Legenda o Červeném draku

• Hongkong Hung Hei Kwun: Siu Lam ng zou (více)

Jeho žena byla zavražděna a společně s ní celá vesnice krutými Manchuovými vojáky. Přežil pouze bojovník Kwun (Jet Li) se svým synem Tingem. Vydávají se na cestu pomsty. Sedm let hledali otec se synem při cestě napříč celou starověkou Čínou příležitost k odplatě. Zůstávali ale vždy jeden krok za smrtící armádou, až do doby, kdy se Kwun setkává s bohatým mecenášem a pěti mladými shaolinskými mistry v jeho službách. Na jejich kůži je vytetována mapa vedoucí k bájnému pokladu, po které ale prahnou také Manchuovi vojáci. Otec a syn se spojí s mistry Shaolinu v boji na život a na smrt. Připravte se na starověké souboje bojových umění se světovými bojovníky a mistry mistrů! (oficiální text distributora)

HKstars

Jet Li před kamerou, Wong Jing za kamerou, Corey Yuen zodpovědný za akční scény - to je sestava více než silná. "Legenda o Červeném draku" je dalším z výrazných kung-fu filmů, které se objevily v našich videopůjčovnách. Jet představuje Hung Hei-Kwuna (není bez zajímavosti, že jde o skutečnou historickou postavu, reálný šaolinský mistr Hung Hei-Kwun vytvořil jihočínský styl Hung Gar a podobně jako Wong Fei-Hungovi, i jemu se dostalo patřičné filmové pozornosti), jehož vesnice i rodina byla pobita císařskými vojsky nově nastupující dynastie Čching. Po krátkém úvodu se přesouváme o několik let později, kdy Hung křižuje Čínu se svým jediným přeživším synem (zde ztvárněným baculatým Miu Tsem, kterého možná znáte z My Father is Hero) a pátrá po vrazích své rodiny. Seznamují se s atraktivní zlodějkou Červenou fazolkou (?:-), kterou k mému potěšení hraje hongkongská krasavice Chingmy Yau;-) Do tichého městečka dorazí také císařská armáda hledající jakýsi poklad Shaolinu, jenž lze nalézt jen s mapou vytetovanou po částech na zádech pěti chlapců, se kterými se mezitím Kwun i jeho syn spřátelili. Začíná se tak odvíjet příběh Kwunovy pomsty a možná ještě něco navíc... Jak je na první pohled jasné, základní zápletka není nikterak originální a v podstatě jde o stokrát omleté téma "dynastie Čching versus Shaolinský klášter". Nicméně 70. léta máme již naštěstí za sebou a tak je i v Legendě o Rudém draku špetka invence. Tak především jde již tradičně o podivný čínský humor ("Pomohla bys mi vyprat ty skvrny z tátových spodků?":), který se ve filmu hned několikrát vynoří z hlubin jinak všeprostupující šaolinské odplaty a dále oplývá tento film ohromnou fantazií, která se odráží jak v ději, tak - a to především - v bojových scénách, které jsou kapitolou samy pro sebe... Jak je zřejmé z úvodního odstavce i z titulků filmu samého, akčním režisérem je proslulý Corey Yuen, hongkongský choreograf číslo 2 (prvenství již několik desítek let drží Yuen Wo-Ping:). Kupodivu však v případě Rudého draka zdaleka nejde o tuctové bojové scény, ale opravdu originální akci, která obsahuje jak klasické pěstní souboje, tak i tolik diskutované "lítačky", kterými ovšem Corey s mírou šetřil. Navíc je akce - ostatně jako zbytek filmu - prostoupená šílenými nápady: hlavní záporná postava, kterou v úvodu Jet hodí do ohně, mašíruje ve filmu v jakési rytířské zbroji a k dopravě zásadně používá podivnou plechovou polenici, ve filmu dojde k použití pro klasické filmy možná trošku nezvyklých zbraní, jako jsou například šicí potřeby...:) Navíc, Jet a jeho filmový syn používají rádi dlouhé kopí a opravdu je na co koukat. Co se záporných zážitků z filmu týká, nejde nezmínit právě onu poněkud nadsazenou akční choreografii, která možná nesedí každému. Naštěstí se však v tomto ohledu Rudý drak rozhodně nemůže rovnat známým zástupcům žánru wuxia a stojí někde na půli cesty mezi oběma protipóly. Dále jsem ve filmu narazil hned na několik "úsměvných" podivností (velitel rebelů si čte knihu s drobným čárovým kódem v rohu přebalu, jedna z postav se objeví v sáčku a s kravatou a čtveráckým kloboučkem, z "voskového muzea" (?:) se ve finále na střeše vyklube místní radnice včetně velkých radničních hodin... všechny tyto prvky mi k počátku dynastie Čching moc nesedly:-) , nicméně ty připisuji spíše výše zmíněnému čínskému humoru. V poslední řadě bych rád napsal, že pro diváky, kteří si už možná až příliš zvykli na kantonštinu a angličtinu, může být český dabing trošku nezvyk, nicméně musím uznat, že v češtině zní i hongkongské vtípky míň infantilně než v originálním znění:-) S českým překladem se přirozeně pojí i nejedna vada na kráse, například mandžuskou armádu kdosi překřtil na "manžuovu armádu" a jméno Rudé fazolky (Red Bean) nebylo pro jistotu přeloženo vůbec... New Legend of Shaolin rozhodně není úplně typickým zástupcem svého žánru klasických kung-fu snímků. Možná právě proto se asi nezavděčí všem. Nicméně pokud nebudete nad filmem moc přemýšlet a přihmouříte oko nad profláknutou zápletkou (však je to taky snad poslední exemplář tohoto vyhynulého žánru), je Rudý drak dobrou volbou na jednoduchý a zábavný film... 70% () (méně) (více)

Sobotinka

Připravit, pozor, pěkně jeden po druhém si pojďte pro výprask. Vždycky mě fascinuje, jak celá tlupa bojovníků čeká, až se hlavní hrdina vypořádá s jedním, dvěma, možná i více chlápky a pěkně postupně si jdou pro výprask, aby náš hrdina mohl vítězně odkráčet. Všecko doprovázené škubavými pohyby, svištěním zvuku a hekáním. Potrhlá kamera, významné záběry do očí postav, herecké výkony a la mexická telenovela, tohle mě opravdu nebere. Děj se taky někam vytratil, absolutně mě nic nezaujalo, protože jsem usnula, a můžu říct, že mě ani nezajímá, jak to vlastně dopadlo. Tipla bych si, že Jet Li nakonec všecky přepral a dal se dokupy s tou podvodnicí. P.S. A děti byly divný ;-). ()

sniper18

Je to celkom dobrá akčná wu xia komédia s Jet Lim. Má pomerne dobrý príbeh o bojovníkovi, ktorý po vyvraždení celej dediny aj s manželkou, pričom zradcovi sa pomstil putuje so svojim synom v chudobe, až narazia na mestečko, kde získa prácu ochrancu a tak aj napriek prítomnosti dvoch podvodníčok tu nejaký čas zostanú. Lenže vojaci tu hľadajú mapu pokladu, ktorá je nakreslená na chrbtoch piatich chlapcov zo Shaolinu a navyše si bojovník uvedomuje, že zradca, ktorého považoval za mŕtveho stále žije a tak sa aj so synom rozhodnú pomôcť. Spracovanie je celkom slušné, síce tento typ filmu nepatrí medzi moje najobľúbenejšie, prakticky všetky tie zásadné dejové prvky, či už problémy so zradcom, hľadanie chlapcov a podobne mi prídu také málo výrazné a kvôli tomu je mi vlastne úplne jedno, ako sa to skončí. Ale našťastie je to podané takou zábavnou formou, vďaka čomu si ma to dokázalo celkom získať, pričom tú slušnú úroveň zábavnosti si film udržuje takmer po celý čas, výnimku tvoria iba niektoré scény so zradcom, sadol mi aj ten kontrast v prístupe jednotlivých postáv, keďže hlavný hrdina to berie úplne vážne a napríklad dvojica podvodníčok zase odľahčene, čo tomu dodáva zaujímavý náboj a navyše aj kvôli krátkej dĺžke to má mimoriadne svižné tempo a tak v tomto podaní sa na to pozerá celkom dobre. Akcie je tu pomerne dosť a je aj pomerne dobrá. Pri tomto wu xia štýle očakávane ani moc nemôžu vyniknúť schopnosti postáv, samozrejme obzvlášť Jet Liho, ale aj toto ma dokáže zaujať, je slušne natočená, tradične nápaditá a nadmieru dynamická. Najviac sa mi páčia tie menšie súboje, napríklad proti dvojici maskovaných bojovníčok alebo zaujímavý so šitím, ale až na akciu s hlavným záporákom, hlavne to jeho vozidlo mi vadilo sa pozerá dobre na všetku akciu. Réžia a technická stránka nie sú zlé, vo svojej kategórii sa jedná o slušný štandard. Takže určite skôr uprednostňujem reálnejšie bojové filmy, ale aj tieto wu xia deväťdesiatych rokov majú svoje čaro a síce lepšie hodnotene dať nemôžem, aj tak je Legenda o červenom drakovi až prekvapivo dobre pozerateľná, videl som ju už viackrát a stále sa pri nej dobre bavím. 62% ()

wlk1 odpad!

Jakkoli mám rád filmy s Jet Lim, tohle je neskutečná hovadina. Na komedii málo legrační, na fantasy málo fantasy, na šaolinský (škoda mluvit, chudáci šaolini jsou tady za paka) a základ celého filmu stojí na úplné kokotině. O co je v tomhle filmu víc hovadin o to je víc nesmyslů, nelogiky a všechny postavy a vůbec všichni, co měli něco dočinění s výrobou téhle ohavnosti, by si zasloužili tak akorát na prdel. 0* ()

Malarkey

Tenkrát to vyšlo ve Filmagu a vím, že to byl jeden z těch klasických Hong Kong filmů, které jsem viděl, tady ještě s tehdá ne příliš známou hvězdou Jetem Li, pravda je ale, že jednu scénu jak tam trénuje, si pamatuju, a tak tomu dám průměr, protože nevím, jak jinak bych takovýhle film ohodnotil, ale rozhodně vím jedno, že tyhle filmy rozhodně nejsou pro mě. ()