Slepé lásky

Dokumentární / Romantický / Drama

Slovensko, 2008, 77 min

Juraj Lehotský

Juraj Chlpík

Velice zvláštní dokument, který stojí za to vidět, ale u kterého je těžké se ovládat, aby se člověk nenudil, na úkor lidským, mnohdy krutým, příběhům. Slepé lásky ale rozhodně stojí za to vidět a pochopit, že i na první pohled složitý život člověka může mít lehký způsob žití, stačí jen vědět jak a mít proč.(5.10.2009)

Vynikajúci experimentálny "dokument" - nech sa to zdá akokoľvek, práve tie inovatívne nedokumentárne časti sú najzaujímavejšie. Každý zo štyroch príbehov má nejakú tú svoju magickú scénku (podmorský svet, diskotéka, chat), len tretí príbeh akosi zaostáva. Ale v záverečnom epilógu aj ten má jednu úžasnú scénu (kino). Pravdou síce je, že to nie je až taká bomba ako sa všade rozpráva (žiaden prelom v slovenskej kinematografii), ale film je to určite vynikajúci a posledný záber ma riadne rozcitlivel...(23.3.2009)

Netradičný a pre mňa veľmi zaujímavý pohľad na život ľudí, ktorí nemôžu vidieť tento svet. Používajú iné zmysly a používajú ich oveľa intenzívnejšie ako my a často som mal pri sledovaní týchto ľudí pocit, že vidia viac ako my. Najviac ma zaujala úvodná dvojica, príbeh s cigánom Mirom a jeho "gádžo" láskou bol tiež dobrý. Trošku slabší sa mi zdal príbeh s tehotnou Elenou, aj keď by mal byť emocionálne najsilnejší. Celkovo veľmi zaujímavý a z časti i hraný dokument. 80%.(4.10.2014)

Štyri veľmi zaujímavé príbehy, z ktorých každý je zameraný na inú etapu prejavov vzájomných citov lásky nevidomých ľudí, z rôznych spoločenských vrstiev, rôzneho veku, i pohlaví. Od prozaického, vyrovnaného Petrovho vzťahu, cez bojovanie sympatického Róma Mira o lásku svojej vytúženej ne-Rómky a o odstránenie predsudkov jej rodiny voči nemu, až po túžbu nevidomého manželského páru po zdravom dieťati a možnosti vychovávať ho bez pomoci iných. Nesmie chýbať ani pokus mladej teenagerky Zuzky o nájdenie si svojej vysnívanej prvej lásky. Slovné spojenie "láska je slepá" v tomto snímku naberá v tom najpozitívnejšom zmysle nové hodnoty. Venovať hodinku z neobyčajného dňa tomuto neobyčajnému filmu sa určite oplatí. 80%.(2.9.2009)

Slepila-li láska nehmatatelnost a důvěru dohromady, pak věřím, že Slepým láskám vydrží pouto forever. Jiným bych věřil těžko, oni však "vidí" v jiném barevném spektru a místo zjevu fandí vnitřku, a tím pádem jsou právě oni mými životními hrdiny... P.S. Spešl průzkum Zuzčinou duší (poslední příběh) byl skvost.(9.5.2010)

• - Juraj Lehotský začal sbírat materiál pro svůj celovečerní debut o rozličných podobách lásky mezi slepými lidmi už v roce 2003. (Zdroj: MFF Karlovy Vary)

• - Snímka sa natáčala 5 rokov a je po Jakubiskových Vtáčkoch, sirotách a bláznoch ďalší slovenský film, ktorý sa dostal do Cannes. (corona)

• - Film bol nakrútený aj v špeciálnej verzii pre nevidomých a slabozrakých divákov s komentárom Emílie Vášáryovej. (Raccoon.city)