Příběh Rudého zla

• Lotyšsko The Soviet Story (více)
Lotyšsko, 2008, 86 min

Dokument, ktorý je prácou viacerých historikov, mapuje počiatky a zrodenie myšlienok socializmu, jeho následné vyvrcholenie v podobe komunizmu a národného socializmu.
Odhaľuje vzájomnú prepojenosť a spoluprácu medzi nemeckými nacistami a sovietskymi komunistami pred vojnou i počas nej v oblasti propagandy, ideológie a vyvražďovacích metód. (badygorila)

BoncheR

Pekne zhrnutý príbeh o tom, ako nacizmus a komunizmus išli ruka v ruke a ako bol Stalin rovnaký ... ako Hitler. Svižný a rýchly spôsob spracovania okorenený dobovými videami a výpoveďami ako historikov, tak aj tých čo to všetko prežili. Mňa napríklad úplne dostalo to, že Stalin konfiškoval jedlo ľuďom na Ukrajine a nosil ich nacistom... ((76%)) ()

ybuko

O holokaustech dnes vi kazdy. Ale kolik lidi vi o skutecnych dusledcich hladomoru na Ukrajine, za ktere byl zodpovedny Stalin? ()

ghatos

Filmová Černá kniha komunismu. Srovnávání národního socialismu a sovětského komunismu je působivé. Samozřejmě je to uděláno tak, aby se to co nejvíce hodilo. Provokativní proklamace a důkazy o bratříčkování jsou super. Zakomponování Putina je na místě, dát tam současnou ruskou neonacistickou scénu..., budiž to je lehce zavádějící. Drobné nedostatky přebíjí úžasný tah na branku. Už dlouho jsem neviděl podobně nebojácný dokument, který si nebere servítky. 84%. ()

bruceman7

Dokument pojednávající o největší nejdéletrvající zločinecké organizaci všech dob a měřítek - SSSR. Není dost slov, které bych k tomuto dokumentu napsal. Navíc by se na tento server nehodila. Slabším náturám nedoporučuji. Jen se obávám, že v mnohých z nás podnítí velmi silnou nenávist proti našim východním bratřím. ()

DavidS.

Hodně se v tomto dokumentu hraje na city, ale na druhou stranu jsou opravdu hrůzy a bezpráví, které by měly člověka vyburcovat a morálně i emočně se ho dotknout...Dobrý edukativní materiál zejména pro mladší generaci...Jako přínosný vidím i fakt komparace nacismu a komunismu, přiblížení genocid v bývalém SSSR i nečinnost západního světa...Svůj díl viny si tu odnesou i Marx s Engelsem... Výroky G.B.Shawa jsou stejně děsivé jako ty Hitlera a Stalina... ()

YoZo8

Sovietsky Príbeh - zaujímavý dokument o zverstvách Stalina, ktoré robil pred, počas a po druhej svetovej vojne. Na území bývalého sovietskeho zväzu komunisti povraždili milióny ludi (hladomor na Ukrajine, masove vyvražďovanie v Katyni-Poľsko a v ostatných krajinách ). Dokument postupne odhaľuje krutú minulosť komunistov, ktorá siaha až dodnes. Príbehy ľudi ktorí sa dodnes nezmierili s tým ze Rusi taja čo urobili. Odborný výklad historikov, disidentov, profesorov + veľa záberov, fotiek a šokujúcich odhalení. Dokument ktorý vám odhalí to o čom vám na hodinách dejepisu nikto nepovie. ()

Bobek27

Víc takových dokumentů! Tohle by se mělo vysílat často v televizi a promítat ve školách. Naprosto dokonalý. Pohled z druhé strany o teroru komunismu a rudých a stavění této ideologie na stejnou, možná i horší úroveň oproti nacismu. Téma o kterém se spousta lidí bojí mluvit, protože je na světě ještě spousta takových, co jsou s těmahle hrůzama spjatí! Ten kdo tohle dílo hodností jako propagandu má opravdu pouze nasr*no v hlavě a bojí se připustit, že je to bohužel pravda!! ()

kwoky

Jsem rád, že jsem se díky tomuto filmu dozvěděl něco nového. Měl jsem však dojem, že bych neměl všechno sežrat i s navijákem, takže jsem v průběhu sledování i dost googlil. I za to jsem se rozhodl dát 5*, i když film sám o sobě dokonalý není. Některé informace ve filmu uvedené nejsou zcela přesné, ale +- to asi sedí. ()

janesX

Tento dokument je zameraný iba a len na Rusko, z najväčšej časti za sovietskej éry. Takže námietky, že aj inde sa vtedy páchalo zlo, tu neobstoja. Lotyšský dokumentarista evidentne z obrovskej nenávisti nazbieral na túto boľševickú zem toľko špiny a napáchaného zla, že som to na jeden krát (ale ani na dva) nedokázal dopozerať. Hanebný pohľad na pravdu výlučne z jednej strany, napriek tomu dávam 70%. ()

mota

I kdyz se jedna o jasnou propagandu proti komunismu, ktera hlasa B bez A i C, hodnotim vysoko, protoze v "normalnim" dokumentu tolik nepohodlnych informaci o jedne z viteznych stran nedostanete. Presto si neodpustim par doplnujicich poznamek: Zapad mel Darwinovo preziti nejsilnejsich, vychod zase Marxuv holokaust neuzitecnych. Stalinuv hladomor na Ukrajine byl take castecne zpusoben zapadem, ktery za svoje stroje chtel misto zlata jen ropu a obili. A pak tu byli Banderovci, a za zminku stoji i to, ze prvni roky valky byly s Hitlerem kamaradi i US, nejen rusove. ()

kumite

Manipulace a propaganda, za kterou by se rozhodně nemuseli stydět ani tolik kritizovaní komunisti. To, že se naháže do mixéru hromada dobrých věcí, ještě neznamená, že výsledný koktejl bude valné chuti. Zvlášť, když se mezi vhozené ingredience připlete i hromada podezřelých hnusů podivných pachutí. ()

phamphi

Jelikož uplatňuji přísná měřítka na kdejaké proti-americké, proti-finanční a konspirační dokumenty, měl bych i zde měřit stejným metrem a vytknout dokumentu pár věcí. Ano, dokument je trochu manipulativní a některé věci se pokouší natolik zdůraznit, že objektivita jde stranou. Pro lidi znalé historie nepřináší ani žádné senzační odhalení. Povědomí o spolupráci nacistického Německa a Sovětského svazu během války, stejně jako o podobnosti obou režimů je podle mě dnes všeobecně rozšířené. Přesto si myslím, že tuto pohnutou část dějin je třeba si neustále připomínat a mírnou neobjektivitu jde Lotyšům odpustit, neboť sovětský teror si prožili na vlastní kůži. Proti hrůzám, které SSSR provedl Ukrajině, Polsku a Pobaltí, byla okupace ČSSR v roce 68 vskutku bratrská pomoc. P.S.: Oceňuji účast renomovaného historika Normana Daviese. ()

Ezis

Jako lotyštinářce je mně trochu hanba, že Lotyši v dokumentu uvádějí nesprávné informace. Sama si pro ně raději chodím do knihy "Latvijas vésture. 20. gadsimts" (Dějiny Lotyšska. 20. století), což je populárněvědná kniha, ale psaná nejlepšími současnými historiky, a chyby v ní nejsou. Na jednu stranu chápu vyznění tohoto dokumentu, protože Sověti Lotyšsko v podstatě zničili, na druhou stranu ani to je neopravňuje k uvádění nesprávných informací. V Lotyšsku vznikly jiné věci, které bych Čechům doporučila spíše než tento dokument. Já osobně mám třeba ráda lotyšské dětské knížky nebo dokumenty o současné situaci lotyšských vyhnanců na Sibiři, ale ty u nás bohužel nejsou k dispozici. ()

Hogo Fogo

Rusky bolševizmus, bol jednoznačne najproduktivnejší vyvražďovací systém v Europe (vo svete ho prekonali iba Číňania), ale pretože nikdy nebol zvrhnutý, ale stále v určitej forme pretrvava v dnesnom Rusku, má svojich obhajcov aj v súčasnosti, ktorí plnia internet absurdnou argumentáciou - vi´d napr. aj Helmut02, kurzan v komentaroch k tomuto filmu. ()

Lucas87

To je taková osvěta pro mladší generaci škoda, že tohle si neměli možnost si pustit Roosevelt, Churchill možná by měli by pak dobrou představu jakého si zvolili spojence pro východní Evropu. ()

Helmut02

Z filmového hlediska je Příběh rudého zla zcela jistě působivý a jisté ocenění si za to zaslouží. Jenže to by se nesměl tvářit jako seriózní dokument. Nejděsivější je, že takovýto - takřka propagandistický - "dokument" je promítán na školách a vydáván za seriózní historiografickou práci. Zločin sice zůstane zločinem a je třeba ho odsoudit. Avšak při vší úctě ke všem obětem nelze dávat rovnítko mezi nacismus a komunismus nebo německé koncentrační tábory a GULag. Ale hezky popořadě. Ve filmu zaznívá mnoho skutečných fakt. To nelze popřít. Jsou to ovšem věci, jež jsou člověku znalému historie známy (žádná "šokující odhalení" na která si film hraje). Problém je, že mimo to ve filmu zazní i mnoho nepřesností a dokonce i jasných lží. Ať už jsou to jednoznačně nadnesené počty obětí např. u ukrajinského hladomoru z let 1932-33 nebo tvrzení typu "v zemi, kde se komunisté dostanou k moci ihned vyvraždí zhruba 10% populace" (to by znamenalo 1,5 milionu obětí v Československu nebo 4 miliony v Polsku, což tak úplně nesedí) anebo, že "jen socialisté v 19. a 20. století veřejně obhajovali genocidu" (to je samo o sobě zcela absurdní). Stejně problematické je srovnávání nacismu a komunismu (resp. stalinismu). Přes svoji jednoznačně totalitární povahu (ač v SSSR ne vždy!) je nelze směšovat. Nacistická genocida vycházela ze samotných parametrů ideologie, kdežto v Sovětském svazu k tomu mnohdy příspívaly i jiné faktory (např. mezinárodní izolace meziválečného SSSR, která hrála významnou roli v provedení násilné kolektivizace, jež vyústila v onen ukrajinský hladomor - a ten lze opět, z mnoha důvodů, dost problematicky hodnotit jako genocidu Ukrajinců). Je třeba si uvědomit, že v SSSR - přes hrůzy některých jeho historických fází - nikdy neproběhla genocida srovnatelná s Holocaustem (ten stále zůstává zcela unikátní a nenapodobený! - ostatně v SSSR nikdy neexistovaly žádné vyhlazovací tábory, které by měla za cíl odstranit VŠECHNY příslušníky předem JASNĚ VYMEZENÉ skupiny). Navíc film směšuje události, jež měly různé příčiny. Občanská válka byla hrozivá z obou stran (bělogvardějci se také nechovali moc hezky - inu občanská válka), která sice vyústila v hladomor (1920-21), ale pak ovšem nastala dekáda, kterou NELZE označit za totalitární - viz. politika "коренизации", ke které se vraceli v poststalinském SSSR se i mnozí disidenti. Do toho se míchá násilná kolektivizace, velký teror 30. let a válečné zločiny. Každá z těchto věcí měla různé příčiny a opět platí, že je nelze směšovat! Neméně komicky působí snahy o celkovou diskreditaci levicových hnutí. Dávat rovnítko mezi Karla Marxe (sociologie ho mimochodem dodnes uznává jako jednoho z "otců zakladatelů"!), Osvětim a GULag je dosti nefér. Film jednoznačně hraje na city a snaží se nám vnutit - za pomoci pochybných zdrojů a "odborníků" (Černá kniha komunismu, jež není žádným skutečně odborným textem) - svoji pravdu. Ostatně je velmi symptomatické, že tento film vzešel z Pobaltí. Oblasti, kde se velmi silně vystupuje proti komunismu a Rusku, avšak stále mají spoustu vlastních nacistických kostlivců ve skříni, ke kterým se tak úplně nehlásí (viz. např. oslavování "vlasteneckých hrdinů" z divizí Waffen-SS). () (méně) (více)