Fatty v garáži

The Garage

Krátkometrážní / Komedie

USA, 1920, 25 min

Elgin Lessley

Nejprve jsem k Fattyho dílu přistupovala rezervovaně, hlavně taky proto, že první díly, které jsem viděla, byly z těch slabších (Jeho svatební noc), ale nyní jsem dospěla do takové fáze, kdy právě poťouchlá dobrodružství mazáckého Fattyho, gumového Bustera a věčně poskakujícího Ala jsou pro mě tou pravým a nefalšovaným příkladem grotesky. Míšení stylů jednotlivých postav a jejich kontrastů působí báječně, hned je snímek vitální a zážitek je zaručený. (Busterovy sólovky jsou například také božské a úžasné a bla bla a vůbec, ale pořád se soustředí jen na něj, jestli chápete, co tím myslím.)(10.1.2010)

V garáži, kde sa leštia, umývajú, pucujú luxusné, drahé autá, vskutku nie je núdze o chaos medzi dvomi výstrednými zamestnancami, keď jeden blázon strieda druhého, a mať dvoch bláznov pokope, neveští nič dobrého. Klasika : opäť pes, zase žena, a schyľuje sa k veľkému, požiarnemu finále, ktoré je automaticky účinné a strhujúce. Napríklad, Frigo si na okamih zatancuje v škótskom kroji.(4.1.2018)

To lepšie od tučného komika s detskou tváričkou Fattyho, kde mu zdatne sekunduje Buster Keaton ( spolupracovali od roku 1917 - 1923 ). Opravár v garáži a hasič - to sú vďačné povolania na groteskné scény a obaja sa ich zhostili s chuťou.(10.5.2008)

Česky Fatty v garáži. Fatty a Frigo pracují v garáži a zároveň jsou městskými hasiči. Víc, než že by se opravovala auta, se v garáži dějí různá nedopatření a nehody. Několik pěkných gagů souvisí s otočnou plošinou, větrákem a olejem. Taky místní švihák svádějící dceru majitele garáže jim způsobí pár nepříjemností, ze kterých vzejde pár výborných gagů (Buster převlečený za Skota a následně jeho a Fattyho „kryjící“ chůze). Ve druhé půli filmu dojde i na jejich hasičskou profesi, a to když požár vypukne dokonce přímo u nich v garáži. Hadici jim ovšem přejede vlak a tak musí dojít k vyskakování do záchranné plachty, což s invencí Arbucklea a Keatona (je to jejich poslední společný film) představuje jeden z nejlepších gagů, co jsem v groteskách viděl. Některé z gagů využil Keaton později ve filmu Frigo u kováře (The Blacksmith). V roli lstivého muže se psem se objevil (alespoň teda podle mého názoru, důkaz pro to jsem nikde nenašel) docela známý komik Monty Banks.(5.6.2007)

Gag s čištěním skla, který v úvodu předvádí Fatty Arbuckle, jsme viděli už o rok dříve v Hotelovém poslíčkovi, ale v podání Bustera Keatona a lépe, jenže to je asi to jediné, co lze grotesce vytknout. Oba dva, Fatty i Buster, se perfektně sehráli a je vlastně docela škoda, že takhle vyrovnaných společných filmů nenatočili více.(15.2.2015)