foto

Chris Columbus

  • nar. 10.9.1958 (62 let)
    Spangler, Pennsylvania, USA

Biografie

Americký režisér a scénárista. Vyrůstal v Ohiu jako jediný syn horníka. Po maturitě na Spielberg school of Genre movie making se pokoušel uplatnit jako kreslíř v Marvel Comics a posléze zjistil, že komiks nemá daleko k vytváření filmových scénářů. Vystudoval režii na prestižní Tisch School of the Arts.

Ve filmovém světě nejprve získával úspěchy jako autor scénářů. Po škole začal psát scénáře pro Stevena Spielberga. V roce 1984 vznikl film GREMLINS, v roce 1985 pak filmy GOONIES a MLADÝ SHERLOCK HOLMES. Debutoval filmem NOČNÍ DOBRODRUŽSTVÍ (1987).

Brzy poté se seznámil s producentem Johnem Hughesem a jako režisér začal pracovat na úspěšné komedii SÁM DOMA (1990). Příběh o chlapci, kterého rodiče zapomenou přes Vánoce doma samotného, se stal jednou z nejpopulárnějších rodinných komedií v historii. Druhý díl na sebe přirozeně nenechal dlouho čekat. Mimořádný úspěch zaznamenal i v roce 1993 s filmem MRS. DOUBTFIRE - TÁTA V SUKNÍCH - další rodinnou podívanou, kde v roli otce-paní na hlídání exceluje Robin Williams.

V roku 1998 vzniklo rodinné drama DRUHÁ NEBO PRVNÍ, kde se spolu sešli Ed Harris, Julia Robertsová a Susan Sarandonová. Osvědčený řemeslník Columbus sice nevyniká přílišnou originalitou, ale když se drží svých zábavou a hodnotami prodchnutých komedií, obvykle spolehlivě zaskóruje. V roce 2001 natočil svůj zatím nejúspěšnější film HARRY POTTER A KÁMEN MUDRCŮ, na který o rok později navázal filmem HARRY POTTER A TAJEMNÁ KOMNATA.

Llana

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2007 Up Close with Carrie Keagan (TV pořad)
2005 Made in Hollywood (TV pořad)
2004 Tavis Smiley (TV pořad)
1991 Charlie Rose (TV pořad)
Días de cine (TV pořad)
1981 Entertainment Tonight (TV pořad)
1975 Good Morning America (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(900)