Utajená řeč peněz (TV seriál)

Utajená reč peňazí

Dokumentární

Česko, 2006, 13x17 min

Karel Kopš

Dokument, který jakoby nevědel, kudy se má ubýrat. Většina rozhovorů je naprostá hrůza, mluvčí se zadrhávají a nevědí, co by měli říci. Propašovat kameru do muzea, protože požadují příliš velkou sumu za filmování taky nepovažuji za nejšťastnější. Na druhou stranu Čechy jistě potěší informace týkající se naší vlasti a ani informační stránka není k zahození.(11.9.2011)

Zrovna jsem na smůlu viděl díl o Krakowu. Tam jsem byl třikrát a letos mi byla proplacena cesta na kurs v polských Pieninách z Prahy přes Krakow, ale jel jsem radši před Poprad, který byl kulturně , zábavně (koncert Smola a hrušky, diskotéka) a sportovně (termální akvapark) zajímavější.V Krakowě není vůbec nic pokud si neoběhnetě tradiční památkovou trasu na Wawel. Kavárnám chybí kouzlo, styl a nízké ceny konkurentu Krakowa Lvovu, zato jsou plné důchodců. Díl o historickém Krakowu mě vyloženě poděsil.(22.3.2019)

Síce krátke, ale aj tak je tam obsiahnutých množstvo hodnotných informácií a pútavých poznatkov, ktoré poukazujú a zároveň potvrdzujú veľký význam ľudskej honby za bohatstvom v priebehu dejín. Neviem ako mohli zverejniť v diely 4. Genius z tesařské dílny "pirátsky" nafilmované zábery z Royal observatory aj keď na to nemali povolenie a nafilmoval im to len turista na kameru skrytú v batohu :D(5.7.2011)

Některé díly si s chutí pustím znovu, jiné jsou slabší. Některé jsou více o numismatice, jiné jsou spíše takovým historickým okénkem do minulosti a spojitost s penězi hledají dosti šroubovaně. Nicméně i tak byla většina dílů pro mě velmi zajímavá.(3.10.2018)