Jak se vaří dějiny

• Slovensko Ako sa varia dejiny (více)
všechny plakáty
Trailer
Slovensko / Česko / Rakousko / Finsko, 2008, 88 min

Dokumentárny film o vojenských kuchároch, o tom, ako každodenné potreby tisícok ozbrojených žalúdkov ovplyvňovali víťazstvá a prehry štátnikov. O poľnej kuchyni ako modeli sveta, kde sa príprava jedla stáva taktikou boja. Boja o veľké ideály, ktoré stoja na pevných nohách kuchynského stola. Film Ako sa varia dejiny je postavený na dvanástich receptoch vojenských kuchárov od druhej svetovej vojny až po vojnu v Čečensku, od Francúzska cez Balkán až po Rusko. (RTVS)

Trailer

mi-ib

Tak tohle jsem nedokoukal. Po prvních dvacetiminutách jsem získal pocit, že tenhle dokument nemá hlavu ani patu. Tím, jak výpovědi pamětníků hodně rychle skákaly sem tam, jsem v tom měl už od začátku obrovskej guláš. Po 20 minutách jsem to přepnul jinam, ale kdybych to dokoukal soudím, že bych měl z tohohle snímku stejný pocit, jako tady popisuje uživatel sharky, s tím rozdílem, že já bych tomu podle prvních dvaceti minut dal tak jednu hvězdu. Jenže nedokoukal jsem to, tak hvězdama nehodnotím. ()

Mlle

Must see. V člověku není dobré a špatné, dokud to někdo nepojmenuje. Pojmenuje to, když to chce využít a s pomocí srdce a duše druhých "změnit svět". V prosté smysluplné činnosti a práci je nejhlubší krása. Lidská duše tu není od toho, aby byla dobrá. Je tu proto, aby byla. Baví-li vás dobro a krása, pěstujte je ve své duši. A jezte k tomu dobré jídlo. ()

campix

Nečekal jsem, že v dokumentu, který je částečně v české koprodukci, budu čekat marně na to až mé ouško zaslechne tu naši líbeznou řeč. Dalo by se říci, že Jak se vaří dějiny je naprosto zbytečný film, který ani netěží ze silných momentů světových válek a ani na druhou stranu se mu nepovedlo vnést do tohoto válečného tématu něco nového, zajímavého, co by mě upoutalo a udrželo u obrazovky. Na dokument jsem se těšil a bohužel jsem zklamán jeho "prázdnotou". ()

gogo76

Dokumentom sa na Slovensku darí, ale toto je taký výnimočný kúsok, ktorý zaujme takmer okamžite . Upúta už samotný názov , ale aj téma , ktorá by mala pritiahnuť mužov aj ženy. Prečo natáčanie trvalo tak dlho, čiastočne vysvetľuje to, že sa natáčalo na všemožných miestach. Jediná výčitka k filmu v ktorej sa s viacerými zhodnem , je pár trošku blbých otázok , ale okrem toho nemám veľmi čo vytýkať. Výborná réžia, kamera, hudba, zaujímavé rozprávanie a navyše ako celok to pôsobí originálne, čo je už v dnešnej dobe skôr výnimka. Trošku ma mrzelo nedokončené zaujímavé rozprávanie v samom závere , kde sa po potopení nemeckej ponorky zachránil jediný nemecký vojak. Ale to, ako sa zachránil, tam neodznelo, iba ak mi niečo ušlo. Iba som predpokladal, že ho našla iná loď. Milovníci a ochranári zvierat si asi odpočítajú pár percent, pretože film obsahuje smrť kravy, svine a kohúta. V rámci žánru dokument - zaujímavé aj originálne. Film 90%. ()

jojinecko

Ach, jaj..kiežby sa kvalita slovenskej filmovej produkcie aspoň blížila kvalite tej dokumentárnej...Ako sa varia dejiny je veľmi zaujímavým, pútavým a originálnym prínosom, občas vtipným, občas vhodným na zamyslenie sa. Európsky úspech tomuto dokumentu nesporne prajem a dúfam, že Peter Kerekes bude v nastolenej línii pokračovať a dočkáme sa podobne kvalitných výtvorov. ()

• Autori chceli do dokumentu pridať aj symfonický zvuk, ale pre nedostatok peňazí použili iba malý počet hudobníkov. (Raccoon.city)
  • Scéna s varením pri prílive bol nápad samotného aktéra. (Ivulo)
  • Vo filme môžeme vidieť 11 receptov, ktoré sa varili v 6-tich vojnách, v ktorých bolo 60,361,024 mŕtvych. (Raccoon.city)

Související novinky

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Od roku 1988 uděluje evropská filmová akademie filmové ceny pro evropskou kinematografii. Původně se ocenění jmenovalo Cena Felix a od roku 1997 bylo přejmenováno na Evropské filmové ceny. Udílení… (více)

Slovenská zlatá šedesátá a ještě něco navíc

Slovenská zlatá šedesátá a ještě něco navíc

26.05.2009

Už ve čtvrtek 28. května začne v pražském kině Ořechovka filmová přehlídka „Slovenská zlatá šedesátá a ještě něco navíc“. 60. léta minulého století jsou všeobecně považována za zlatou éru… (více)