Na cestě po Guantánamu (S10E25) (epizoda)

Dokumentární

Česko, 2011, 26 min

Miroslav Donutil (vyp.), Jiří Bartoška (vyp.)

Sutečně asi málo kdo z nás tuší, co vše ještě na Guantánamu je, tedy kromě "proslulé věznice", která má nevalnou pověst.(21.5.2013)

TV/// Obyvatelé 8/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Prostředí 8/10/// +příroda, skoro ideální prostředí pro dovolenou -Castrův režim nedovolil na ostrově větší rozvoj a proto města a domy vypadají hodně zchátrale a chudě/// Prý průměrný plat je nějakých 350 korun. To by si tu průměrný středoevropan asi žil pěkně v blahobytu a nebo by tu turista zažil levnou dovolenou. Nicméně jsem si turismu moc nevšiml. Za vidění stojí krásná příroda, pláže a slunečné počasí. Zaujme zajímavé vyprávění o obživě místních obyvatel a celkově se na ně tento díl hodně soustředí. Nic víc asi netřeba dodávat./// Celkem 74%///(12.3.2011)

• Marek1991

V čase hospodárskej krízy, keď v Európe takmer nič poriadne nefunguje si dokumentaristi prišli pozrieť Guantánamo a poinformovať o jeho zaujímavostiach. O zločinoch tamojšej americkej základne pomlčali a rovno sa pustili do toho, ako komunistický režim na Kube všetko pokazil, zdevastoval rozvinutú ekonomiku, ako chudobní sú tamojší obyvatelia a žijú z ruky do úst, no proste typické keci, ktoré sú povrchné, no nikdy nezaznie B. To, že náklady na život sú tam nižšie, že ľudia sú tam šťastnejší než tu, že nemajú rozpredanú krajinu, majú istoty, že napríklad naše krajiny Československa boli viac rozvinuté za socializmu, než teraz a Kuba je na tom tak najmä kvôli americkému embargu, to už odsúvajú na inú koľaj. Záver, ktorý im želal dajakú revolúciu a nie zmenu, ktorú tam práve robí pomaly k lepšiemu Raúl Castro, to tiež akosi opomínajú, proste propagandistické reči, ktoré tento dokument zhadzujú, no aj po dokumentaristickej, informatívnej stránke som čakal viac.(16.6.2013)

Pohodový dokument rozšiřující obzory. 66%.(16.2.2011)

Tohle si dám vždycky rád.. Nevtíravý a velmi příjemný náhled do zajímavých kultur, okořeněný velmi civilním komentářem pánů Donutil/Bartoška. Sympaticky krátké, funkční, trefné, doplněné podmanivou hudbou. Tvůrci navíc téměř každý díl stihnou ovonět jídlem, atmosférou ulic, pamětihodnostmi a zvyklostmi lidí..(14.12.2011)

• - Vojenskou základnu využívají USA od roku 1902. (M.B)