je oblíbil. Tento dokument se mi ale moc nelíbil. Obrazově to je pěkný, ale obsahově poměrně chudý dokument. Je tam toho moc a ničemu není věnována dostatečná pozornost. Měli to možná víc tematicky ukotvit a ne míchat zvířátka a hned na to tam dávat folklórní akce. Já osobně bych třeba nejvíce uvítal dokument o turistice nebo turistických centrech v Tatrách. ()

• Snímka získala Cenu ministra kultúry SR 2008 za najlepší film. (zelenymuzik)