Můj otec Gulag

Môj otec Gulag

Dokumentární

Slovensko, 2008, 63 min

Ako sa varia dejiny, Osadné a teraz znova zaujímavý a smutný dokument o márnom hľadaní otca v dedinkách bývalých sibírskych gulagov. Radko to v závere svojej recenzie popísal presne , ale predsa len, hlavne tí mladší, ktorí si nevedia vybaviť čo presne Stalinove gulagy znamenali , odporúčam pozrieť výborný film na túto tému Pochovaný na sibíri, vydaný u nás spoločnosťou Řitka video.Nemá zmysel rozpisovať sa o hrôzach , ktoré tam ľudia zažili. Príbeh pána Antala z Kežmarku je zaujímavý a spolu s ním sa archív za archívom a kilometer za kilometrom približujeme k jeho rodnému mestu na konci sveta. Nečuduje sa , že z bývalého tábora ostali len ruiny, veď ako sám trefne poznamenal: "Načo by s toho robili múzeum, veď kto by kvôli tomu chodil na koniec sveta." Aj keď názov dokumentu prezrádza , že jeho putovanie bude márne , čas strávený pri tomto dokumente za stratený nepovažujem. Na záver musím dodať, že je radosť mať v dnešnej dobe dcéru , ktorá je ochotná sa na takú dlhú cestu s otcom vydať. V rámci svojho žánru čistých 100%, tak si predstavujem dokument.(7.8.2010)

Dokument, z ktorého som sa veľa nedozvedel, len hral na city. Hlavný protagonista tiež neuspel vo svojom hľadaní aj keď pátranie po koreňoch ma zaujalo. Nuž našťastie už tie veci nám snáď nehrozia, dúfajme že sa ľudstvo poučilo. Dokument však dosť slabý a prvoplánový. 01.12.2012 - Dnes som si film pozrel znova a musím uznať, že až tak zlý, za aký som ho mal, nebol. Už si nemyslím, že hral na city. Hlavný protagonista sa skutočne snažil, viac už asi urobiť nemohol, napriek poloamatérskemu dokumentu, napriek mnohým rozpačitostiam, poukázal na stavy v gulagoch, na vraždy, znásilnenia, kanibalizmus, úmrtia chlapov, žien a detí, od hladu, chladu a chorôb, či neponechávanie si detí, zamlčovanie rodičov a najmä ma dostalo to číslo 30 až 40 tisíc odvlečených Slovákov do gulagov a to ešte nehovorili o občanoch Sovietskeho zväzu. Taktiež mapa so zakreslenými tábormi. Jedna vec sú oficiálne počty mŕtvych, ďalšia tie odhadované a ďalšia tie s mŕtvymi deťmi a podobne, s istotou sa dá povedať, že tam zomreli na desiatky miliónov ľudí, hrôza je slabé slovo, Gulagy spolu s nacistickými koncentračnými tábormi spôsobili hrôzu aká nemá v histórii Zeme obdobu. Záverečné slová tej dievčiny, už tu spomínané sú krásnym záverom, taktiež spolu s rečou hlavného protagonistu pri kríži.(30.3.2012)

• Saxos

Velmi slabě zpracováno. Jedinou záchranou bylo určité množství dobových záběrů, fotek, které ale bohužel s věcí přímo nesouvisí. Zápory: celá cesta i natáčení dcerku viditelně nebavilo; nesmyslné otázky v češtině pokládané starousedlíkům; celý dokument vyzněl hrozně uměle; Ján Antal působil, jak špatný herec, než osoba se zájmem k putování po vlastních kořenech v rusáckým gulagu.(30.12.2015)

Patetickosť a jednoduchosť príbehu mi tu vôbec neprekáža, práveže niečo také som aj očakával. Dielo, aké je toto, možno skôr prijmú ľudia, ktorí takto svojich blízkych alebo známych v polovičke 40-tych rokov minulého storočia stratili na niekoľko rokov alebo navždy. Osud Jana Kawascha je o to strastiplnejší, že je „dieťaťom“ totalitných zverstiev. Naša rodina dodnes nevie, kde je hrob starého otca, ak vôbec nejaký má. Pátrame opäť cez Červený kríž a dúfame, že sa niečo dozvieme. Udal ho človek, ktorého poznal a po krátkom čase v levočskom väzení ho vagónmi pre dobytok uniesli s mnohými ďalšími „lacnými pracovnými silami“ v máji 1945 do ZSSR... aj toto sme zdelili po komunistickej mašinérii...(12.12.2009)

Video možno zhlédnout zde. Pátrání Jána Kawasche po vlastních kořenech je podané zajímavě. Otce na jeho pouti do rodiště doprovází jeho dcera, jejíž závěrečná výpověď je emotivní, ale zároveň tvoří pěknou pointu. Samotný pořad vhodně kombinuje vzpomínání Jána Kawasche s výkladem historiků. Dokument obohacují dobové záběry i rekonstrukce odvyprávěného příběhu.(10.10.2009)