Slepé lásky

Dokumentární / Romantický / Drama

Slovensko, 2008, 77 min

Juraj Lehotský

Juraj Chlpík

70%....Asi by sem patřil jakýsi vzletně zasněný komentář o tom, jak se láska nedívá vyhaslýma očima, ale rozpáleným srdcem, jak tápání v šeru po teplé lidské dlani není vyhrazeno slepým lidem, jak Juraj Lehotský natočil na scénář pana Života univerzální pocitovou mozaiku. Jenže stejně jako neumím (a nechci) definovat pojmy láska a milovat, nedokážu vystihnout, čím je tahle voayuerská sonda o podobách vyšších citů zvláštní. Možná ničím. Možná právě v tom je její obyčejné kouzlo. Ale mnohokrát mě během sledování zaskočil provinilý pocit, že bych se neměla dívat. Že láska před oko kamery nepatří. A tenhle pocit ve mně žádná hollywoodská romance nikdy nevzbudila. P.S. Ten psychedelický předfilm doporučuji MINOUT.(15.9.2008)

• playboxguest

Snad to nebude znít moc brutálně, ale to by člověk nevěřil, kolik bude mít dokument ze života slepých lidí hluchých míst. Sledovat běžný všední život lidí, kterým chybí zrak (neumím si ani představit, co by mi v životě chybělo víc než právě zrak) pro mě bylo každopádně přínosné, což ale nemění nic na tom, že sledovat lidi, ať už jsou na tom jakkoli, jak jenom sedí, leží a dumají, je o ničem téměř v každém filmu.(27.11.2014)

Vynikající dokument, který mi v mnohém přiblížil pocity nevidomých. Jaký je to třeba problém, když si slepý člověk dá aktovku jinam, než je její obvyklé místo...Nejdojemnější ale pro mě bylo, jak slepí rodiče opravdu naslouchají svému vidoucímu dítěti, jak je vážná záležitost návštěva filmu pro děti, jak zodpovědně vybírají obrázek domů, jak jasně zvítězí "srnky na pasece" a jak si potom všichni o obrázku povídají. U dvou ze čtyř příběhů (cikán a internetová slečna) by bylo moc zajímavé pokračování časosběrnou metodou (tak jak nás tu rozmazluje paní Třeštíková). Výtvarná stránka pan učitel pod vodou skvělá.(17.1.2009)

Když jsem začal uvažovat nad tím, jak je skvělé, že se režisér nesnaží dojímat diváka, tak přeci jen na pár takových okamžiků došlo.. ale to je snad jediné, co mi ve vzpomínce na tento dokument zanechalo pomyslnou skvrnku.(29.4.2009)

To bych musel být slepý, abych si nevšiml, že tenhle dokument je velmi citlivou sondou do obyčejných životů nevidomých lidí. Každý ze čtyř příběhů představuje jinou etapu vztahu od dlouhodobého manželství Petera až po Zuzčin vztah ještě nenavázaný. Nejsilnější mi přišly Mirův boj proti předsudkům o svou lásku a Elenina touha po dítěti a možnosti ho vychovávat. Za pozornost film prostě rozhodně stojí.(11.2.2009)

• - Hlavná postava z prvého príbehu Peter sa vynorí z vody a chvíľu nato si zapáli bez problémov celkom suchú cigaretu. (BathoryMan)

• - Časť filmových scén je autentická, časť je rekonštrukciou. (corona)

• - Film bol nakrútený aj v špeciálnej verzii pre nevidomých a slabozrakých divákov s komentárom Emílie Vášáryovej. (Raccoon.city)