Reklama

Reklama

Eva Braun - Hitlerova milenka

(TV film)
  • Česko Zamilovaná do Adolfa Hitlera (více)
Francie, 2007, 71 min (Alternativní 52 min)

Scénář:

Daniel Costelle

Kamera:

Eva Braun

Hrají:

Richard Berry (vypravěč), Eva Braun (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Hermann Göring (a.z.)

Obsahy(1)

Hitlerova přítelkyně a krátce i manželka Eva Braunová měla unikátní příležitost neoficiálně natáčet nacistickou elitu. V letech 1937 až 1944 natočila Eva Braunová řadu pozoruhodných záběrů. Její amatérské filmy mají mimořádnou historickou hodnotu, zachycují totiž osoby, které se pohybovaly v bezprostředním okolí Adolfa Hitlera. Tyto filmy a fotografie se po válce dostaly do rukou Spojenců, takže můžeme neformálně nahlédnout pod pokličku nacistické elitě a jejím hostům. Eva Braunová si představovala, že až Třetí říše ovládne celý svět a ona se stane paní Hitlerovou, vznikne z jejích záběrů jedinečný střihový film o soukromí geniálního politika a vojevůdce. Paní Hitlerovou se stala několik hodin předtím, než novomanželé v zoufalé situaci spáchali sebevraždu. Její muž byl jedním z největších masových vrahů historie a filmové záběry z jeho soukromí zůstávají cenným pohledem do zákulisí Třetí říše. (Česká televize)

(více)

Recenze (23)

consuela1 

všechny recenze uživatele

Zajímavý dokument, který kromě velmi známých záběrů obsahuje záběry zcela neznámé i pro hlubší znalce daného tématu. Eva Braunová po obdržení kamery jako dárku od Vůdce dokumentovala běžné, ale i pozoruhodné události svého života- můžeme tak sledovat ji samu, její rodinu, přátele na večírcích, ale v centru zájmu je samozřejmě Adolf Hitler, kterého nám dokument nabízí v neformálním domácím prostředí jako milovníka dětí, zvířat, jako člověka unaveného a odpočívajícího, dokonce v brýlích, které na veřejnosti úzkostlivě tajil, ale i jako Vůdce který láskou k Německu žije a zemře, po boku veličin své doby ať z německé, tak ze zahraniční politické scény. Pokud by byl Hitler politikem dnes, jistě by jako PR využil ty prvně jmenované. Nebyl by nakonec sám :-) Mrzí mne řada faktických chyb, které v dokumentu zazní- počínaje dokonce datem Evina narození (!!!), dále přes nesprávnou interpretaci některých vazeb uvnitř Berghofu, až po vyznění vztahu mezi ústředními aktéry. Naopak nezazní některá pozoruhodná fakta (např. se nezmíní averze panující mezi Evou a dr. Morellem, nebo se divákovi nedostane vysvětlení, proč (pokud jde o oficiální návštěvy na Bergofu- vládci, velvyslanci atd.) záběry točené Evou jsou vždy z výrazného nadhledu, málo pozornosti je věnováno i Speerovi, Fegeleinovi a dalším. K osobě Evy Braunové se snažily vyjádřit celé generace historiků a literátů. Osobnost nikoho nelze shrnout do několika řádek. Já se shoduji s názory Angely Lambertové, autorky knihy „Ztracený život Evy Braunové“, která je podle mne nejlepší autorkou monografie o této ženě. Pro zájemce z řad zdejších uživatelů: doporučuji knihu zakoupit (nenechte se odradit její obsáhlostí, téměř 600 stran ve větším formátu) , ve stejném obchodě je k dostání i dvd s výše uvedeným dokumentem : oboje za příznivou cenu v Levných knihách, které se postupně stávají zdrojem nejkvalitnější nabídky filmů a dokumentů. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodný francouzský snímek zdařile upozorňuje na substantivní markantu nejen nacismu, ale i fašismu vůbec: na jeho maloměšťáctví, na hodnotové orientace pokleslé části dolní části středních vrstev. "Fenomén popeláře Doolitla" či Doolitlův fenomén (vzpomeňme si na proslulou píseň o potomcích, kteří mohou živit své rodiče) je nejvíce patrný na Braunové nechtěných zpodobeních jejího zrůdného milence. Zbaven uniformy a infantilního egocentrismu mění se v bezvýrazného venkovana z rakousko-německého poinnského pomezí. Stejně mdle působí většina dalších záběrů privilegované ženy Třetí říše. Snáze tak pochopíme Hitlerův portrét, který ve svých vzpomínkách načrtla druhá žena z jeho okolí - Traudl Jungeová. Pokleslost průměru, asi nejvýstižnější charakteristika hodnotových orientací a rasistických ideálů této polokreténské pakáže (výraz je inspirován proslulým výrokem z hořkých vzpomínek jednoho z nejproslulejších velkopodnikatelů výmarského Německa), navozuje spřízněný svět komunistických "elit" třicátých až padesátých let minulého století, ale také atmosféru filmů typu proslulé Moskalíkovy KUKAČKY V TEMNÉM LESE. Neboť odvrácená tvář světa hnědočerné pakáže, světa Osvětimi-Osvěčimi-Birkenau, Sobiboru, Terezína, Oradouru, Lidic je tím nejpodstatnějším z nadčasového rozměru odkazu tohoto hodnotového odpadu. Odkazem varovně výstražným. ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Hitlerova milenka si pestovala kult tela. Telesné cviky a malomestské radovánky filmovala na najdrahší filmový materiál. Tieto zábery mali tvoriť podklad k sfilmovaniu trháku amerických rozmerov o Eve a Adolfovi. Nuž, túžby takýchto dievok, naivne sa domnievajúcich, že ich život je akýmsi výnimočným umeleckým dielom, pričom v skutočnosti len napĺňajú svojim osudom recyklát tisícoviek navlas podobných osudov, končia zväčša vo fatálnom zabudnutí histórie, ktorá opakujúce sa príbehy strháva ako nudné pozlátko. Eve Braunovej sa však podarilo niečo výnimočné. Pre nič iné, len preto, lebo mala za milenca Adolfa Hitlera. Už len samotné meno Hitler priťahuje filmárov celého sveta ako býka červené súkno. A tak nečudo, že sfilmované čačky Evy Braunovej sa stali zaujímavým materiálom pre francúzskych filmárov. Namiesto amerického trháku tak vznikol príťažlivý dokument, pekne ukazujúci skutočný ideál nacistického vodcu - život s selankovitej idylke malomestského vidieka. ()

hous.enka 

všechny recenze uživatele

Snimek navazuje na stejnojmenou knihu (anebo kniha na film, ted si nejsem jista rokem vydani). Je tedy rozsiren o historicke souvislosti, ale jinak je to to same. Kazdopadne film predstavuje "filmovou tvorbu" mlade reziserky a herecky, ktera zdokumentovala posledni leta jednoho z nejvetsich tyranu sveta. Ano, to je Eva Braunova. Hloupoucka a prosta divka, ktera sebou nechava manipulovat. Prave tenhle fakt je jak ve filmu, tak v knize zminen, a cele se to nese v tomhle duchu. Coz je fajn. Na druhou stranu mi chybi nejaka hlubsi sonda do Evinyho stylu uvazovani, nejaky nazor historika a tak. V kazdem pripade jde o snimek, ktery stoji za zhlednuti. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Je to velmi přitažlivě natočeno. Shlédl jsem to po dokumentu o Whitney Houston, jenž se jako slavná zamilovala do černošského lůzra, před nímž jí její matka varovala a který jí zničil, o Lady Gaga, kterou opustil podivný manžel a ona nebyla dlouho schopná v depresi nic dělat a dokumentu o Amy Whinehouse, která byla závislá na manželovi londýnském povaleči, který ji naučil brát drogy a zničil . Takže si říkám, ty ženy to mají těžké, když se zamilují do psychopatů. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama