Nyarlathotep

USA, 2001, 13 min

Předloha:

H.P. Lovecraft (kniha)

George Stobbart

Krátky, amatérsky film inšpirovaný záhadnou bytosťou; Nyarlathotepom, ktorého vo svojom svete vytvoril H.P. Lovecraft, a primárne jeho rovnomenným krátkym príbehom z roku 1920. Vykreslenie jeho zjavenia, pôsobenia a prítomnosti niečoho zvláštneho, čo smeruje až ku dramatickej záhube miestami celkom vyšlo a vo filmíku sa objavia viaceré sympaticky atmosférické a surrealistické výjavy. Celkovo to na mňa však pôsobilo akosi slabo a nudne, nesedelo mi ani to, že všetko bolo prakticky iba jednotvárne predostreté rozprávačom, bez väčšieho dôrazu na dej či úkazy "premietané" v pozadí. ()

Cappuccino

Hudobný podmaz veľmi slušný, atmosféra tam určite nejaká bola a i keď zo spracovania priam srší amaterizmus, ktorý sa dá len ťažko skryť, tie tri hviezdy za náznaky atmosféry temna a mrazivý hudobný doprovod si Nyarlathotep zaslúži. Ešte keby k tomu boli dostupné cz/sk titulky, lebo Lovecraft je ťažké čítanie aj v rodnom jazyku, nie to ešte po anglicky z odposluchu (keďže celý kraťas bol sprevádzaný hlasom rozprávača, ktorý čítal úryvky z poviedky). ()

pornogrind

Pár vydařených momentů by se v tomhle krátkometrážním hororu našlo, ale jako celek to moc nefunguje. Další zfilmováná povídka od H.P. Lovecrafta která mi nesedla. ()

hladass

Lovecraftovy povídky mám hodně rád, ale zrovna Nyarlathotepa považuji za jednu z těch slabších a je nutno říct, že tenhle krátký amatérský film můj dojem vůbec nenapravil... Ba naopak... Na to, že má pohopouhých 13 minut se neskutečně vleče a i když v podstatě převypravuje Lovecraftovu povídku slovo od slova, podařilo se autorům pohřbít jakýkoliv náznak atmosféry, kterou Lovecraftovy povídky hojně oplývají... Škoda... ()

SOLOM.

Bohužel tak tohle mě opravdu nebavilo. Asi jedno z nejhorších zpracování Lovecraftovy tvorby, jaké jsem měl zatím možnost vidět. Černobílý hábit tomu taky zrovna dvakrát nepomohl, přestože jsem doufal, že se díky tomu tvůrcům podaří zamaskovat většinu nedostatků. Jenže tady byl největším problémem samotný scénář a hlavně nezáživný děj. Jediným světlejším okamžikem byl vzhled Dana Harroda (představitele Nyarlathotepa), což je však žalostně málo. ()

corpsy

V prvom rade nuda. A to aj na tak krátky prednes. Ďalej minimum napätia a mysticizmu, čiže niečoho, čo Lovecraftove poviedky ( a filmy podľa nich ) obsahujú. Zlé. ()

drankeryth

Tento kratas beriem z hladiska zaujimavosti, co sa tyka deja filmu. Film by som ani nezobral ako hrany film, skor mi to pripadalo, akoby to bol taky polodokument vypravany inou osobou. Spracovanie nebolo spatne, hlavne ten zrnity ciernobiely efekt tomu dodal spravny smrnc, ale skor by ma potesilo, keby to vzali serioznejsie a vznikol by z toho film, ktory by bol putavejsi a napinavejsi. ()

Chuppa

Další amatérský počin o zfilmování Lovecraftovi povídky. Musím říct, že dopadl celkem dobře, hlavní problém vidím v tom, že samotná povídka Nyarlathotep není moc dobrá a výživná, takže za daných okolností z toho více vymáčknout nešlo. Ano, samozřejmě to mohlo mít lepší efekty nebo hudbu, ale co by člověk chtěl za ty prachy.. ()

m.xFuck

Dobrý pokus ale slabý. Celé je to strašně nucené a na sílu. Do toho ty atomové záběry které jsou jako pěst na oko (nebo minimálně ten s vojáky) a nakonec sám NYARLATHOTEP který vypadá jako blbeček. Bohužel tohle se moc nevyvedlo jedna star za snahu...A hlavně je to děsná nuda. - po znovupřečtení povídky přidám jednu astru. ()