Maria Montessoriová (TV film)

• Itálie

Maria Montessori: una vita per i bambini

Itálie, 2007, 2x100 min

Na podobných "životopisných" filmech, jako je tento, mě velmi mrzí, že vlastně nejsou příliš životopisné (příliš si vymýšlejí) a že je tedy nelze brát jinak vážně. Kromě jmen jistých postav a některých klíčových událostí nemůžeme film považovat za nic hodnověrného, díky čemu bychom se z něj mohli mnohému zajímavého naučit, než se z něj jen lacině pobavit. Je to velká škoda, neboť skutečně realistické ztvárnění života Marie Montessori by nebylo o nic méně zajímavější a poutavější než načančaný chuchvalec scénáristických fabulací. Přesto tento film hodnotím poměrně kladně. Nepostrádá totiž silné a srdečné momenty a prostřednictvím postavy Marie Montessori inspiruje a nabádá k nekonformnímu smýšlení a postoji k životu a ke společnosti (a samozřejmě k dětem a jejich výchově!).(1.6.2014)

Mne sa to páčilo, pretože to ukazuje presne to, čo Montessori priniesla do pedagogiky - individuálny prístup, dôraz na zaujatie študentov a ďalšie. A z filmového hľadiska sa to môže zdať divný film, ale tak to proste vtedy bolo, keď sa žena snažila preniknúť do sveta pedagogiky, dovtedy vyhradeného mužom, a keď ešte navyše uspela na poli, kde dovtedajšia pedagogika neuspela, tak to bola veľká vec.(5.7.2011)

• petrkocou

Také máte rádi televiní filmy? 2x100 minut, ukrutně zdlouhavého sladkobolněho příběhu postaveného zcela bez skrupulí na klišé. A také se vám líbí "staří" lidé oblemcaní na obličeji nánosem podivné hmoty vyvolávající spíše představu lepry a vylepšující dojem katatonickými pohyby? Dramaturgové ČT správně rozhodli, že toto asi nebude film pro diváky upřednostňující originální znění.(3.12.2011)

• igi B.

Hm, tak ještě že se film všemi těmi skutečnými postavami a událostmi jen "inspiroval"! . . . Ku výrobě snad v dobré víře didaktivní, leč mýtutvorně ulepené a přes všechnu formální načančanost a dramatické >zápletky< sterilní televizáčtiny. Pro našince odkovaného telenovelami v našem znění vše ještě umocněno uníkaným českotelevizáckým dabingem. Bída a utrpení. - - - - - (Poprvé pro nemístná očekávání protrpěno 5.7.2011 na >antimontessoriovském prostoru< , hodnocení a komentář zde jako první - 5.7.2011)(5.7.2011)

Kdo nerozumí Montessori metodice, ať to hlavně nehodnotí. Je to nádherný film nejen po stránce odborné, ale i po té lidské. Ukazuje tolik! Nedoporučuji těkavým lidem, kteří musejí mít zábavu naservírovanou na podtácku s vybuchujícími auty, uřezanými těly a prostřílenýma hlavama. Tenhle snímek je o skutečném životě se vším co přináší. Láska, soucit, žal, utrpení, odpuštění. Je tam všechno.(5.1.2016)