Reklama

Reklama

Větší, silnější, rychlejší

(festivalový název)
  • USA Bigger Stronger Faster*
všechny plakáty
Trailer

Obsahy(1)

„Američané milují vítěze a nesnášejí poražené,“ říká generál Patton v ukázce použité v dynamickém dokumentárním vhledu do společnosti, jež se naivně pyšní superlativy. Na příkladu vlastních bratrů, kteří v touze podobat se Sylvesteru Stalloneovi či Arnoldu Schwarzeneggerovi podlehli dočasnému kouzlu steroidů, Christopher Bell kongeniálně ilustruje úskalí filozofie vítězství za každou cenu. Vizuálně našlapaný a skvěle sestříhaný dokument produkovaný tvůrci filmů Bowling for Columbine a Fahrenheit 9/11 nabízí originální směs notoricky známých popkulturních odkazů a intimního příběhu v komediálně-dramatickém ladění. Zpovědi členů amerického Kongresu, profesionálních atletů či lékařských expertů dokreslují s upřímností předestřený nelichotivý obraz „národa na steroidech“, nad kterým se vznášejí nevyřčené otázky: Co uděláte, když zjistíte, že všichni vaši hrdinové porušili pravidla? Zůstanete na straně hrdinů, nebo pravidel? [43. MFF KV 2008] (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (145)

genetique 

všechny recenze uživatele

Ja by som bol v porovnávaní Chrisa Bella s Michaelom Mooreom tiež trošku viac zdržanlivý. Chris Bell totiž natočil film o téme, s ktorou prežil väčšiu časť svojho života a nie menej by o tom vedela povedať aj jeho najbližšia rodina, či najbližší kamaráti. A počas tvorenia vlastne plával vo svojich vodách. Samozrejme chce to vžiť sa do témy z nestranného uhla, pozbierať veľa faktov, zaujímavostí, informácií, škandálov a podobne. V neposlednej rade je dôležité mať nápaditého ducha, schopnosť urežírovať film nemá každý, no i tak finálnu podobu filmu majú určite sčasti na svedomí i producenti. Totiž šablóna filmu s Mooreovými projektmi je pomerne dosť identická. Ale ja to kvitujem a páčilo sa mi to, veľmi. No a k danej téme môžem napísať len toľko: úbohosť, zbabelosť, skaza športu! 85%. ()

campix 

všechny recenze uživatele

Další z pohledů na zemi, kde se sny stávají zkutečností a pro mě možná o to více atraktivnější, protože ji ukazuje v negativním světle a já nejsem nijak velkým fanouškem USA a nedá se ani říci, že bych byl odvázán z makání v posilovně a brání nějakých podpůrných látek, natožpak steroidů a následně i dopink. Opravdu zajímavý, ale jen svou výpovědní hodnotou. Nemyslím si, že je dobré si z podobného dokumentu utvořit názor, protože nelze naprosto stoprocentně říci, že je všechno pravda. Jen je to prostě strašně zajímavá látka. ()

Reklama

Nathalie 

všechny recenze uživatele

Filmařsky nápadité, mooreovsky manipulativní a nechutně nechutné pro obdivovatele čistého antického ideálu krásy. Demytizace "velkého zlého steroidového bubáka" je působivá, nicméně na trase 105 minut ztrácí dech, pan Bell zjevně posiluje na objem a nikoli na výdrž:) Lze také polemizovat s metaforou amerického národa na steroidech, steroidy jsou externalitou bytí člověkem západní výkonnostní mentality, toho, že vedle touhy dotáhnout to /závaží/ nejvýš máme k dispozici technickomedicínské vymoženosti i deficit morálního a kritického vědomí. A snížené rozpoznávací schopnosti, jež vykazovala většina oněch " I am gonna be the next Arnie" asexuálních blázínků, kteří si nevšimli, že Mr. Olympia Expres ujel před dvaceti lety. A ačkoliv uznávám brilanci Bellova dokumentu, který nepostrádá i určitý studenoválečný podton, připadám si jaksi šizena- naservírovaní experti, fakta, tabulky, všechno včetně závěrů udělal někdo za mě. S konečným ortelem ve věci steroidy počkám. Během studia v knihovně nebo rozhovoru s Tetsuem bych se poučila více. P.S. Presumpce neviny platí i ve vrcholovém sportu. ()

neoBlast 

všechny recenze uživatele

Hned na úvod: s dokumenty nemám moc velké zkušenosti, tak maximálně "provaření" Moore či Spurlock si u mě škrtli, a přitáhli mě spíše kvůli zábavností svých vymazlených dítek. Bigger, Stronger, Faster* nabízí hodně atraktivní téma a dle mého názoru jeho velmi nezaujaté podání (oproti např. již zmiňovanému Moorovi). Dokument není ani tak o anabolických steroidech, jako spíš o touze/snaze přibližovat se svému vzoru a také trochu o poznávání základu pravého "Američana". Což mu ale neubírá na zajímavosti a přijatelné srozumitelnosti. Ale ve skutečnosti, po jeho skončení mám spíše více otázek než odpovědí. A neměl by právě tohle správný dokument do dívákovy hlavy dostat? Jen ať si to sám rozebere a usmaží si palici... Edit: zvyšuji hodnocení, protože i po pár dnech nemůžu ten dokument dostat z hlavy. 90 % ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Ďalšie potvrdenie umelosti americkej pseudokultúry, jej lživosti, ktoré by si mali pozrieť aj deti, aby nikdy takémuto životnému štýlu, ktorý kapitalizmus a komercia propagujú, nepodľahli. Steroidy sú droga, sú to umelé prípravky, dopujú sa tým už aj zvieratá a dostáva sa to do tiel aj nás ostatných ľudí, ktorí na povrch od toho dávame ruky preč. Nejedná sa o nič tendenčné, povedzte to príbuzným obetí a vaše tunajšie pseudohrdinstvo zanikne. Je to spracované americkým štýlom, aj ten humor je tam taký ich, priam ako od Moora. Slová Pattona by mali byť tým, čo by malo byť odstrašujúcim príkladom, niečím, k čomu by sa už nemalo vzhliadať ako k úžasnému, ale naopak zvrátenému. Je smutné, že profesionálny šport takto padol a to vtedy ešte nevedeli o Armstrongovom prípade s dopingom. Tento film vám ukáže ako športom neprídete ku zdraviu, ale k chorobám, teda vlastne sa to ani za šport, čo tu predvádzajú, považovať nedá. ()

Galerie (7)

Související novinky

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech

13.07.2008

Přestože si nejnovější režijní počin Michaely Pavlátové Děti noci samotný cenu neodnesl, hlavní herečtí představitelé filmu Martha Issová a Jiří Mádl doslova ovládli podium velkého sálu hotelu… (více)

Reklama

Reklama