Rent: Filmed Live on Broadway

(divadelní záznam)
  • USA Rent: Filmed Live on Broadway

Rent je rocková opera autora Jonathana Larsona (hudba, scénář, texty) inspirovaná operou La bohéme od Giacoma Pucciniho. Vypráví o skupině mladých umělců New Yorku snažících se tvořit a přežít s břemenem AIDS.
Muzikál Rent vyhrál vedle dalších ocenění cenu Tony za nejlepší muzikál a Pulitzerovu cenu. Stal se jedním z prvních broadwayských představení, které představuje homosexuální a bisexuální postavy. Obsazení navíc bylo neobvykle etnicky rozličné. Rent vzal kontroverzní témata do tradičního a konzervativního prostředí divadel a pomohl zvýšit popularitu divadelních muzikálů mezi mladými generacemi.
Muzikál byl poprvé předveden v roce 1994 v New York Theatre Workshop. Premiéra se konala 26. února 1996 v divadle v New Yorku (pár dnů před premiérou v pětatřiceti letech nečekaně zemřel autor hudby Jonathan Larson (akutní výduť srdeční aorty). 29. dubna 1996 se Rent přestěhoval do broadwayského Nederlander Theatre. Postupně se zařadil mezi úspěšné muzikály na Broadway s příznivými kritikami a diváckou atraktivitou. S více než 4300 představeními se stal sedmým nejdéle běžícím divadelním představením na Broadwayi. Po dvanácti letech existence se vedení rozhodlo Rent uzavřít. Poslední představení se konalo 7. září 2008.
V roce 2005 bylo uvedeno filmové zpracování tohoto muzikálu. Dějová linie byla mírně upravena a některé písně byly změněny do mluvených dialogů. V hlavních rolích se představila většina členů původního divadelního obsazení. Nabídku nepřijaly pouze Daphne Rubin-Vega (původní představitelka Mimi), která byla v té době v pokročilé fázi těhotenství, a Fredi Walker (původní představitelka Joanne), která se považovala za příliš starou pro svou roli. Jejich místa ve filmu nahradily Rosario Dawson jako Mimi a Tracie Thoms jako Joanne. (oficiální text distributora)

zeres

stalo sa vám niekedy, že ak sledujete muzikál v TV, tak sa na konci postavíte a začnete tlieskať? nie...?! ()

Faila

Muzikály jsou často patetické a přehnané, obsahují silné citově vypjaté scény, hrají na divákovy emoce, snaží se ho zasáhnout a kolikrát je tomu podřízena i logičnost a smysluplnost příběhu. Rent se docela dlouhou dobu držel v rozumných mezích, z počátku bylo sice trochu těžší vyznat se v té haldě postav, ale když už jste věděli, kdo je kdo, začalo to být vážně primitivně přehnané. A nemůžu být jediná, komu závěrečná scéna s Mimi v dnešní době připomene scénu s umírajícím žabím králem z třetího dílu Shreka. Zrovna u Mimi a Rogera se vršení zápletek jen proto, abychom mohli zpívat citově silné písně, vymklo z rukou - a již zmíněná závěrečná scéna tomu všemu dala korunu. Tenhle muzikál si vzal na paškál příliš mnoho témat a příliš mnoho lidských osudů, jež se některé nakonec odbily jen jednou písní, některé ani to ne a celkově je to takové "nedomrlé" ... Ale co se hudby týče, písně jsou správně muzikálové, jsou šik, zpěvné i taneční, texty někdy trochu pokulhávají (opět něco na úkor něčeho, tentokrát veršovanost na úkor -opět- logičnosti), ale i tak je tahle stránka muzikálu Rent na výbornou. Výkony, pěvecké i herecké, samozřejmě vynikající. ()

sehe

Vďaka CT2 som mala možnosť vidieť špičkový broadwayský muzikál Rent,neprerušovaný reklamou,čo si veľmi cením.Výborna hudba,výborný námet,výborná scéna a hlavne výborný protagonisti.Predstaviteľ Angel ma ohromil svojim tanečným,speváckym i hereckým výkonom.Vlastne všetci boli tak dokonalí.Všetci spievali,hrali,hýbali sa a zjavom zodpovedali.V Amerike je z čoho vyberať.Fakt som na záver chcela vstať a tlieskať, ako celé obecenstvo divadla.Jediné čo si prajem, je vidieť tento nazaj skvelý muzikál na Broadway. ()

rivah

Muzikály příliš nemusím, ale tato rocková opera mne dostala. Skvělá inscenace, s nebývalou energií zahraná. ()

karlee

Oproti filmovému zpracování divadlo obnažuje lehkou kýčovitost příběhu, ovšem vydržel jsem se dívat do konce a docela se i bavil. Z hereckých výkonů bych vyzdvihl představiltelku Maureen. ()

Lennie

Och...nedostává se mi slov. Prostě úžasné. Některé melodie mě naprosto uchvátily, některé mě skoro zvedaly ze židle a já jsme většinu času prostě zírala...och, teď jen lituju, že jsem si to nenahrála... ()

Kubi21

Jsem na tom podobně jako většina zde píšících. Nebyl jsem vůbec připraven na ten nával emocí, energie, lásky, humoru a explozi úžasných písní a skvělých hereckých/pěveckých výkonů. Po půl minutě jsem už před televizí skoro tancoval. Ještě dnes (téměř po dvou dnech) jsem plný zážitků a emocí a nedokážu hledat slova. Toto je muzikálová tvorba, a ne ty české bláboly. Do teď jsem si myslel, že mi Ježíše nikdo z trůnu nesesadí. Tohle osazenstvo New Yorku to dokázalo a horko těžko je někdo předběhne. Viva La Bohéme. PS: Děkuji ČT za odvahu dávat takovéto skvosty. PPS: Ještě zkusím filmovou verzi. ()

2scha

Pro mě je to neskutečně závislácka záležitost. V televizi jsem chytil asi pátou minutu, uslyšel hudbu, chtěje zjistit, co je to za koncert, koukám. O dvě a půl hodiny později jsem nevěřícně zjistil, že je konec, a chtělo se mi tleskat. Věřím, že to není pro každého, ale já byl nadšen. Zkuste to taky! http://www.youtube.com/watch?v=D5xu-frzADQ ()

Scodelario

"There are other fishes in the sea, Love mom!" Vážně, vážně a vážně, nejlepší muzikál co znám!!! RENT jsem viděla snad stokrát, neomrzí..film oproti tomu nemá to, co má tenhle Broadwayský záznam, a to je reálnost. Nic co je nahrané se nevyrovná emocím z přímého přenosu. Proto jsem neváhala a viděla RENT i v Praze na živo s českými herci a zpěváky!! Žůžo labůžo!! ()

musicalfan

K tomuto muzikálu bych se chtěl někdy dostat v živé divadelní formě, je totiž krásnou esencí dokonalé hudby a síly příběhu (i když se ho divadelní dramaturgové spíše bojí, že by prý u nás nefungoval), bohužel záznam není úplně ideálně sestříhám, na působivosti díla to ale ubralo jen málo. ()

Nicole32

Rent som si zamilovala od prvej sekundy. Výkon hercov v tomto poslednom predstavení je naozaj neuveriteľný. Hrajú ako o život celý čas a ja som bola uchvátená každou jednou minútou. Piesne sú odspievané a odtancované bez chybičky a jediné, čo ma mrzí je, že som to nemohla vidieť naživo. Na konci keď sa ukážu aj herci z pôvodného obsadenia tak sa mi tlačili slzy do očí. Jednoducho Rent je Broadwayský skvost a nemá zmysel hovoriť aký je skvelý. Pokiaľ to neuvidíte, nepochopíte. Film so videla ako prvý a dala som mu 5 hviezdičiek. Potom ako som videla toto, som filmu musela dať o jednu menej. ()

Exitus99

Ano, je to lepší než film...rozhodně, herci si to užívají a děsivá atmosféra funguje taky mnohem lépe než ve filmu. Možná ne až tak skvěle napsaná hudba jako u jiných muzikálů, ale dost dobře zazpívaná a oproti drtivé většině muzikálů to má jednu zásadní výhodu - příběh...a vem to čert, že opsaný, když to funguje, proč ne? Dělala to tak i Shakespeare ()

Polda99

Po shlédnutí tohoto záznamu mám jeden velký sen a to zajít na brodwayské představení shlédnout opravdu profesionální muzikál. Každá scéna tohoto muzikálu, každá píseň má své místo a žádná není zbytečná, všechny postavy se skvěle doplňují, hudba je líbivá a podbízivá a stále si ji přehrávám ve své hlavě, především pak píseň La vie bohéme je asi vrcholem celé show. Jonathan Larson vytvořil opravdu nadčasový kousek, který se z paměti jen tak nevytratí. Na tomhle je vidět, jak úžasné věci mohou vzniknout, když se sejdou opravdoví profesionálové a já jen doufám, že někdy podobně kvalitní muzikál uvidím na českých jevištích. ()

Lin-Manuel Miranda chystá režijní debut

Lin-Manuel Miranda chystá režijní debut

20.07.2018

Lin-Manuel Miranda si v Hollywoodu za posledních pár let vydobyl slušné renomé. Po veleúspěšném muzikálu Hamilton, hudbě k disneyovské Vaianě a vedlejší roli v letošním návratu Mary Poppins se tak… (více)