Domov aneb Kam směřuje naše cesta

• Česko Home (více)
Dokumentární / Drama / Rodinný
Francie, 2009, 95 min (Special Edition: 118 min, Director's Cut: 120 min, Televizní verze: 2x55 min)

Webb

Impozantní dokument, který nám vylíčí aktuální stav naší planety nádhernou kamerou, poklidnou hudbou, podbarvený hlasem Zdeňka Svěráka. Ještě máme čas zvrátit nejhorší. Lidé by si měli hlavně uvědomit, že celý životní ekosystém je jen neuvěřitelná shoda náhod s větší křehkostí než bychom si mohli připustit. ()

keddy79

Po stránce formy je to nádherný a působící dokument podbarvený vkusnou hudbou, ale po stránce obsahové už je to horší. Navzdory stopáži divák dostává na můj vkus příliš jednoduché generalizované pojetí celého problému. A komentář pana Svěráka je oravdu uspávající. Otázka na konec: Když je 3/4 oblastí rybolovu zdevastovaných a téměř bez ryb, jak je možné, že stojí konzerva sardinek pár korun? ()

genetique

Ako ľudstvo svojim pachtivým spotrebným štýlom života útočí na tie najcitlivejšie miesta matky Zeme, tak tento film zaútočil na tie divákove. Veľa dokumentov na ekologické témy porovnáva fakty minulosti a súčasnosti v podobe: ropa vznikala milióny rokov, ľudia vyčerpali väčšinu jej zásob s priebehu jedného storočia. Ja by som to pretransformoval do filmového priemyslu: filmy sa točia viac ako jedno storočie, no počet dokumentárnych filmov, ktoré upozorňujú na ekologické témy, v posledných rokoch exponenciálne rastie. Obidve tvrdenia sú fakty, ktoré navzájom súvisia a asi na tom niečo bude. Otázkou je, čo s tým. Tento dokument je len ďalším doplnením skladačky, ktorej celkový obraz dotvára nepríjemný pohľad na problémy, ktoré čakajú ľudstvo v blízkej budúcnosti. Človek má po jeho skončení pocit, že naša planéta je krehká ako porcelán a že stačí nepatrná chybička v manipulácii a roztriešti sa na miliardy kúsočkov. Film spočiatku začína trošku pomaly a pripomína nezáživnú hodinu dejepisu spojenú a biológiou. Ale aj to bol zámer, pretože potom si divák lepšie uvedomuje následky, pred ktorými nás tvorcovia varujú. Divákovi ako (čiastočne) bezradnému článku v tomto reťazci počas sledovania neostáva nič iné, len vyroniť slzu a so zatajeným dychom a malou dušičkou dúfať v nemožné. Pre lepšie doplnenie si kompletného obrazu o situácii vo svete odporúčam pozrieť si filmy 'An Inconvenient Truth' a 'A Crude Awakening: The Oil Crash'. 90%. ()

juta

Dokument o naší krásné planetě, která bohužel doplácí na naší lidskou existenci. Zde je krásně zachycena Země z ptačí perspektivy, která ale čas od času mohla být vyměněna za nějaké to makro, nějaký pohled z blízka, aby to nebylo tak jednotvárné. Jako vzkaz pro vlády a korporace dobrý, ale myslím si, že tuhle cestu ničení přírody, kterou jsme se vydali nejde zastavit. Říká se, že každý může něco změnit, ale i kdybych chtěl, tak nic nezměním... ()

Marek1991

Všetky konšpiračné teórie by sa mali posudzovať samostatne, niektoré sú zrejme holé fakty pravdy, iné sú čiastočne pravdivé, iné sú nezmysly a o iných tvrdých veciach začnú ľudia po čase hovoriť ako o konšpiráciách, lebo príjmu ten názor, ktorí im vyhovuje. Ja sa na pohľad globálneho otepľovania pozerám tak, že to môže spôsobovať aj príroda, ale väčšiu časť, tú markantnejšiu spôsobujeme my. Nie som hlupák, vidím, čo sa deje naokolo, ako sa správame k jednotlivým veciam, k sebe navzájom, akí sme majetnícki kapitalisti, sebci a pohodlní. Navyše nadmernému neúnosnému plytvaniu nad hranicu našich zdrojov prispievajú aj niektoré náboženstvá, ktoré tvrdia, maj toľko detí, koľko zvládneš, či honba za bohatstvom, slávou, mocou a peniazmi. Príroda je rukojemník, ktorého keď zničíme sa nám to vráti. Navyše aj problémy s odlesňovaním a mnohé ďalšie pochopia niektorí odporcovia tohto, až keď sa im pred dverami možno raz utáboria Somálčania, či skôr Rómovia. Zatiaľ to pre nich bude len eko-agitka. My, ktorí sme to pochopili, však nemôžme čakať, kým sa všetci uvedomia, my musíme začať konať, aj keby si to tí iní už nikdy neuvedomili, je to naša povinnosť. Pre mňa to bolo ďalšie skvelé poukázanie na problém, ktorý je treba neustále pripomínať, lebo akosi zabúdame a čas beží. Videl som aj mnohé iné predchádzajúce a tento ich skvele dopĺňa, možno nie je ideálny, veľa vecí sa nespomenulo, tie treba hľadať v iných dokumentoch, veľa rád sa nerozdalo, iba sa rozprával náš príbeh a opisovalo sa dianie, ale aj tak je to výborný film. Pre mňa nebol ani dlhý, len sa niekedy tiahol pre ukazovanie obrázkov z prírody. Zo začiatkom trocha nesúhlasím, to je aj tým, že som veriaci, ale inak je to fantastické a odporúčal by som to iným pozrieť. ()

• Spolu s celosvětovou premiérou v kině a vydáním na DVD a Blu-ray se Home objevil i na YouTube, a to zcela oficiálně, s vlastním designem stránky i desítkami bonusových materiálů. Jeho "zisk" se podle tvůrců nebude počítat v dolarech, ale v počtu lidí, kteří ho uvidí. (ČSFD)
  • V roku 2009 získal Michael Brennan Gold Award od austrálskej kameramanskej spoločnosti Victoria & Tasmania v kategórii Divočina a príroda a v roku 2010 bol film nominovaný na cenu César za najlepší dokument. (Marek1991)