Slepé lásky

Trailer

VOD (1)

Film o láske medzi nevidomými ľuďmi. Lásky sú jemné, lásky sú smiešne, lásky sú aj slepé... Nájsť si pravé miesto a šťastie vo svete je neraz ťažké pre ľudí vidiacich. O čo citlivejšia je táto cesta pre nevidomých. Ich pohľad je v mnohých veciach základný a čistý. A často veľmi vtipný. Ich pohľad odkrýva „nevidené dimenzie“ toho, čo vlastne šťastie znamená. Film zobrazuje štyroch nevidomých protagonistov, prostredníctvom ktorých spoznávame ich vlastné príbehy lásky:
1. Nevidomý učiteľ hudby Peter je človek plný svojráznej fantázie. Rád počúva dobrodružné rozhlasové hry, ktoré ho vťahujú do svojho rozprávkového sveta. Peter so svojou ženou žijú milý vzťah medzi stenami malého bytu. Práve tam sa odohrá ich malý, veľký príbeh.
2. Nevidomý Róm Miro sa zaľúbi do takmer nevidiaceho bieleho dievčaťa. V jeho príbehu spoznávame jeho neľahký boj za svoju veľkú lásku.
3. Nevidomá Elena túži mať dieťa. Príbeh predstavuje ponor do cítenia budúcej nevidomej matky. Prežívame s ňou radosť i strach a hlavne veľkú túžbu a silu mať dieťa a vychovať ho. Čakanie na dieťa prináša jemné situácie naplnené radosťou aj otázkami.
4. Nevidomá tínedžerka Zuzka sa pokúša nájsť svoju prvú lásku. Spoznáva ju cez internet. Skrýva však svoje tajomstvo, že nevidí. Téma života nevidomých ma zaujala predovšetkým z dôvodu nahliadnutia do tajomstva ich života. Narodenie človeka do „tmy“ vyvoláva vo mne mnohé otázky existencie týchto ľudí. Tá najhlavnejšia otázka je, kde pramení v ich živote šťastie. Ich svet je ochudobnený o videnie, ale možno je duchovnejší... možno práve oni nachádzajú tú pravú podstatu šťastia. Nájsť si pravé miesto a šťastie vo svete je neraz ťažké pre nás vidiacich, o čo citlivejšia je táto cesta pre ľudí nevidomých. Ich život je v mnohých veciach základný a čistý. A často veľmi vtipný. Ich pohľad odkrýva „nevidené dimenzie“ toho, čo vlastne šťastie znamená. (oficiální text distributora)

Trailer

Malarkey

Velice zvláštní dokument, který stojí za to vidět, ale u kterého je těžké se ovládat, aby se člověk nenudil, na úkor lidským, mnohdy krutým, příběhům. Slepé lásky ale rozhodně stojí za to vidět a pochopit, že i na první pohled složitý život člověka může mít lehký způsob žití, stačí jen vědět jak a mít proč. ()

Freemind

Vše podstatné již bylo napsáno - výtečný polodokument představující 4 životní příběhy nevidomých lidí a jejich lásek. Je tady všechno - od rozverné hry (pan učitel pod vodou) po dojemné scény (kino), které mi sevřely hrdlo, až jsem se za sebe styděl :) Scénář i všichni hrdinové jsou naprosto dokonalí, pokud bych měl něco vytknout, pak snad jen vcelku mdlou kameru a střih, ale to je až na zářné výjimky typická nemoc prakticky celé evropské kinematografie. ()

JANARYBA

Vynikající dokument, který mi v mnohém přiblížil pocity nevidomých. Jaký je to třeba problém, když si slepý člověk dá aktovku jinam, než je její obvyklé místo...Nejdojemnější ale pro mě bylo, jak slepí rodiče opravdu naslouchají svému vidoucímu dítěti, jak je vážná záležitost návštěva filmu pro děti, jak zodpovědně vybírají obrázek domů, jak jasně zvítězí "srnky na pasece" a jak si potom všichni o obrázku povídají. U dvou ze čtyř příběhů (cikán a internetová slečna) by bylo moc zajímavé pokračování časosběrnou metodou (tak jak nás tu rozmazluje paní Třeštíková). Výtvarná stránka pan učitel pod vodou skvělá. ()

JohnnyD

Vynikajúci experimentálny "dokument" - nech sa to zdá akokoľvek, práve tie inovatívne nedokumentárne časti sú najzaujímavejšie. Každý zo štyroch príbehov má nejakú tú svoju magickú scénku (podmorský svet, diskotéka, chat), len tretí príbeh akosi zaostáva. Ale v záverečnom epilógu aj ten má jednu úžasnú scénu (kino). Pravdou síce je, že to nie je až taká bomba ako sa všade rozpráva (žiaden prelom v slovenskej kinematografii), ale film je to určite vynikajúci a posledný záber ma riadne rozcitlivel... ()

wipeout

To, že dokumentaristika bola jednou z mála ostrovčekov tvorivosti v inak finančne a podporou zo strany verejnosti a inštitúcii poddimenzovanej slovenskej filmovej tvorby, svedčia výnimočné diela z 90 rokov a ich úspechy na medzinárodnej festivalovej scéne(napriek ignorácii zo strany STV a Slovenských distribučných kanálov). O tradícii dokumentu svedčí aj toto veľmi špecifické a nielen na Slovenské pomery originálne dielo o nevidiacich pre nevidiacich(plánuje sa vydanie špeciálneho DVD, ktoré bude obsahovať i audiostopu pre nich) ako aj tých so zrakom ochotných vidieť krásu a načerpať z nej silu a pochopenie. K zážitku určite prispel aj fakt, že samotný režisér i scenárista merali cestu do kina spolu s nami divákmi a následne zaujímavo dotvorili mozaiku zážitku svojimi postrehmi a odpoveďami na otázky. A im patrí aj vďaka, za ľudské a srdečné spracovanie témy, ktorá patrí k bežne ignorovaným a tabuizovaným. ()

• Juraj Lehotský začal sbírat materiál pro svůj celovečerní debut o rozličných podobách lásky mezi slepými lidmi už v roce 2003. (Zdroj: MFF Karlovy Vary)
  • Hlavná postava z prvého príbehu Peter sa vynorí z vody a chvíľu nato si zapáli bez problémov celkom suchú cigaretu. (BathoryMan)
  • Časť filmových scén je autentická, časť je rekonštrukciou. (corona)