Eva Braun - Hitlerova milenka (TV film)

• Česko

Zamilovaná do Adolfa Hitlera

• Česko

Adolf a Eva: Příběh jedné lásky

• Francie

Eva Braun dans l'Intimité d'Hitler

In Love with Adolf Hitler

Dokumentární / Historický

Francie, 2007, 71 min (Alternativní: 52 min)

Daniel Costelle

Eva Braun

Richard Berry (vyp.), Eva Braun (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Hermann Göring (a.z.)

Pozoruhodný francouzský snímek zdařile upozorňuje na substantivní markantu nejen nacismu, ale i fašismu vůbec: na jeho maloměšťáctví, na hodnotové orientace pokleslé části dolní části středních vrstev. "Fenomén popeláře Doolitla" či Doolitlův fenomén (vzpomeňme si na proslulou píseň o potomcích, kteří mohou živit své rodiče) je nejvíce patrný na Braunové nechtěných zpodobeních jejího zrůdného milence. Zbaven uniformy a infantilního egocentrismu mění se v bezvýrazného venkovana z rakousko-německého poinnského pomezí. Stejně mdle působí většina dalších záběrů privilegované ženy Třetí říše. Snáze tak pochopíme Hitlerův portrét, který ve svých vzpomínkách načrtla druhá žena z jeho okolí - Traudl Jungeová. Pokleslost průměru, asi nejvýstižnější charakteristika hodnotových orientací a rasistických ideálů této polokreténské pakáže (výraz je inspirován proslulým výrokem z hořkých vzpomínek jednoho z nejproslulejších velkopodnikatelů výmarského Německa), navozuje spřízněný svět komunistických "elit" třicátých až padesátých let minulého století, ale také atmosféru filmů typu proslulé Moskalíkovy KUKAČKY V TEMNÉM LESE. Neboť odvrácená tvář světa hnědočerné pakáže, světa Osvětimi-Osvěčimi-Birkenau, Sobiboru, Terezína, Oradouru, Lidic je tím nejpodstatnějším z nadčasového rozměru odkazu tohoto hodnotového odpadu. Odkazem varovně výstražným.(28.5.2011)

Zajímavý dokument, který kromě velmi známých záběrů obsahuje záběry zcela neznámé i pro hlubší znalce daného tématu. Eva Braunová po obdržení kamery jako dárku od Vůdce dokumentovala běžné, ale i pozoruhodné události svého života- můžeme tak sledovat ji samu, její rodinu, přátele na večírcích, ale v centru zájmu je samozřejmě Adolf Hitler, kterého nám dokument nabízí v neformálním domácím prostředí jako milovníka dětí, zvířat, jako člověka unaveného a odpočívajícího, dokonce v brýlích, které na veřejnosti úzkostlivě tajil, ale i jako Vůdce který láskou k Německu žije a zemře, po boku veličin své doby ať z německé, tak ze zahraniční politické scény. Pokud by byl Hitler politikem dnes, jistě by jako PR využil ty prvně jmenované. Nebyl by nakonec sám :-) Mrzí mne řada faktických chyb, které v dokumentu zazní- počínaje dokonce datem Evina narození (!!!), dále přes nesprávnou interpretaci některých vazeb uvnitř Berghofu, až po vyznění vztahu mezi ústředními aktéry. Naopak nezazní některá pozoruhodná fakta (např. se nezmíní averze panující mezi Evou a dr. Morellem, nebo se divákovi nedostane vysvětlení, proč (pokud jde o oficiální návštěvy na Bergofu- vládci, velvyslanci atd.) záběry točené Evou jsou vždy z výrazného nadhledu, málo pozornosti je věnováno i Speerovi, Fegeleinovi a dalším. K osobě Evy Braunové se snažily vyjádřit celé generace historiků a literátů. Osobnost nikoho nelze shrnout do několika řádek. Já se shoduji s názory Angely Lambertové, autorky knihy „Ztracený život Evy Braunové“, která je podle mne nejlepší autorkou monografie o této ženě. Pro zájemce z řad zdejších uživatelů: doporučuji knihu zakoupit (nenechte se odradit její obsáhlostí, téměř 600 stran ve větším formátu) , ve stejném obchodě je k dostání i dvd s výše uvedeným dokumentem : oboje za příznivou cenu v Levných knihách, které se postupně stávají zdrojem nejkvalitnější nabídky filmů a dokumentů.(9.8.2011)

• tahit

Některé autentické záběry přímo od Evy Braun, které jakoby mimoděk zachycují soukromí Hitlera, jsou střihem a řazením obrazů po stránce autenticity nesporně pozoruhodné. Nearanžované scény dodávají dokumentu zajímavost zvláštního rázu a také nevyslovené otázky o Evě Braun. Její křehkost a životní styl v přepychu třeba tvrdě kontrastuje s obrazy války či likvidací zdravotně postižených německého národa. O jejím citovém vnímaní a způsobu myšlení či zranitelnosti ve své osudovosti je tu jaksi řečeno hodně málo. Snad jen to, že se pokusila vícekrát o sebevraždu a milovala bezmezně führera včetně zvířat. Co k tomu dodat, dokument nabízí ne právě zrovna úplně příjemný, ale přesto zajímavý pohled na životní lásku obludného diktátora. Eva Braun můj obdiv v žádném případě nemá.(25.5.2011)

Celkem zajímavý dokument o skryté první dámě Německa,doplněný o autentické filmové záběry Evy Braunové,které natočila v soukromí.I když mi není sympatická a její manžel už vůbec ne,musím dodat,že v dokumentu jsou i některé pasáže,které nutí diváka brát jí jako svedenou oběť diktátora.Ale protože je dokázáno,že se pro svou smrt rozhodla dobrovolně,líto mi jí není.(14.1.2012)

Snimek navazuje na stejnojmenou knihu (anebo kniha na film, ted si nejsem jista rokem vydani). Je tedy rozsiren o historicke souvislosti, ale jinak je to to same. Kazdopadne film predstavuje "filmovou tvorbu" mlade reziserky a herecky, ktera zdokumentovala posledni leta jednoho z nejvetsich tyranu sveta. Ano, to je Eva Braunova. Hloupoucka a prosta divka, ktera sebou nechava manipulovat. Prave tenhle fakt je jak ve filmu, tak v knize zminen, a cele se to nese v tomhle duchu. Coz je fajn. Na druhou stranu mi chybi nejaka hlubsi sonda do Evinyho stylu uvazovani, nejaky nazor historika a tak. V kazdem pripade jde o snimek, ktery stoji za zhlednuti.(23.6.2011)