Letečtí stíhači v boji

Dokumentární seriál Letecké souboje se zabývá tematikou vojenského letectví a přináší historické rekonstrukce vzdušných soubojů, které se odehrály za první a druhé světové války, Korejské války, války ve Vietnamu i v menších konfliktech, například ve válce v Zálivu či v Šestidenní válce. Bývalí bojoví piloti se v pořadu podělí o své zkušenosti ze skutečných leteckých soubojů, kterých se zúčastnili a počítačové animace poskytnou divákovi lepší představu o tom, jaké to je být účastníkem vzdušného boje. (oficiální text distributora)

Kryton

Poutavě a krásně vytvořený dokument o pilotech stíhacích letounů. Animace i vyprávění pilotů jsou zajímavé. Moc se mi líbil díl o černošských letcích za 2. sv. války. ()

MartinezZ

Jako pro laika jednoznačným plusem animace a některé rozbory akcí, kdy je radost se na to koukat a získat i nějaké informace, aniž by vám bylo špatně, jak hnusně a lacině to vypadá. Rozhodně je také plusem, že velkou většinu popisování doprovází vzpomínkami a popisem děje samotní dosud živí aktéři. Potud jeden z nejlepších dokumentů, jelikož to ani není zrovna krátké a v každém díle se popíší cca tři akce. ~ Bohužel mi ale chybí trochu hlubší uvedení do děje a v případě soubojů v období WWII i uvedení do souvislostí. Vlastně mě dění mimo období WWI moc ani 2x nezajímalo - koukalo se na to dobře, ale nebylo to pro mě podstatné. Vybrat si ale moc nemůžete, protože nějakého trotla napadla skvělá myšlenka, rozházet ty díly naprosto nechronologicky. Takže jeden díl se týká období WWI, pak je Vietnam, pak Korea, pak WWII, pak Studená válka, pak zas WWI, pak Vietnam, pak se do toho mrskne Izrael... A to ještě některé díly vlastně ani nejsou moc o leteckých soubojích jako o soubojích bitevních lodí (Yamato, Bismarck), což jsem taky nepochopil. co mě taky štvalo bylo neustálé opakování již řečeného po každé přestávce, zjevně reklamní, ála "před chvílí jsme mluvili o..." a že tam těch přestávek asi bylo. Tohle ten dokument dost shazovalo, škoda. ()

gogos

Perfektně udělaná propaganda. Ačkoliv si myslím, že nějaké momenty jsou zcela nemožné, je zde perfektně ukázána taktika, popsány letadla a výborně udělané letecké souboje. Tento pseudodokument jsem si celkem oblíbil ()

Žralok

Neporazitelní američtí stíhači sestřelujou neschopný nepřátele. Ale je to dobře udělaný. Kdyby to ale bylo víc o různejch pilotech než především o USA tak bych se nebál přidat 5. hvězdu ()

Toyotomi

Pohádka o tom, jak stateční Američané bojují proti zlým Japoncům, komunistům, Arabům a v boji neutrpí nikdy žádné ztráty. Pokaždé po přistání si nasadí černé brýle, zapálí doutníček a jdou na skleničku do nedalekého baru... No dobrá teď vážně: Horší "dokument" jsem snad neviděl - úmyslné zatajování a popírání historických faktů, naprosto nekorektní vyjadřování (prý, že je Barma na dohled z japonských ostrovů... to se nedá akceptovat ani jako sarkasmus) a k tomu ten všudypřítomný a iritující americký patriotismus. Jsem zvyklí na promakané dokumenty BBC, takže tohle považuji za odpudivý blivajz... Alespoň, že ty animace a modely letadel vypadaly docela k světu - což je taky jediný důvod, proč tomuhle debaklu nedávám "odpad." ()

Helo

Na dokument to až zbytečně moc hraje na napětí a "cliffhangery" před reklamou. Také by to chtělo i jiné piloty, nejen Američany. ()

Abes odpad!

BOHAJEHO! ...byla to naše práce prostě jsem to kropil, muhehehehehe! ...ztrácel palivo a rychlost, jeho stroj už jen tak plachtil, tak jsem ho čumákem svého letounu, na aerodynamické vlastnosti letounů nehledě, asi byl v aero-pytli, tlačil do jeho zádi až do bezpečí, kde se mohl v klidu katapultovat. ...letěl tak nízko že jeho trysky zvířily prach v korytě vyprahlé řeky, držel jsem se v závěsu za ním, až jsem z těch odlítávajících kamínků měl poškrábanou kapotu letadla, sání ty šutry a prach asi minuly, takže motor běžel jako namazanej. ...letěli jsme těsně vedle sebe, tak že se naše křídla téměř dotýkala, podíval jsem se na něj a on se podíval na mě a zahlédl jsem jak mi hrozí pěstí to mi připomíná Hvězdné války pane američane, ten sovětský pilot byl vycvičen asi velmi dobře když dokázal manévrovat ve stísněném prostoru, ku tomu mávat jak na prvního mája a koukat bokem, navíc s rozstřílenou kabinou Tohle je fakt výsměch. ()

Andre3000

Velice dobrá věc a to nejen pro znalce letadel a historiky. Mě zaujmul naplno hned první díl co sem viděl o tom jak anglické zastaralé letouny pomohli pomopit Hitlerovu chloubu Bismarck. Je to něco jako dívat se na film o historii a přitom hrát počítačovou hru :-) Ne vážně, je to skvěle udělané. ()

Mylouch

Hvězdičky za nápad, animaci a ojedinělé exkurze do taktiky leteckých soubojů. Naopak kritičnost je namístě při zobecňujících popisech vzdušné dominance některé ze stran, jedná se zde přece jen o jednostranná líčení, navíc výběrem těch, kteří přežili. Formát s opakováním po reklamních předělech je pak hotovým mučením. Sestříhat ! ()

greghouse

jediný co mě trochu štve, že většina soubojů je popisována Američany a je tam jen málo komentářů od stíhačů z druhé strany ()

cpt.Lynch

Letečtí stíhači v boji 1/2. Neviděl jsem všechny díly, takže hodnotím jen těch několik, co jsem viděl. Dokument nám říká, že vlastně všechny letecké souboje vyhráli Američani. Říká nám to otřesným pseudodramatickým hlasem dabéra ČT. Podrobnosti a technické detaily, které nám říká, na mě působí dojmem velkého amatérismu. Úroveň do absurdna dovedené dramatičnosti by spíše seděl nějakému Déčkovému akčnímu filmu, americko-kanadsko-německé produkce. Dokumentární hodnota se blíží nule a nic nezachrání ani relativně ucházející animace. DOBRÝ KOMENTÁŘ:flanker.27 ()

NALBERTik

Strašně moc tomu ubírá ten jednostranný pohled...vysílat to v číně či japonsku by byl ale dobrý žert :D No každopádně je to udělané graficky krásně, jen to mohli dávat 1:1 ty americké borce a ostatní. Takhle to vypadá, že američani nepřišli ani o jeden stroj :))) Jeden by se až divil, že ti protivníci nebyli raději všichni kamikadze... ()

fruitbueno odpad!

Nemůžu hodnotit kvalitu, animaci, nic, k tomuto jsem se dostala přes práci a nemůžu hodnotit jinak než odpadem paskvil, který oslavuje něčí vraždění a jejich radost z toho. Navíc je to neobjektivní, nadržuje se amíkům, kteří jsou výkvět světa. Fuj. ()

ryba443

Při sledování jsem si občas připadal, jakoby ze mě tvůrci dělali nesvéprávného, třikrát během pěti minut zopakovat stejný komentář a ještě několikrát poukázat "letadlo A je tady", jako kdybych to sám neviděl. Animace jsou sice moc pěkné, vzpomínky účastníků zajímavé (i když by vůbec nebylo od věci dát slovo i tehdejšímu nepříteli), ale dramatický komentář a celkové propagandistické vyznění sráží tento pořad k dokumentaristickému dnu. ()

see_sawandrew

Naprosto vynikající dramaturgie dělá ze seriálu jeden z nejzábavnějších rekonstrukčních projektů současnosti. Popisy manévrů se sice pořád opakují, ale o leteckých soubojích se lze dozvědět docela dost. Problém ovšem přichází ve chvíli, kdy veteráni začnou nostalgicky popisovat své hrdinství a seriál začne sprostě lhát o poměrech sil (týká se to hlavně války v Pacifiku - viz bitva u Leyte). I když je to neobjektivní, dokážu seriálu odpustit, že vybírá vítězné bitvy spojenců, ale za ty patetické žvásty o souboji Davida s Goliášem si Dogfights zasluhují vyhazov z dokumentárního žánru. Je to škoda, protože s trochou objektivity a pokory mohlo jít o opravdu dobrý seriál... 50% ()