Eva Braun - Hitlerova milenka (TV film)

• český

Zamilovaná do Adolfa Hitlera

• český

Adolf a Eva: Příběh jedné lásky

• francouzský

Eva Braun dans l'Intimité d'Hitler

In Love with Adolf Hitler

Dokumentární / Historický

Francie, 2007, 71 min (Alternativní: 52 min)

Daniel Costelle

Eva Braun

Hitlerova milenka si pestovala kult tela. Telesné cviky a malomestské radovánky filmovala na najdrahší filmový materiál. Tieto zábery mali tvoriť podklad k sfilmovaniu trháku amerických rozmerov o Eve a Adolfovi. Nuž, túžby takýchto dievok, naivne sa domnievajúcich, že ich život je akýmsi výnimočným umeleckým dielom, pričom v skutočnosti len napĺňajú svojim osudom recyklát tisícoviek navlas podobných osudov, končia zväčša vo fatálnom zabudnutí histórie, ktorá opakujúce sa príbehy strháva ako nudné pozlátko. Eve Braunovej sa však podarilo niečo výnimočné. Pre nič iné, len preto, lebo mala za milenca Adolfa Hitlera. Už len samotné meno Hitler priťahuje filmárov celého sveta ako býka červené súkno. A tak nečudo, že sfilmované čačky Evy Braunovej sa stali zaujímavým materiálom pre francúzskych filmárov. Namiesto amerického trháku tak vznikol príťažlivý dokument, pekne ukazujúci skutočný ideál nacistického vodcu - život s selankovitej idylke malomestského vidieka.(2.4.2018)

Eva Braunová tu nie je len Hitlerova milenka, sekretárka a gymnastka, ale hlavne filmárka a fotografka. Vytvorila pre históriu množstvo záberov a filmov, prieči sa mi napísať cenných, ktoré by inak vôbec neexistovali. Vzhľadom na to, koho filmovala, mala k dispozícii na tú dobu veľmi kvalitný farebný materiál. Účel záberov mal byť po vyhratej vojne celkom iný, takto slúžia ako dokument tej doby a súkromia históriou odsúdených osobností.(30.3.2018)

Snimek navazuje na stejnojmenou knihu (anebo kniha na film, ted si nejsem jista rokem vydani). Je tedy rozsiren o historicke souvislosti, ale jinak je to to same. Kazdopadne film predstavuje "filmovou tvorbu" mlade reziserky a herecky, ktera zdokumentovala posledni leta jednoho z nejvetsich tyranu sveta. Ano, to je Eva Braunova. Hloupoucka a prosta divka, ktera sebou nechava manipulovat. Prave tenhle fakt je jak ve filmu, tak v knize zminen, a cele se to nese v tomhle duchu. Coz je fajn. Na druhou stranu mi chybi nejaka hlubsi sonda do Evinyho stylu uvazovani, nejaky nazor historika a tak. V kazdem pripade jde o snimek, ktery stoji za zhlednuti.(23.6.2011)

• tahit

Některé autentické záběry přímo od Evy Braun, které jakoby mimoděk zachycují soukromí Hitlera, jsou střihem a řazením obrazů po stránce autenticity nesporně pozoruhodné. Nearanžované scény dodávají dokumentu zajímavost zvláštního rázu a také nevyslovené otázky o Evě Braun. Její křehkost a životní styl v přepychu třeba tvrdě kontrastuje s obrazy války či likvidací zdravotně postižených německého národa. O jejím citovém vnímaní a způsobu myšlení či zranitelnosti ve své osudovosti je tu jaksi řečeno hodně málo. Snad jen to, že se pokusila vícekrát o sebevraždu a milovala bezmezně führera včetně zvířat. Co k tomu dodat, dokument nabízí ne právě zrovna úplně příjemný, ale přesto zajímavý pohled na životní lásku obludného diktátora. Eva Braun můj obdiv v žádném případě nemá.(25.5.2011)

Asi mi to nebudete věřit, ale jsou takové dny v roce kdy na ČT2 v osum hodin večer nedávají hitlera v hlavní roli. Tak určitě je to první a druhý svátek Vánoční a také den, kdy vysílali tento dokument o evce braun – hitler zde totiž vystupoval jen ve vedlejší roli nejprofláknutějšího feťáka, kterýžto nedávno objevený fakt umně maskovala evíkova amatérská kamera (co by dar od vůdce).____K osobě Evy Braun se snažilo vyjádřit spousta historiků a dokumentaristů, popsáno je spousta materiálu. Nu což, říká se, že osobnost nikoho nelze shrnout do několika řádek. Já se vás přesto pokusím (a věřím že úspěšně, neboť na mnou vytvořeném psychologickém profilu zkoumané evy braun bychom se myslím mohli shodnout) přesvědčit o opaku. Tedy, že pokud si třeba i koupíte biografii evy braun, dokumenty na DVD atd., prozkoumáte to zleva zprava, podrobíte to hluboké analýze, stejně dojdete k jednomu a stejnému závěru jako já. A dovolím si se stručností a strohostí mě vlastní shrnout osobnost evy braunové do pouhých dvou slov: nazi Hure. (5.10.2017)