Když bulharský režisér Rangel Vulčanov na sklonku 60. let natočil stylizovaný, teatrálně sošné a proklamativní životopis slavného antického bajkaře Ezopa, sotva tušil, že snímek se ocitne mezi zakázanými. Tehdejším mocipánům se zdál závadný: hlavní hrdina touží po svobodě a nezávislosti, ochoten za své přesvědčení položit i svůj život. Nelíbilo se jim, že otrok Ezop odhaluje nepravosti svých pánů a hlásá, že v případě nutnosti je třeba se jim postavit... (oficiální text distributora)

javlapippi

Neviem nakoľko sa dej filmu zhoduje s reálnym bájkarovým životom, ale je tu predstavený ako večný provokujúci rebelant, ktorý sa vlastným ostrovtipom z otroka dopracuje najprv k slobode a potom až do hodnosti veľvyslanca. Počas života je tŕňom v oku vládcom, vojakom, cirkvi a inej honorácii. Príbeh je plný podobenstiev a deklamovania na tému sloboda, čo sa pánom po šesťdesiatomôsmom nehodilo úplne do krámu a tak ho radšej šupli do trezoru. Širokouhlý farebný film natáčaný pri bulharskom mori je hodne výpravný a štylizovaný, nechýbajú davové scény a interesantné kostýmy, atmosféru dotvára Liškova hudba so zaujímavými netypickými zbormi a mám dojem, že čierneodených zboristov vo filme hrali skutoční  slepci. Hlavného hrdinu si zahral Bulhar Kalojančev so skvelým dabingom Soběslava Sejka, ženské roly jeho krajanky, poetku Sapfó Antonova a bývalú Ezopovu majiteľku Rodopis Tončeva. Z našich hercov zahviezdili Lukavský ako delfský veľkňaz, Macháček ako vojenský veliteľ, Filipovský ako predajca otrokov, Kemr ako filozof opilec, Kryzánek ako lýdsky kráľ a z Čepka sa stal faraón. Veľmi pôsobivá záležitosť za štyri mŕtve sliepky. ()

Kkahunaa

“Máš strach?”… král. “No, to se ví,” řekl Ezop… “ale nenech se tím rušit.” Tento českoslovesko-bulharský, komediálně-alegorický, historický film znázorňuje Ezopa jako věčného rebela, rozverného kritika, mudrce a skladatele bajek. Věčně se hlasitě ozývá, věčně ztrácí svobodu. “Jsem raději hladový, ale svobodný,” řekl vlk, “než sytý a na řetězech.” Herecký koncert Georgiho Kalojančeva, Josefa Kemra, Radovana Lukavského, Miroslava Macháčka, dále hrají Petr Čepek, Josef Abrhám a dalšími významnými českými účastníky jsou skladatel: Zdeněk Liška (autor hudby mj. k Markétě Lazarové) či Ester Krumbachová, renesanční žena filmu, která navrhla pro film kostýmy. ()

Leonit

Jeden z nejzajímavějších českých filmů. Naprosto senzační kulisy a kostýmy, dělají z filmu naprostou raritu mezi našimi filmy. ()