Jak se vaří dějiny

• Slovensko Ako sa varia dejiny (více)
všechny plakáty
Trailer
Slovensko / Česko / Rakousko / Finsko, 2008, 88 min

Dokumentárny film o vojenských kuchároch, o tom, ako každodenné potreby tisícok ozbrojených žalúdkov ovplyvňovali víťazstvá a prehry štátnikov. O poľnej kuchyni ako modeli sveta, kde sa príprava jedla stáva taktikou boja. Boja o veľké ideály, ktoré stoja na pevných nohách kuchynského stola. Film Ako sa varia dejiny je postavený na dvanástich receptoch vojenských kuchárov od druhej svetovej vojny až po vojnu v Čečensku, od Francúzska cez Balkán až po Rusko. (RTVS)

Trailer

JohnnyD

Vynikajúci koncept, ktorý ukazuje ako originálne a zaujímavo sa dá rozprávať o vojne. Emotívne, poučné a z času na čas aj trochu vtipné. Pre mňa osobne najsilnejšia bola juhoslovanská pasáž, najmä pretrvávajúca nevraživosť chorvátskeho kuchára, či pohľad na vojnu skrze jedálny lístok na mierových rokovaniach. ()

zette

Sice jsem cekal trosku jiny dokument, nakonec me ale i tato koncepce bavila. Nejvice me zaujala cast z byvale Jugoslavie. Pobavili me nemecti dedci u zavory, kdy si vzpomneli na Polsko 1939. Zajimave bylo vypraveni nemeckeho polniho kuchare o odmitnuti rumunskeho muze, ktery chtel trochu cukru pro svou nemocnou dceru. Po dusi pohladily srbske kucharky a ruska kucharka, ktera za valky navarila snad miliony blinu. Par hluchych mist by se take naslo, celkove vsak jde o velice dobry dokument a zajimave zpracovani. ()

Slarque

Tak nějak mi připadá, že se Peter Kerekes k zajímavým informacím dostal čistě náhodou. Jinak se snaží pokukovat na diváka, inscenuje nesmyslné variace na vyprávění veteránů (viz. smažení kotlet ve vodě za stoupajícího přílivu) a čím dál víc nudí s pitomými „recepty“. Nepříliš zvládnutý film na zajímavé téma, tedy 50%. ()

Marek1991

Pár vojenských konfliktov 20. storočia z pohľadu vojenskej kuchyne obohatených o kuchyňu Tita v závere jeho života s nezmyselným epilógom, ktorý bol len nevhodným estetizmom. Výber jednotlivých kuchýň a poradie mi veľmi zmysel nedávali, taktiež dialógy, ktoré sa viedli boli skôr monológmi, ktoré v mnohých momentoch šokovali. Úbohé srandovanie starých Nemcov o obsadzovaní Poľska, zlé a smutné reči o otravovaní zajatých nacistov židmi a nahnevané zlé pohľady jednotlivých Balkáncov voči sebe. Sem tam to bolo doplnené užasnutými otázkami prečo a bolo to najmä ohľadom okupácie Československa, no tam niekde to aj skončilo, čo tomu dodáva totálne čudesný pohľad. Tak buď ich nechajú vyjadriť svoje názory, akokoľvek pochybné alebo sa ich úplne pokúsia vysvetliť. Zničené jedlá tam boli zbytočný estetizmus. Vizuálne pekné aj s tými receptmi, hudobný podklad takmer žiadny, no skôr smutný priemerný dokument, ktorý koniec koncov takmer nič nové nepriniesol. ()

campix

Nečekal jsem, že v dokumentu, který je částečně v české koprodukci, budu čekat marně na to až mé ouško zaslechne tu naši líbeznou řeč. Dalo by se říci, že Jak se vaří dějiny je naprosto zbytečný film, který ani netěží ze silných momentů světových válek a ani na druhou stranu se mu nepovedlo vnést do tohoto válečného tématu něco nového, zajímavého, co by mě upoutalo a udrželo u obrazovky. Na dokument jsem se těšil a bohužel jsem zklamán jeho "prázdnotou". ()

• Vo filme môžeme vidieť 11 receptov, ktoré sa varili v 6-tich vojnách, v ktorých bolo 60,361,024 mŕtvych. (Raccoon.city)
  • Autori chceli do dokumentu pridať aj symfonický zvuk, ale pre nedostatok peňazí použili iba malý počet hudobníkov. (Raccoon.city)
  • Scéna s varením pri prílive bol nápad samotného aktéra. (Ivulo)

Související novinky

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Od roku 1988 uděluje evropská filmová akademie filmové ceny pro evropskou kinematografii. Původně se ocenění jmenovalo Cena Felix a od roku 1997 bylo přejmenováno na Evropské filmové ceny. Udílení… (více)

Slovenská zlatá šedesátá a ještě něco navíc

Slovenská zlatá šedesátá a ještě něco navíc

26.05.2009

Už ve čtvrtek 28. května začne v pražském kině Ořechovka filmová přehlídka „Slovenská zlatá šedesátá a ještě něco navíc“. 60. léta minulého století jsou všeobecně považována za zlatou éru… (více)