Reklama

Reklama

Válečníci: Attila

(TV film)
  • Česko Nesmrtelní válečníci 2: Attila (více)
Dokumentární / Drama / Životopisný / Válečný / Historický
Velká Británie, 2008, 50 min

Sjednotil Huny, pustošil Evropu a jeho útokům v Asii měla zabránit Čínská zeď. Roku 434 sjednotil Huny král Atilla a vytvořil tak dědičné království. V roce 436 ničí Burgundské království kolem Wormsu. Po porážce Hunů Římany v roce 451 na Katalaunských polích (římský vojevůdce Aëtius spolu se spojeneckými vojsky Franků, Vizigótů a Burgundů) a Atillově smrti v roce 453 se království rozpadá. Ještě v roce 470 však svým vpádem do Indie Hunové zničili dynastii Guptovců a ukončili tak její stoletou vládu.
Hunské jezdecké oddíly, které vyvolaly „stěhování národů" v Evropě, pocházely ze širokých rovin střední Asie. Jako jezdečtí nomádi živili se Hunové především chovem zvířat, lovem a vojenskou kořisti, kterou získávali na svých pustošivých výpravách. Při dobyvačných taženích na západ postupovaly často jednotlivé kmenové svazy nezávisle na sobě.
Opakovaně útočily na severozápadní hranici Číny, což bylo příčinou stavby Čínské zdi. Teprve císařům dynastie Chan se podařilo Huny definitivně odrazit a tím se od 1. stol. dávají do pohybu směrem na západ. Ve 4. stol, již vytlačují Germány sídlící mezi Baltským a Černým mořem z jejich tehdejší vlasti na území římské říše. Během svých tažení se neustále dostávají do konfliktů s národy, na jejichž sídliště narážejí, ale díky své neobvyklé bojové taktice si nad všemi protivníky udržují převahu. (Česká televize)

(více)

Recenze (30)

Morholt 

všechny recenze uživatele

Mnohem lepší než Spartakus jak po stránce výpravné, tak po té herecké, pokud pomineme fakt, že Attila byl spíše podsaditý Mongol, než dvoumetrový Skot.. Nicméně pořád nevím, čím chce série Nesmrtelní válečníci být. Na dokument je to málo popisné a jako klasické televizní epizoda se mi to také nepozdává. Tvůrci by měli vsadit na jednu kartu. 60% ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Attila je právom zaradených medzi najväčších vojvodcov všetkých čias. Nikým neporazený a neohrozený. Žiaľ tu sme mali možnosť vidieť len málo z oho, len takú malú epizódku. Pritom jeho kariéra nebola taká dlhá, aby sa nedala zhrnúť do 60 minút zo všetkých aspektov. Navyše nielen jeho život, ale aj jeho smrť a pohreb sú veľmi zaujímavé. Dostali sme tu však skutočne málo informácií. ()

Reklama

tahit 

všechny recenze uživatele

Na těchto televizních exkurzích do historie je sympatické, že umožňují poznat dobovou atmosféru lépe, než to mnohde učí na škole. Unikátní podoba historických osobností bývá ve skutečnosti často jiná, ale podstatné je ve filmu, že se snaží poukazovat na jejich zajímavé myšlenky a jak měnily tvář světa. Díky tomu si udělám vždycky lepší představu o tom, jak to mohlo možná probíhat. Navzdory zjednodušenému profilu Attilova života, jde o skvělé pojetí látky a mohu jenom doporučit. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Velice dobře natočený polodokumentární, polohraný film, který se drží historických fakt (na scénáři spolupracovali historikové a zapracovali nejaktuálnější poznatky), a na televizní počin je vynikající výprava, triky, dokonce i bojové scény - některé hollywoodské filmy se mohou stydět. Sice herecky nic moc, ale pokus je velmi podařený, aby na člověka dýchla atmosféra té doby. ()

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Vcelku průměrný dokument o slavném hunském náčelníkovi. Film vyobrazuje některé spekulativní a historicky neprokazatelné skutečnosti, zatímco řadu důležitých známých informací vynechává. Chybí větší celkový politický rozměr a zásadní informace o ostatních kmenech, stěhování národů a dalších faktech, které formovaly ranně středověkou Evropu. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (1)

  • Režisér Gareth Edwards sa postaral aj o špeciálne efekty. Robil ich vcelku kurióznym spôsobom, keďže na to použil iba programy zo svojho súkromného počítača - Photoshop a After Effects. Tým Edwards docielil výborné efekty, prekračujúce možnosti TV produkcie a za minimum nákladov. Ich tvorba trvala 4 mesiace. (toi-toi)

Reklama

Reklama