Hua pi

Singapur / Čína / Hong Kong, 2008, 103 min

Gordon Chan

Scénografie:

Chung Man Yee

Tohle mohla být taková pecka! No vážně, od dob Chinese Ghost Story se žánr pohádky/fantasy/horroru/romance a wuxia prakticky netočí. A je to dle mého škoda a zatracená chyba. Film trpí v některých momentech nedozrálým scénářem, třeba to jak je ukázáno obvinění Donnieho Yena ze zabití vojáka. Jsou zde občas značně dřevěné dialogy, chybky v postprodukci, třeba v pár momentech při honičce po střechách jsou vidět zrychlené záběry dua postav, kteří běží rychle jako králičci Duracell, podle mě nešlo o úmysl, ale chybu. Dramatické pnutí mezi postavami ne vždy funguje, ono jde o to, že kromě ženské části se nikdo nějakým hereckým uměním moc chlubit nemůže. Ale abych jen nekritizoval, nádherná vizuální práce veterána kamery Arthura Wonga, supr filtry, práce s barvami, světlem, stínem. Dost zručná akční choreografie. Kupodivu mi nepřišlo, že by film srážel nedostatek akčních scén, ano mohlo jich být více, zejména když máte ve filmu Donnieho Yena, ale jak jsem uvedl výše problém leží někde jinde. Tento film navíc nikdy nebyl plánován jako atrakce akčních scén, což ne každý tady pochopil. Nicméně mít ve filmu mačky jako Vicky Zhao a Xou Zun potěší, nemluvě o povedeném ost japonského skladatele. Jsem zvědav na originál kde je Sammo Hung a Joey Wang.(18.12.2009)

Pěkný fantasy příběh, který je spíše romantický než akční. Soubojů je zde pomálu, ale to neznamená, že by to bylo na škodu :). Příběh je o démonce (živící se lidskými srdci, aby si udržela lidskou podobu), kterou zachrání generál Wang a přijme jí jako svou sestru. Broblém je v tom, že se do něj démonka zamiluje a chce ho získat pro sebe a brání jí v tom Wangova láska ke své ženě. Filmek má i příjemnou hudební stránku. Za mě 75% :)(31.3.2012)

Když pominu otřesnou hudbu a ve dvou místech hrozný efekty, musím uznat že sem se ani chvíli nenudil. Dál je zapotřebí tu přenést přes srdce a rozum že Donnie je tu jen do počtu, rozhodně ne na okrasu, proto tu byla Wei :). Konec a vyvrcholení je sice silně diskutabilní, ale dojem mi to rozhodně nezkazilo.(13.7.2009)

Před několika dny jsem viděl starší zpracování této látky (pod taktovkou King Hua) a byl jsem příjemně překvapen - atmosféra, která se mi v původní Painted skin líbila asi čtvrt hodiny, načež byla nahrazena klasickou adventure/roadmovie, se zde udržela daleko delší dobu a poté plynule přešla do romantické nálady s několika boji a vypjatými emocemi... Vizuálně jsme tu přece jen o dost dále, a přestože mám pro hongkongskou americkou noc slabost (je to takový krásně modrý vizuál), moderní barevná kompozice mi přece jen sedla víc.(9.10.2010)

Uhm, že by predsa? Hong Kong čoraz častejšie siaha k svojej (filmovej) minulosti, a to nielen v žánri "policier" (uhm, áno, je to krimi), ale aj k "staromilským" (1960. a rané 1990. roky) mixom démoniky - romantiky - wu xia (tu "moderne" trochu nadrôtikovaná). V tomto smere nejde len o príbeh, ktorý je staršieho dáta a, ako uviedol už Adrian, je jednak literárnou adaptáciou a tak trochu remakom, ale aj o spôsob snímania - rôzne vyosenosti, nástrih dialógov, či hudbu. A všetko je to nadsadené: humor, city, konanie, mlátenie. Pokiaľ sa dokážete uvoľniť pri "starom" Tsuiovi, toto problém rozhodne nebude. Plusom Wa pei je aj veľmi šťastne zvolené obsadenie hlavných postáv z hľadiska ich vizuálu (Aloysovi Chen dlhá hriva sekla viac, než vrabčie hniezdo, ktorým sa pýšil v Playboy Cops) a hereckej "pružnosti". No a Donnie Yen (a vola sa to "bed hair" ;-). Aj ked bez black silk shirt. (Ale mohol by prestať starnúť, lebo sa nedožije veľkého dňa.) // Navyše, finále bolo skutočne finále s výbornou hudbou, až mi prišlo ľúto, že bol film vedený predsalen iným štýlom, ktorý nepodporil taký náhly to (nechcem spoilovať, ale polovica sú tehotní, polovica gay a zvyšok sú démoni).(23.10.2008)

• - Na předávání filmových cen v Hong Kongu 2009 obdržel film cenu v kategorii Nejlepší cizojazyčný film (TomikZlesa)