Prolomit zeď (TV film)

Berlínský zázrak

• Německo

Das Wunder von Berlin

Drama / Historický

Německo, 2008, 143 min (Alternativní: 100 min)

• pakobylka

Příliš prvoplánové, zaplněné povětšinou "typizovanými" postavami - jediným opravdovým zázrakem byly zcela nereálné názorové kotrmelce hlavního hrdiny - Marca. Podivuhodným, ne zrovna ideálním počinem České televize byl jakýsi zvláštní "polodabing", kdy všechny postavy mluvily česky a dobové televizní zpravodajství bylo naopak ponechané v původním znění a opatřené českými titulky ... Důvodem mohlo být zachování co největší míry autenticity, ale ve skutečnosti tahle dvojjazyčnost působila spíš směšně - leč snažila jsem se, aby neměla vliv na moje hodnocení.(15.10.2009)

Televízny variant na priebeh udalostí v revolučných rokoch 1988-89 na sebe nenechá badať žiadne známky televíznej produkcie. Práve naopak, myslí, že by bol serióznym konkurentom na dramatickú vložku s programe multikina. Žiadny rozťahaný príbeh sa nekoná, vyše jedenapolhodinová záležitosť ubehne pomerne slušne rýchlo. Ono sa počas deja prakticky nič poriadne nedeje, najdôležitejšie historické fakty a udalosti sú rozoberané len okrajovo popri príbehu rodiny, ktorej sa tieto udalosti bytostne týkali. Herci si svoje poctivo odmakali, réžia mohla byť svižnejšia a nápaditejšia, ale zložité faktory ako komparz, či revolučná atmosféra mali dosť vysoký štandard. Celkovo prekvapenie, chválim. 80%.(25.4.2009)

Ďalší film, ktorý okerem iného bol natočený ako antireklama socializmu, akože na západe raj. Je to ale dvojsečná zbraň, lebo z filmu som pochopil, že najviac obdivovali a utekali na západ feťáci, mentálne nedospetí študenti, špekulanti parazitujúci na robotníkoch a darebáci. Pokojne v tej dobe mohli pre punkáčov a im podobných otvoriť hranice a hneď ako by sa ich režim zbavil, tak mali hranice zavrieť. V USA by im bolo dobre, veď v kanáloch sa miesto vždy nájde a ty šikovnejší by si poriadili nejakú peknú krabicu a zariadili by si ju pod mostom. Možno by si aj sem tam niekto našetril na karaván. Americký sen :)(15.7.2015)

Roland nepatří mezi známé režiséry, myslím tedy ve zdejším cvok hausu, přesto je to už třetí film, kterým mě dokázal uzemnit. Příběh začíná naprosto nenápadně, ale postupně, přihořívá, přihořívá a ta práce s gradací je fakt parádní. Uvítal bych tu delší verzi, poněvadž tady bylo zřejmý že se stříhlo tam kde nemělo zejména s ohledem na vztahy jednotlivých postav. Velmi příjemně mně překvapila Karolina, já ji měl zafixovanou jako ryze komerční herečky, která snad není schopna číst scénáře co se jí nabízejí, ale ouha, tady mě vyvedla z omylu a jsem za to velmi rád.(17.8.2017)

864. hodnocený film: Další ze mnou náhodně objevených vynikajících německých filmů. Hodně podoný snímu "Životy těch druhýc", avšak nedosahuje jeho úchvatné kvality. Přesto skvělý snímek o minulé době, která se snad nikdy nevrátí. Dobré herecké výkony a občasná nejasnost, jinak velké překvapení. 4* jsou zcela zasloužené a můžu jenom doporučit dalším. 4*(14.5.2010)