Eva Braun - Hitlerova milenka

(TV film)
  • Česko Zamilovaná do Adolfa Hitlera (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický
Francie, 2007, 71 min (Alternativní 52 min)

Daniel Costelle

Eva Braun

Richard Berry (vypravěč), Eva Braun (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Hermann Göring (a.z.)

Hitlerova přítelkyně a krátce i manželka Eva Braunová měla unikátní příležitost neoficiálně natáčet nacistickou elitu. V letech 1937 až 1944 natočila Eva Braunová řadu pozoruhodných záběrů. Její amatérské filmy mají mimořádnou historickou hodnotu, zachycují totiž osoby, které se pohybovaly v bezprostředním okolí Adolfa Hitlera. Tyto filmy a fotografie se po válce dostaly do rukou Spojenců, takže můžeme neformálně nahlédnout pod pokličku nacistické elitě a jejím hostům. Eva Braunová si představovala, že až Třetí říše ovládne celý svět a ona se stane paní Hitlerovou, vznikne z jejích záběrů jedinečný střihový film o soukromí geniálního politika a vojevůdce. Paní Hitlerovou se stala několik hodin předtím, než novomanželé v zoufalé situaci spáchali sebevraždu. Její muž byl jedním z největších masových vrahů historie a filmové záběry z jeho soukromí zůstávají cenným pohledem do zákulisí Třetí říše. (Česká televize)

sportovec

Pozoruhodný francouzský snímek zdařile upozorňuje na substantivní markantu nejen nacismu, ale i fašismu vůbec: na jeho maloměšťáctví, na hodnotové orientace pokleslé části dolní části středních vrstev. "Fenomén popeláře Doolitla" či Doolitlův fenomén (vzpomeňme si na proslulou píseň o potomcích, kteří mohou živit své rodiče) je nejvíce patrný na Braunové nechtěných zpodobeních jejího zrůdného milence. Zbaven uniformy a infantilního egocentrismu mění se v bezvýrazného venkovana z rakousko-německého poinnského pomezí. Stejně mdle působí většina dalších záběrů privilegované ženy Třetí říše. Snáze tak pochopíme Hitlerův portrét, který ve svých vzpomínkách načrtla druhá žena z jeho okolí - Traudl Jungeová. Pokleslost průměru, asi nejvýstižnější charakteristika hodnotových orientací a rasistických ideálů této polokreténské pakáže (výraz je inspirován proslulým výrokem z hořkých vzpomínek jednoho z nejproslulejších velkopodnikatelů výmarského Německa), navozuje spřízněný svět komunistických "elit" třicátých až padesátých let minulého století, ale také atmosféru filmů typu proslulé Moskalíkovy KUKAČKY V TEMNÉM LESE. Neboť odvrácená tvář světa hnědočerné pakáže, světa Osvětimi-Osvěčimi-Birkenau, Sobiboru, Terezína, Oradouru, Lidic je tím nejpodstatnějším z nadčasového rozměru odkazu tohoto hodnotového odpadu. Odkazem varovně výstražným. ()

Marze

Je to velmi přitažlivě natočeno. Shlédl jsem to po dokumentu o Whitney Houston, jenž se jako slavná zamilovala do černošského lůzra, před nímž jí její matka varovala a který jí zničil, o Lady Gaga, kterou opustil podivný manžel a ona nebyla dlouho schopná v depresi nic dělat a dokumentu o Amy Whinehouse, která byla závislá na manželovi londýnském povaleči, který ji naučil brát drogy a zničil . Takže si říkám, ty ženy to mají těžké, když se zamilují do psychopatů. ()

Radko

Hitlerova milenka si pestovala kult tela. Telesné cviky a malomestské radovánky filmovala na najdrahší filmový materiál. Tieto zábery mali tvoriť podklad k sfilmovaniu trháku amerických rozmerov o Eve a Adolfovi. Nuž, túžby takýchto dievok, naivne sa domnievajúcich, že ich život je akýmsi výnimočným umeleckým dielom, pričom v skutočnosti len napĺňajú svojim osudom recyklát tisícoviek navlas podobných osudov, končia zväčša vo fatálnom zabudnutí histórie, ktorá opakujúce sa príbehy strháva ako nudné pozlátko. Eve Braunovej sa však podarilo niečo výnimočné. Pre nič iné, len preto, lebo mala za milenca Adolfa Hitlera. Už len samotné meno Hitler priťahuje filmárov celého sveta ako býka červené súkno. A tak nečudo, že sfilmované čačky Evy Braunovej sa stali zaujímavým materiálom pre francúzskych filmárov. Namiesto amerického trháku tak vznikol príťažlivý dokument, pekne ukazujúci skutočný ideál nacistického vodcu - život s selankovitej idylke malomestského vidieka. ()

tahit

Některé autentické záběry přímo od Evy Braun, které jakoby mimoděk zachycují soukromí Hitlera, jsou střihem a řazením obrazů po stránce autenticity nesporně pozoruhodné. Nearanžované scény dodávají dokumentu zajímavost zvláštního rázu a také nevyslovené otázky o Evě Braun. Její křehkost a životní styl v přepychu třeba tvrdě kontrastuje s obrazy války či likvidací zdravotně postižených německého národa. O jejím citovém vnímaní a způsobu myšlení či zranitelnosti ve své osudovosti je tu jaksi řečeno hodně málo. Snad jen to, že se pokusila vícekrát o sebevraždu a milovala bezmezně führera včetně zvířat. Co k tomu dodat, dokument nabízí ne právě zrovna úplně příjemný, ale přesto zajímavý pohled na životní lásku obludného diktátora. Eva Braun můj obdiv v žádném případě nemá. ()

Pink.Panther

Asi mi to nebudete věřit, ale jsou takové dny v roce kdy na ČT2 v osum hodin večer nedávají hitlera v hlavní roli. Tak určitě je to první a druhý svátek Vánoční a také den, kdy vysílali tento dokument o evce braun – hitler zde totiž vystupoval jen ve vedlejší roli nejprofláknutějšího feťáka, kterýžto nedávno objevený fakt umně maskovala evíkova amatérská kamera (co by dar od vůdce).____K osobě Evy Braun se snažilo vyjádřit spousta historiků a dokumentaristů, popsáno je spousta materiálu. Nu což, říká se, že osobnost nikoho nelze shrnout do několika řádek. Já se vás přesto pokusím (a věřím že úspěšně, neboť na mnou vytvořeném psychologickém profilu zkoumané evy braun bychom se myslím mohli shodnout) přesvědčit o opaku. Tedy, že pokud si třeba i koupíte biografii evy braun, dokumenty na DVD atd., prozkoumáte to zleva zprava, podrobíte to hluboké analýze, stejně dojdete k jednomu a stejnému závěru jako já. A dovolím si se stručností a strohostí mě vlastní shrnout osobnost evy braunové do pouhých dvou slov: nazi Hure. ()