Rok 68 (TV seriál)

Viktor Polesný

Pavel Kosatík

Kristián Hynek

Kamil Holub

1. Naděje, 2. Zrada, 3. Bezčasí. - Je to vynikající. Pouze shromážděné materiály, sestavené se syrovou / surovou imaginací. Uplakaný Dubčekův rozhlasový projev po návratu ze srpnové Moskvy běžící pod závěrečnými titulky zamrazí... Také třetí díl je sugestivní, zobrazuje totální bezvýchodnost (kromě chataření) 70. a 80. let.(17.5.2008)

• honzaaaa

Ja jsem rok 68 zazil na vlastni kuzi. Tak se nemusim divat na upatlanej serial od protiruskych trollu. Se stejnou urputnosti by se meli tvurci venovat take roku 1938 Mnichovske zrade a roku 1939 kdy nas napadla NEMECKA armada, a mela na svedomi půl milionu mrtvych cechu. Ale to se jaksi nehodi, kdyz jsou dneska nemci nasi pratele.(28.8.2018)

Vzpomínka pro pamětníky, varování pro mladé. 1) Naděje představuje idealistické s mocenskou realitou zcela se míjící iluze a představy o vlastní cestě k socialismu s lidskou tváří. Možná tomu i někteří věřili. Jak je dnes ale patrné, tato cesta mohla skončit jen dvěma způsoby - jedním z roku 1969 a druhým z roku 1989. 2) Zrada znamená, že bláhové růžové brýle odletěly po ráně pěstí, která vrátila zaběhlou československou ovečku do hájemství sovětského pastýře. 3) Bezčasí ukazuje zejména začátek sedmdesátých let, kdy se zrekonstruovaly nudné prorežimní adorační rituály, kterým, pravda, nikdo nevěřil, ale k naplnění nepsané dohody mezi mocí a lidem postačovaly.(4.9.2018)

Tak trochu iný pohľad na udalosti, ktoré sú dnes takmer zabudnuté. Polesný neprezentuje politiku skrz oči politikov, ale bežných ľudí - mládeže, pracujúcich, ľudí, ktorí o ničom nerozhodovali, no predsa ich životy boli tak krehké. Scéna, v ktorej sa jeden z ľudí poplatných režimu snaží (beznádejne) vysloviť zopár viet, ktorým ani on sám nerozumie je majstrovská a vystihuje realitu doby, žiadny zbytočný pátos, žiadny sentiment, Polesný vytiahol z archívu to, čo iní prehliadli, ľudskú tragédiu zoči-voči mašinérii. "Keď mi v predvečer stého výročia narodenia Lenina dávali legitimáciu do strany, plakala som ako malé dieťa." - Tu je tá realita.(29.8.2012)

Perfektní práce. Poté co jsem tento dokument shlédl, měl jsem chuť si namíchat strychnin. Naprostá beznaděj a dokonale zmapovaná cesta od svobody k normalizace, od nadšení k rezignaci. Udupat a zotročit. To je jediný opravdu ruský přístup. A Češi jsou nepoučitelný národ. Film je vlastně sestřihem dokumentů z té doby, dobře vybrané sekvence, poskládané v působivou koláž. Některým lidem by to dnes bylo dobré pouštět denně jako terapii, aby přestali blbnout a hledět zasněně na Východ. 90%(1.12.2016)