Příběh Rudého zla

• Lotyšsko The Soviet Story (více)
Lotyšsko, 2008, 86 min

Dokument, ktorý je prácou viacerých historikov, mapuje počiatky a zrodenie myšlienok socializmu, jeho následné vyvrcholenie v podobe komunizmu a národného socializmu.
Odhaľuje vzájomnú prepojenosť a spoluprácu medzi nemeckými nacistami a sovietskymi komunistami pred vojnou i počas nej v oblasti propagandy, ideológie a vyvražďovacích metód. (badygorila)

FOCKE_WULF

Tento dokumentární film ukazuje překvapivé souvislosti mezi nacismem a komunismem. Citát Karla Marxe: „Třídy a rasy příliš slabé na to, aby se přizpůsobily novým životním podmínkám, musí uvolnit cestu. Musí zahynout v revolučním holocaustu.“ Podle Marxe byly některé národy (Baskové, Srbové) evolučně pozadu, dokonce byly tak zaostalé, že u nich ještě ani nebyl kapitalismus a tyto národy měly být během jakési pomyslné socialistické revoluce vyhlazeny, protože z nich nebylo možno vychovat revolucionáře. Marxovými myšlenkami se inspiroval Hitler, který ovšem namísto internacionálního socialismu aplikoval národní socialismus, který hlásal, že Němci jsou vyšší komunistická rasa, která jediná dokáže spolu žít v míru a v blahobytu v komuně a ostatní rasy a národy že musí být potlačeny. Marxovým citátem se také samozřejmě inspirovali Sověti - když po nastolení komunismu Ukrajina revoltovala, tam jim v zimě roku 1932 sebrali všechno jídlo, Ukrajinu obehnali koridorem a nechali je vyhladovět, 7M mrtvých. Svět o této genocidě věděl a nijak nepomohl. V obecné rovině tahle podoba a shoda komunismu a německého sociálního nacionalismu přinášela ve druhé světové válce spoustu zmatků, Sověti se stali spojenci Hitlera, napadli a obsadili společně Polsko, Sověti napadli Finsko (pod záminkou, že ve Finsku je fašismus; čímž se ale nenechala zmást Společnost národů-předchůdce OSN a SSSR dali na seznam Hitlerových spojenců spolu s Japonskem a Itálií a Sověty vyloučili za svých řad); další zmatky – francouzská komuniśtická strana vítala Hitlera, protože si mysleli, že s jeho příchodem konečně nastala socialistická revoluce. Prostě Evropa té doby byla jeden velký Popletákov. Také nápisy na koncentračních táborech byly totožné, Němci měli „práce osvobozuje“ a Sověti zase „práce je věc cti“. SSSR se však veřejně stavělo do pozice bojovníka proti nacizmu, čemuž velká část lidí věřila, například Židé houfně utíkali před Hitlerem do SSSR a Stalin mu je pak musel pracně posílat zpátky. Samozřejmá byla i spolupráce na poli vyvražďování lidí a zřizování koncentráků, Němci se teprve zaučovali jak na to a příslušníci NKVD jim předávali cenné zkušenosti v tomto oboru, protože rudý teror vládl v Rusku už od dob revoluce 1917 a Rusi už to měli zmáknutý. Co také řekl člen parlamentu a bývalý ruský ministr obrany Igor Radionov:“ Byla to opravdová válka - válka proti židovskému fašismu v naší zemi.“ A když Stalina z exilu kritizoval Trocký za jeho antisemitismus a spolupráci s Hitlerem, Stalin ho nechal zavraždit. Po skončení války byl Stalin považován za hrdinu a jeho pozice byla neotřesitelná, proto mohl dál pokračovat ve vyvražďování oponentů komunistického režimu, má se za to, že v SSSR zahynulo na přímé následky komunismu 20 miliónů lidí. A současná Evropa k tomu mlčí, není v dostatečně silné pozici na to, aby se mohla Ruska ptát: „Jak to bylo s těmi vašimi masovými vyvražďovačkami a genocidami? Potrestali jste lidi, kteří za to byli odpovědní?“ Bereme od Ruska plyn a ropu, jsme na něm závislí, takže musíme držet hubu a krok a být s Ruskou federací zadobře, tzn žádné nepříjemné otázky nepřipadají v úvahu. Suma sumárum - zajímavý dokument, jen asi není pro citlivější povahy, velká část záběrů je na popravy, jak lidi umírají hlady, na pokusy na lidech, na to, jak buldozery hrnou mrtvoly do masových hrobů atd.. () (méně) (více)

Puerdraco

Nie som kompetentný spochybňovať alebo potvrdzovať (k tomu mám bližšie) filmom uvádzané fakty, ale prečo nedali slovo aj druhej stane!? Prečo je tak jednostranný a nenecháva na divákovi, aby si urobil vlastný názor!? Prečo dokazuje tvrdenia len na základe výpovedí a vedu odstavil na vedľajšiu koľaj!? Film rozhodne stojí za vzhliadnutie, ale o jeho objektivite nie som 100% presvedčený. ()

mdouglas

Argument jednostranosti, který se tu tak často vyskytuje mi připadá poněkud nepromyšlený. Jednostranost mi vadí třeba u dokumentu typu Uloupené Kosovo, kde to celý počit absolutně degraduje. Tady ovšem nevím, co by mělo být právě z té druhé strany? Nějaká obhajoba? Nebo, že někdo jiný dělal taky něco špatně? To, že dokument hodně hraje na city, je naléhavý, to beru jako něco, co mu ubírá na objektivnosti (resp. na jejím dojmu). Ovšem, na druhou stranu, u dokumentů o komunistických, nacistických zvěrstvech mě to ani moc netrápí a neberu to jako příliš velkou vadu na kráse. ()

Jimy

Je snadné tento dokumentární film označit za propagandu, když určitým lidem předkládá to, co nechtějí vidět a nechtějí slyšet. V každé zemi na světě, ve které se dostala k moci komunistická strana, byli vražděni nevinní lidé. Bez výjimky. Pakt Ribbentrop-Molotov, útok na Finsko, kolektivizace na Ukrajině, Katyň, Varšavské povstání atd. atd. A to nezmiňuji poválečné zločiny, mimo jiné také v Československu. Komunistická ideologie, stejně jako nacistická, je zločinnou idejí a má odpovědnost za miliony mrtvých nevinných lidí. ()

TMontana

Ked som sa na to prvý krát pozrel tak som zmenil nazor k 2. svetovej vojne.Ale dal som tomu 4* lebo to bolo približenie k 2. sv. vojne ()

kurzan odpad!

A to jsem si myslel, že jsme již z propagandy vyrostli - např. na M. Moorovi mám rád, že se alespoň netají tím, že stojí na jedné straně a že jeho filmy jsou propagandistické. ()

Coliseum

Klasický citodrnkal, v jistých pasázích ostře hraničící s podbízivě propagandistickou fabulací. Čísla v několika případech nesedí, ve spojitost se uvádí mnohdy do očí a uší bijící absurdity, nemálo historických situací je pospojováno horkou, "jak se nám to hodí" jehlou. Nebagatelizuji záměr dokumentu, jeho výpovědní podstata je chvályhodná, ukázka poměrů v poraženém carství má částečnou objektivní hodnotu, zločin a jeho strůjci musí být potrestán/i ale.... citové hrátky, podmanivě melancholické miserere, fakta díky střihu trhaná z celku. Výkřiky typu: ve školách nás krmili, podívejme na naše "osvoboditele"!! nejsou na místě, aniž bych chtěl obhajovat principy "fungování" Stalinismu, ukrajinskou genocidu či Katyň. Ono když člověk čte pozorně Bílou gardu, lehce vypozoruje klady a zápory na obou stranách. Fantastická odhalení (kolaborace Německa a SSSR, před rozdělením Evropy) nechám bez komentáře. ()

gidzitka

Podívaná pro hodně silné povahy. Nerozbrečel vás "Schindlerův seznam"? V tomto dokumentu se vám to možná povede. Ano, tento dokument má taky hodně slabin (spousta věcí se vynechává a chybí návaznosti), ale už jen z toho důvodu, že spousta lidí o tom neví, je jeho existence přinejmenším chvályhodná. Z poučeného pohledu se jeví nacisti jako prachsprostí amatéři, kteří neměli páru o tom jak likvidovat důkazy... Vlastně mi to jen asociovalo docela nedávnou brněnskou kauzu, zda ponechat na pomníku rudou hvězdu či ne. I kdyby nebyly jiné hrůzy tak způsobit hladomor v "Obilnici Evropy" si vyžaduje velkou dávku toho "správného soudružského cítění". A heslem dne určitě není učit se, učit se, učit se, ale zapírat, zapírat, zapírat... ()

Moiseiwitsch

Vadí mi na těchto dokumentech, že jejich výklad je příliš monokauzální. Opomíjí některá fakta. Stačí si něco přečíst a podívat se na dokumenty k tomuto tématu od jiných tvůrců. Nemám také rád termín totalitarismus, protože je příliš jednoduchý k výkladu historie, která prostě jednoduchá nikdy nebyla a nebude. Oceňuji, že v dokumentu mluví historikové z různých zemí, svědci dobových událostí či tzv. agenti. Stejně si myslím, že by bylo dobré natočit o každé kapitole z dokumentu jeden díl. Např. hlad na Ukrajině. Zajímalo by mě, co je myšleno v dokumentu kordonem, který obepínal Ukrajinu??? Také je zajímavé, že v době hladomoru projížděli desítky a možná spíše stovky kilometrů západní delegace Červeného kříže a po návratu do záp. Evropy o hladomoru nic neříkali. Jak by sověti podél celé trati zařídili, aby to vypadalo, jako že se nic neděje??? Nebo hladomor zasáhl pouze část Ukrajiny? Počty obětí v milionech se mi zdají být nadsazené, ale nevím jaké kritérium je pro výpočet použito. Myslím, že se jedná o odhady. Nicméně rozhodně stojí za to dokument zhlédnout, protože je v něm spousta zajímavých informací. Spolupráce sovětů s nacisty před rokem 1941 jasná. Méně jasné je to, proč v dokumentu není odpovězeno na otázku, proč západní činitelé odmítli spojenectví se SSSR? (uvedeno v jiných dokumentech i literatuře) Neuvažovali podobně jako Stalin? Stalin si přál, aby nacisté zničili západní Evropu resp. tím by se oslabili jak (Francie, Anglie, USA atd.) i Německo, Itálie... Ovšem záp. Evropa měla z Ruska strach už od Napoleona a tím spíše z bolševiků a později z Ruska Stalinova. V tomto se mi zdá být dokument poněkud nevyvážený. Vybalancovaný ovšem je z hlediska pokrytectví EU ve vztahu k východu. Na jedné straně kritizují Čínu, Rusko a jiné východní země za popírání a pošlapávání lidských práv a na druhou stranu je jim milý kontakt v ekonomické rovině a ten je v pořádku. Bez ruských zdrojů - ropy a plynu a bez čínského zboží zaplavujících všechny trhy světa hold západní civilizace žít neumí. Vše je trošičku složitější.... ()

Ludo444

Film má jeden cieľ - vykresliť Sovietsky zväz/komunizmus/stalinizmus/Rusko/marxizmus/socializmus(chucpe!) v čo najhoršom svetle. Dávať rovnítko medzi toto všetko je na dobré prečistenie žalúdka. No a na to že to vznikalo dva roky je to dosť úbohý náhľad do histórie keďže to úplne ignoruje akýkoľvek kontext a príčinu udalostí okrem toho, že za všetky zločiny môžu socialisti (veď aj národný socialisti boli vlastne socialisti, asi tak to film prezentuje). 10 ročné zbieranie materiálov moc nedopadlo, keď sa do filmu dostanú nepravdivé fakty, to je pri historickom dokumente neodpustiteľné. Zločiny ktoré sa udiali v Sovietskom zväze sa dajú rozobrať bez akejkoľvek obhajoby z milióna možných pohľadov, tento je dosť biedny. ()

LeChouan

Rudí - kdekoli se dostanou k moci, vyhladí přibližně 10% populace (to bude asi ještě mírný odhad); pro realizaci experimentu- změnu společenské struktury, vytvoření „nového člověka“, „nové společnosti“. Genocida, jako nezbytný nástroj při budování lepšího světa, je obhajována a doporučována pouze socialisty, a to od 19. století. (Tady by se dalo i polemizovat – socialisté se nezrodili až s 19. stoletím, mají své kořeny v reformaci, v protestantismu a pokračují a zdárně se rozvíjejí v osvícenství, které přinese své plody, mimo jiné právě státem řízenou genocidu za Francouzské revoluce (i v revolucích na ni navazujících). Dokument je zacílen především na sovětskou rudou moc, částečně na nacistickou hnědou (že by symbolika krve již zaschlé, když tu čerstvě prolitou si vzali za symbol „kolegové“) .  Připomíná se příbuznost sovětského a nacistického režimu, podobnost na niž obdivovatelé toho kterého režimu strašně rádi zapomínají. Zapomíná se, že nacismus i bolševismus jsou jen synonyma pro socialismus, pro myšlenky marxismu (s jeho požadavky třídního i rasového vyhlazování), obohacené o přínos Lenina a německých nacistických teoretiků. Nacisté a bolševici se jeden od druhého mnohému naučili. Jedni prohráli, jejich zločiny byly „demokratickým“ světem odsouzeny. Druzí se postavili po bok vítězným mocnostem Západu, a ten jejich zločiny toleroval. Třebaže jste o historii bolševického řádění již něco načetli, působí střídání vzpomínek pamětníků (jak dlouho tu ještě budou, aby nás mohli varovat), dobových fotografií a filmů otřesně.  Dokumenty, které varují před zrůdností rudého zla a tendencí „demokratů“ a „humanistů“ přivírat nad jeho zvěrstvy oči, nejsou zbytečné. (Zejména, když se nám v Evropě i Americe klube nová forma socialistické totality.) ()

jack_scott

Tento dokument nepotřebuje komentář. Snad pomůže osvětě a přibude i díky němu pár nových lidí, kteří se nebudou bát a tváří v tvář přesile budou bojovat se zlem. ***** a 100%. ()

Trev Chud

Tenhle silnej a moc smutnej dokument by si měl pustit opravdu každej, třeba by lidi začli konečně chápat, že mezi hnědým a rudým není žádnej rozdíl. Až na to, že zločiny jedněch byly aspoň částečně potrestány a zločiny druhejch nepotrestá nikdy nikdo... Obsahuje velmi drastický záběry, tak se připravte... ()

fatal_

Film zaměřený na nevzdělaného diváka a zejména na city. Ani se mi nechtělo věřit, že se nejedná o americký výrobek. ()

jenerikku odpad!

Hlupa manipulativna propaganda, ktoru som musel vypnut asi po piatich minutach. Proti "angazovanym" dokumentarnym filmom ako takym nemam nic - ale takto nie. ()

J.J.1972 odpad!

bez debaty ODPAD... dovody minimalne dva: absolutne jednostranny tendencny dokument s mnozstvom chyb a zopar az smiesnymi tvrdeniami hraniciacimi s absurditou. druhy dovod: takyto chybny dokument sa bez suhlasu MSVVaS rozsiruje do skol a dejepisari ho premietaju dokonca na zakladnych skolach...!!! vratane brutalnych zaberov, ake este aj kriminoviny na jojke scenzuruju....!!! sleduje niekto, cim sa detom vymyvaju mozocky? kedy uz konecne ta "pravda a laska" zvitezi nad "lzi a nenavisti"...? ()

migl

Mega propagandistický blábol na objednávku západu. V žiadnom prípade neobhajujem Stalina a jeho boľševizmus,to ani náhodou,ale tento dokument je tak účelovo zameraný na Stalinizmus,až človek pri sledovaní ľahko nadobudne dojem že Hitler bol v podstate "mierumilovný" (ch)ujo a fašizmus tiež nebola veľká tragédia. Neviem či to bol zámer tvorcov,alebo tak tlačili na pílu aby za každú cenu vykreslili boľševizmus v tých najčiernejších farbách,že si ani neuvedomovali ako to vo výsledku vypáli na diváka ()