Prolomit zeď (TV film)

Berlínský zázrak

• Německo

Das Wunder von Berlin

Drama / Historický

Německo, 2008, 143 min (Alternativní: 100 min)

Celkom príjemná dráma z prostredia NDR tesne pred pádom Berlínskeho múru v revolučnom roku 1989. Sledujeme osudy obyčajnej rodiny, kde starý otec bol s hitlerovými vojskami pri obliehaní Stalingradu, otec je presvedčený komunista a agent STASI a syn čerstvo zaľúbený punker, ktorého povolajú do armády. Už si viem predstaviť, ako si asi budú títo chlapi v tomto zlomovom období rozumieť :) Milé prekvapenie z krajiny, ktorá svetu dala Derricka a Medicopter.(27.1.2009)

Roland nepatří mezi známé režiséry, myslím tedy ve zdejším cvok hausu, přesto je to už třetí film, kterým mě dokázal uzemnit. Příběh začíná naprosto nenápadně, ale postupně, přihořívá, přihořívá a ta práce s gradací je fakt parádní. Uvítal bych tu delší verzi, poněvadž tady bylo zřejmý že se stříhlo tam kde nemělo zejména s ohledem na vztahy jednotlivých postav. Velmi příjemně mně překvapila Karolina, já ji měl zafixovanou jako ryze komerční herečky, která snad není schopna číst scénáře co se jí nabízejí, ale ouha, tady mě vyvedla z omylu a jsem za to velmi rád.(17.8.2017)

Ďalší film, ktorý okerem iného bol natočený ako antireklama socializmu, akože na západe raj. Je to ale dvojsečná zbraň, lebo z filmu som pochopil, že najviac obdivovali a utekali na západ feťáci, mentálne nedospetí študenti, špekulanti parazitujúci na robotníkoch a darebáci. Pokojne v tej dobe mohli pre punkáčov a im podobných otvoriť hranice a hneď ako by sa ich režim zbavil, tak mali hranice zavrieť. V USA by im bolo dobre, veď v kanáloch sa miesto vždy nájde a ty šikovnejší by si poriadili nejakú peknú krabicu a zariadili by si ju pod mostom. Možno by si aj sem tam niekto našetril na karaván. Americký sen :)(15.7.2015)

Nebylo to zase tak špatné. Události, situace, kulisy byly celkem věrné tehdejší době. Děj docela zajímavý, jen jsem čekala trochu dramatičtější konec. Také špiónů se na metr čtvereční vyskytovalo poněkud moc. Vzpomínka na rozjařené a jásající občany koncem roku 1989 se vcelku povedla, pouze nechápu, proč se filmy s touto tématikou točí ještě teď. O současnosti se naopak netočí nic. Doufám, že stejně nadšení jako na podzim před 23 lety jsou Němci i dnes.(30.1.2014)

Svižné dialogy (Marco - syn: Nenávidím tě. - Jürgen - otec: Výsada mladých.), přirozené herectví, autentičnost v podobě televizního zpravodajství. To jsou plusy. Příběh doplácí na televizní naivitu vztahových vazeb - kdo je čí dcera - a na naprosto zbytečný happy end (dědečkovo umírání při sledování zpráv...). Ovšem i za připomenutí Exuperyho - Člověk je navždycky zodpovědný za to, co k sobě připoutá. - je Berlínský zázrak nadprůměrný televizní zážitek.(15.10.2009)