Slepé lásky

Dokumentární / Romantický / Drama

Slovensko, 2008, 77 min

Juraj Lehotský

Juraj Chlpík

Netradičný a pre mňa veľmi zaujímavý pohľad na život ľudí, ktorí nemôžu vidieť tento svet. Používajú iné zmysly a používajú ich oveľa intenzívnejšie ako my a často som mal pri sledovaní týchto ľudí pocit, že vidia viac ako my. Najviac ma zaujala úvodná dvojica, príbeh s cigánom Mirom a jeho "gádžo" láskou bol tiež dobrý. Trošku slabší sa mi zdal príbeh s tehotnou Elenou, aj keď by mal byť emocionálne najsilnejší. Celkovo veľmi zaujímavý a z časti i hraný dokument. 80%.(4.10.2014)

Fanfáry poprosím!!! Po dlhej dobe sa konečne na niečo zmohla aj slovenská kinematografia a výsledkom je pekné ocenenie z MFF Cannnes. Slepé lásky sú výborným dielom, ktoré stiera hranice hraného a dokumentárneho (i keď treba uznať že toho dokumetnu je tam podstatne viac) a výsledkom je úžasny, láskavý film, ktorý nemá tendenciu citovo znásilňovať diváka. Nesnaží sa bedákať nad nešťastím nevidiacych ľudí, ale ukazuje ich životy triezvo, bez umelého pátosu a často aj vtipne (sledovanie skokov na lyžiach), milo (návšteva kina) a ľudsky (diskotéka). Bravó!!!(17.6.2008)

Slepila-li láska nehmatatelnost a důvěru dohromady, pak věřím, že Slepým láskám vydrží pouto forever. Jiným bych věřil těžko, oni však "vidí" v jiném barevném spektru a místo zjevu fandí vnitřku, a tím pádem jsou právě oni mými životními hrdiny... P.S. Spešl průzkum Zuzčinou duší (poslední příběh) byl skvost.(9.5.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $-Tržby Celosvetovo $47,844║ Nečakaný malý filmový zázrak sa konečne stal aj na našom Slovensku a to vďaka režisérovi Jurajovi Lehotskému. Ten ako jeden z mála našich novodobých umelcov dokázal prelomiť ťažkopádnosť našej kinematografie za posledné roky. Práve jemu, neznámemu človeku vo filmovej oblasti sa podarilo na naše pomery niečo nevídané. Na začiatok treba povedať, že nemal to na prvý pohľad vôbec ľahké. A to preto lebo sa ujal témy, ktorá nemusí byť zrovná mnohým príjemná. Nehovoriac už o probléme v rámci dokumentárneho stvárnenia, tak aby mohol na celej ploche plnohodnotne zaujať a popri tom nepoužívať žiadne kontroverzné témy ako je zvykom u Amerických kolegoch(Michael Moore). A tak hlavne preto treba vyzdvihnúť jeho postoj k projektu a celkové spracovanie vybranej témy, zameranej na podrobný pohľad do života slepých/ nevidiacich. Dokumentárny film je rozdelený do niekoľkých samostatných príbehov. V každom z nich je v prvom rade poukázané na lásku a to buď partnerskú alebo k svojim blízkym. Tématicki sa tieto príbehy zameriavajú na rôzne vekové kategórie, počnúc od veku dospievajúceho človeka, cez dospelých vo veku okolo 30 rokov až po ľudí v pokročilom veku. Takýto rozbor nám prináša široký pohľad do ich života, kde ide hlavne o vysporiadanie sa zo sťaženými životnými podmienkami. V každom s príbehov je poukázané na začlenenie do života v rámci možností. Napríklad hneď prvý úsek nám poukazuje to ako môže človek aj so svojím deficitom pomáhať ostatným rovnako trpiacim a tak aspoň z časti im pomôcť zabudnúť na ich újmu a vyplniť tak prázdne okienka v živote. Tento úsek sa týka presnejšie tých menších čiže detí, práve tie ukázali svojím postojom k danej situácii, že aj takým spevom pred publikom sa dokážu hravo presadiť, či svoju šikovnosťou zaujať a tak potvrdiť svoju nadanosť ako u každej inej bytosti. Dokonca sa jeden z príbehov venuje aj rasovej otázke. Kde sa jedná o vzťah slepého cigána s poloslepou beloškou, ktorý k sebe cítia aj cez ich vadu náklonnosť. A na prekvapenie práve rodina, ktorá by im mala byť v tom veľkou oporou, im to sťažuje svojím postojom k takémuto vzťahu... Každý jeden s príbehov má čo povedať, či dokonca v sebe niesť aj výstižné ponaučenie a posolstvo o skutočnej súdržnosti, ktorá práve viacerým tým zdravím chýba. A tak si treba potom pred seba postaviť otázku, či by sme aj my medzi sebou nedokázali spolunažívať aspoň o čosi lepšie. Treba upozorniť že tento dokument sa nepozerá zrovna ľahko, hlavne pokiaľ ide o detailné zábery na zrak postihnutých, lebo pri pohľade na prázdne pohľady človeka zažívame určitú vnútornú úzkosť či akési znechutenie. Na druhú stranu prináša aj veselé chvíľky, či už sa jedná o technickú vsuvku odohrávajúcu sa v podmorskom svete, kde príde aj na súboj slepého s chobotnicou, prípadne nám niektoré úseky prinesú určitú hrejivú radosť na srdci. Tento vysoko kreatívny „silný“ snímok by si mal s hrdosťou vzhliadnuť každý Slovák, lebo je veľkou cťou niečo také vidieť hlavne pre filmového nadšenca, ak také niečo raz za čas vznikne aj na našom malom Slovensku. A v konečnom dôsledku som rád že chýry s filmového festivalu v Cannes o výbornom dokumente neklamali, lebo filmových/seriálových sklamaní z našej produkcie som zažil až príliš moc. /videl v kine: 95%/(2.7.2008)

Štyri veľmi zaujímavé príbehy, z ktorých každý je zameraný na inú etapu prejavov vzájomných citov lásky nevidomých ľudí, z rôznych spoločenských vrstiev, rôzneho veku, i pohlaví. Od prozaického, vyrovnaného Petrovho vzťahu, cez bojovanie sympatického Róma Mira o lásku svojej vytúženej ne-Rómky a o odstránenie predsudkov jej rodiny voči nemu, až po túžbu nevidomého manželského páru po zdravom dieťati a možnosti vychovávať ho bez pomoci iných. Nesmie chýbať ani pokus mladej teenagerky Zuzky o nájdenie si svojej vysnívanej prvej lásky. Slovné spojenie "láska je slepá" v tomto snímku naberá v tom najpozitívnejšom zmysle nové hodnoty. Venovať hodinku z neobyčajného dňa tomuto neobyčajnému filmu sa určite oplatí. 80%.(2.9.2009)