Opatské sídlo (TV film)

Opátske sídlo

Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 1986, 52 min

Peter Hammond

Jeden ze slabších dílů jinak perfektní série. Bohužel v této epizodě chybí jakákoliv atmosféra, tajemno a celkově se taková zbytečná přeslazená zápletka se k formátu Sherlocka Holmese vůbec nehodí. A aby toho nebylo málo, scénaristé se vůbec nesnažili nějak zamaskovat, že to co mladá žena na začátku Sherlocku Holmesovi vypráví, je lež a naopak dávají trochu okatě najevo, že na její průpovídce něco smrdí. Škoda ...(16.7.2011)

Tenhle díl mi dlouho utíkal, viděl jsem ho jako jeden z posledních a to je problém. Zápletka byla (s malými variacemi) už několikrát ohranná, takže jsem hodně rychle vytušil, jak to mohlo být. Navíc ten konec byl až moc přeslazený. Brett tu má zase pár skvělých momentů, se skleničkami, s vlakem a provazem, ale na ukojení mého absťáku to nestačí. Malá perlička: když kamera zabírá detail ruky mrtvoly, tak je jasně vidět, jak se mu hýbou prsty. 65%(28.5.2016)

Ze zacatku paradni detektivka, Sherlock premejsli, zkouma, vyptava se a takhle to jde asi 30 minut. Pak bohuzel pride zaverecny odhalovani a to je lehce nuda.(22.11.2008)

No ano, snad každý divák brzy pozná, že "to bylo jinak". Jenže jak? Na to zase musí přijít až Sherlock Holmes.(15.3.2017)

Již několik dní jsem neviděl žádnýho Sherlocka s Brettem a pomalu ale jistě jsem začal dostávat absťák, a proto jsem se dnes rozhodl pro Opatské sídlo. Vím, že se budu opakovat, ale zkrátka, jedná se o skvěle udělanou, věrnou adaptaci Doylova příběhu, která mě nemůže zase tak moc překvapit vzhledem k tomu, že jsem povídku četl. Brett je v nejlepší formě. Je to skvěle natočené. Třeba úchvatná je ta scéna, kde Brett konfrontuje vraha a než se setkají my vidíme pouze Brettovu siluetu z profilu s dýmkou (tvůrci vytvořili téměř ikonický obrázek Sherlocka Holmese, který by měl zavřít pusu všem, co u jiných televizních zpracováních Holmesů s Brettem psali, že se Brett na Holmese svým vzhledem nehodí. Omyl pánové hodí a zde máte důkaz).(4.1.2011)