Vysoké Tatry - Příroda zamrzlá v čase (TV film)

Vysoké Tatry - Divočina zamrznutá v čase

Rakousko / Německo / Slovensko, 2007, 52 min

Pavol Barabáš

Tomáš Hulík

MAOK

Vysoké Tatry jsou boží, byl jsem tam 3x a velmi jsem si je oblíbil. Tento dokument se mi ale moc nelíbil. Obrazově to je pěkný, ale obsahově poměrně chudý dokument. Je tam toho moc a ničemu není věnována dostatečná pozornost. Měli to možná víc tematicky ukotvit a ne míchat zvířátka a hned na to tam dávat folklórní akce. Já osobně bych třeba nejvíce uvítal dokument o turistice nebo turistických centrech v Tatrách.(31.10.2013)

Podmanivá stylizace scén divokých skalních útesů či čarokrásných údolí mluví obrazem, včetně tradičních projevů folkloristické kultury. Zřetězení krás jednotlivých motivů slovenské krajiny zdánlivě působí nesourodě, ale ve výsledku jsou působivé. Dobrý komentář s nevtíravými prostředky mě také dokázal zaujmout. A pro úplnost dodám, že nevšední půvab slovenské krajiny tu opravdu zazněl naplno.(2.11.2013)

Tatranská príroda je prekrásna, dokumentárne zábery krásne, bohužiaľ opis divočiny je taký strnulý, pomalý, kamera statická...presne duchu nemeckých, či skôr rakúskych prírodopisných dokumentov. Keď to porovnám s produkciou BBC, tak je to o dosť horšie, ale kedže je to naše - slovenské a meno Barabáš si zaslúži rešpekt, prikloním sa k vyššiemu hodnoteniu. Hodnotenie: 70%(1.1.2014)

Tatry jsou krásné. Záběry Tater v tomto dokumentu taktéž. Ale nejvíc mě fascinuje, že tuhle nádheru máme de facto za rohem. Bohužel mi chybělo nějaké nosné téma nebo schéma. To celkem dost kazí celkový pocit z filmu. Chvíli sledujete vlky, pak medvěda, pak kamzíky, pak chvíli vydru, pak rysa. Je to celkem myšmaš. Určitě lépe by vyšel seriál, kdy jednou bychom sledovali život rysa v Tatrách, v dalším díle medvěda, atd. Mělo by větší ucelenost a smysluplnost. Přesto jsem se zase něco nového dozvěděl, ale příště to chce určitě lepší scénář. Přesto nemohu dát 3*, to mi přijde vzhledem k tomu co jsem viděl moc málo.(7.1.2012)

Tomáš Hulík vie ako zapôsobiť na diváka. Občas z toho síce srší statickosť, ale zrejme to bude najakčnejší dokument o VT (útočiace vlky, medvede, vydry...). Je to "len" náučný dokument, ale je pekne nablýskaný a Barabášovsky primerane patetický... Čo na tom, že vypočítavo obsahuje všetky festivalové "žánre" a podľa mnohých ide o najväčší podvod v slovenskej dokumentaristike...(15.7.2008)

• - V originálnom znení divákov sprevádza ako komentátor Peter Rúfus. (MikaelSVK)

• - Snímka získala Cenu ministra kultúry SR 2008 za najlepší film. (zelenymuzik)