Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Východní Německo, 1988: Jürgen Kaiser je agent státní bezpečnostní služby Stasi a je zcela loajální straně. Má však strach o svého syna Marca, který je punkáč. Po jednom koncertě, kdy je Marco zatčen, je donucen vstoupit do armády, kde překvapivě propadá názorům socialismu a je presvědčen o tom, že musí bránit svou zemi proti kapitalistickému nepříteli. Zatímco Jürgen je mile překvapen, jeho žena Hanna a Marcova přítelkyně Anja podporují hnutí občanských práv a Marcovo chování se jim vůbec nezamlouvá...

Film DAS WUNDER VON BERLIN zachycuje poslední dny režimu NDR z pohledu jedné východoněmecké rodiny. (Bobek27)

(více)

Recenze (34)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tohle dývko na mne vypadlo při úklidu knihovny zrovna 17.11. letošního roku. Ještě zavařené v průsvitném obalu s cenovkou 18 Kč. Už ani netuším, dke jsem k němu přišel. Každopádně dobře že tak, dnes jsem jej poprvé otevřel a pustil. Tohle skvěle natočené retro vás hned pohltí a přenese do DDR roku 1988 - 89. není to žádné rádoby Vyprávěj, tady v té době prostě jste. Ullmann alias Marc se do role dobře hodil i mladičká a krásná Karoline Herfurth. Spolu s nimi a rodinou Marca sleduje skutečný zánik východního bloku, který se stal jen díky tomu, že stále ještě nedoceněný Gorby se nehodlal do těch demokratizačních kvasů spřátelených socialistických národů angažovat. Zde je to o to zajímavější, že otec Marca pracuje pro Stasi. Na člověka zase dýchla ta listopadá doba a je úplně jedno, že tohle se dělo o kousek dál a že to vlastně bylo impulsem toho co se dělo pak u nás. Muselo být zvláštní v těch posledních hodinách DDR a vlastně i ČSSR na pozicích Stasi či STB důstojníků sledovat jak se to celé bortí a nevědět co dělat. Ti chytří a bezpáteřní rychle připnuli trikolóru nebo placku OF, doufajíc že zapadnou v revolučním dmutí, ti hloupější asi jen zírali jak se jejich socialistické jistoty a svět, který celý život bránili mění. Ve filmu nic nepůsobilo uměle, velmi dobře byly do filmu vloženy dokumentární snímky, které nijak nerušily hraný děj. Proč takovéhle filmy ČT nedává ? Alespoň, že pustila Fany a pes - v podstatě kreslenou verzi dost podobného příběhu ze stejné doby. Tleskám a dávám za 5 okopírovaných letáků. * * * * * ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Roland nepatří mezi známé režiséry, myslím tedy ve zdejším cvok hausu, přesto je to už třetí film, kterým mě dokázal uzemnit. Příběh začíná naprosto nenápadně, ale postupně, přihořívá, přihořívá a ta práce s gradací je fakt parádní. Uvítal bych tu delší verzi, poněvadž tady bylo zřejmý že se stříhlo tam kde nemělo zejména s ohledem na vztahy jednotlivých postav. Velmi příjemně mně překvapila Karolina, já ji měl zafixovanou jako ryze komerční herečky, která snad není schopna číst scénáře co se jí nabízejí, ale ouha, tady mě vyvedla z omylu a jsem za to velmi rád. ()

Reklama

NinonL 

všechny recenze uživatele

Nebylo to zase tak špatné. Události, situace, kulisy byly celkem věrné tehdejší době. Děj docela zajímavý, jen jsem čekala trochu dramatičtější konec. Také špiónů se na metr čtvereční vyskytovalo poněkud moc. Vzpomínka na rozjařené a jásající občany koncem roku 1989 se vcelku povedla, pouze nechápu, proč se filmy s touto tématikou točí ještě teď. O současnosti se naopak netočí nic. Doufám, že stejně nadšení jako na podzim před 23 lety jsou Němci i dnes. ()

triatlet 

všechny recenze uživatele

Svižné dialogy (Marco - syn: Nenávidím tě. - Jürgen - otec: Výsada mladých.), přirozené herectví, autentičnost v podobě televizního zpravodajství. To jsou plusy. Příběh doplácí na televizní naivitu vztahových vazeb - kdo je čí dcera - a na naprosto zbytečný happy end (dědečkovo umírání při sledování zpráv...). Ovšem i za připomenutí Exuperyho - Člověk je navždycky zodpovědný za to, co k sobě připoutá. - je Berlínský zázrak nadprůměrný televizní zážitek. ()

kaposlav 

všechny recenze uživatele

Ďalší film, ktorý okerem iného bol natočený ako antireklama socializmu, akože na západe raj. Je to ale dvojsečná zbraň, lebo z filmu som pochopil, že najviac obdivovali a utekali na západ feťáci, mentálne nedospetí študenti, špekulanti parazitujúci na robotníkoch a darebáci. Pokojne v tej dobe mohli pre punkáčov a im podobných otvoriť hranice a hneď ako by sa ich režim zbavil, tak mali hranice zavrieť. V USA by im bolo dobre, veď v kanáloch sa miesto vždy nájde a ty šikovnejší by si poriadili nejakú peknú krabicu a zariadili by si ju pod mostom. Možno by si aj sem tam niekto našetril na karaván. Americký sen :) ()

Galerie (24)

Reklama

Reklama