Magická osmička (TV seriál)

Dokumentární / Historický

Slovensko, 2008, 4x50 min

Martin Gazík

Komentáře uživatelů k TV seriálu (5)

Unikátny dokument o slovenskej a československej histórii v povojnovom období. Komentár Petra Rúfusa ( ako sme už zvyknutí ) je skvelý a vhodne ho dopĺňajú akademici z historického ústavu SAV.(29.5.2008)

• Volodimir2

Rok 2008 sa niesol v znamení známych výročí a hlavne osmičkových, ktoré poznamenali dejiny nášho spoločného štátu Slovákov a Čechov. Ja som sa zameral na 1. diel pod názvom Muži roku 1938. Škoda, že autori sa v tomto diele viac ako polovicu filmu venovali obdobiu roku 1918 a tesne po vzniku Československej republiky a tak im už neostalo veľa času na obdobie roku 1938 na Slovensku. Ja sa zameriam na to čo mi v tomto dokumente chýbalo a udalosti, ktoré sú málo známe. Film sa len okrajovo zmieňuje o smrti Andreja Hlinku a veľmi skromne otázkou a dopadom Mníchovského diktátu na Slovensko predovšetkým čo sa týka územných zmien. Nárok na naše územie si nárokovali Maďari, Poliaci a dokonca aj Zakarpatská Ukrajina. Maďari zneužili situáciu a Horthy s Hitlerom rozhodli o zmene československo – maďarských hraníc a 10.11.1938 Horthy vstúpil v čele svojich vojsk do Košíc. Úplne mi absentovala vo filme Malá vojna (maďarsko – slovenská vojna) od 23. do 31. marca. Maďarsko bez vypovedania vojny zaútočilo z okupovanej Karpatskej Ukrajiny na Slovensko. Naša armáda sa rýchlo zaktivizovala a prešla do protiútoku a vytlačila maďarské vojska z nášho územia. A čo Poliaci, po krátkom vojenskom strete (sedemdňová vojna) 25.11.1938 poľská armáda obsadila Hornú Oravu a Severný Spiš a poľské úrady začali násilnú asimiláciu. A tak sme prišli o 226 km2 so 4280 obyvateľmi. Nie však nadlho po prepadnutí Poľska Nemeckom bola 21.11.1939 podpísaná zmluva o vrátení územia. Posledný spor sa týkal priemyslovo zaostalej Podkarpatskej Rusi, na ktorú si robili okrem Československa nárok tiež Sovietska Ukrajina a Maďarsko. Situáciu opäť musela riešiť československá armáda. Nakoniec sa z tohto územia tešili Maďari. Ďalším nedostatkom je, nevyužitie množstva dokumentárnych filmov v držbe SFU s témou vzniku vojnovej Slovenskej republiky. A stále pretrváva nevysvetlená otázka, vznikol Slovenský štát ako úsilie o dosiahnutie samostatnosti alebo, čo je reálnejšie, pod tlakom nacistického Nemecka a to je už iná téma.(30.4.2016)

Bežnému divákovi to môže prísť trošku suché, inak je to ale historicky presné s diskusiou medzi skúsenými historikmi. Škoda, že tam nebol aj nejaký, ktorý by im trošku oponoval. Diskusia 4 ľudí s rovnakým názorom neukazuje ani nevyvracia prípadný druhý pohľad.(21.11.2016)

Hodnotená len časť Zmarené nádeje 1968, ostatné diely som žiaľ nevidel. Zaujímavé a silné rozprávanie zúčastnených. Čo ma mrzí, že sa v našich končinách ešte nenašiel nik kto by z udalostí okolo augusta 68 alebo upálení Jana Palacha dokázal spraviť hraný film. Veď tá téma má taký potenciál!(17.6.2012)

zaujimavo spracovany dokument o (cesko-)slovenskych dejinach, reziserom ktoreho nebol nikto iny ako moj stryko Dusan... :-) a jeho kolegyna(20.12.2012)