poster

Za to může Fidel

 • Francie

  La Faute à Fidel!

 • USA

  Blame it on Fidel

Drama / Historický

Itálie / Francie, 2006, 99 min

 • hygienik
  ****

  Anna je z bezstarostného sveta vrhnutá do ľavicového politikárčenia svojich rodičov. Dopláca na to poklesom životného štandardu, ale hlavne veľkým zmätkom v duši. Jej babička je naopak konzervatívna katolíčka. Skryté trenice vnútri rodiny jej nikto poriadne nevysvetlí, a tak sa snaží pochopiť zložitý svet sama. Tým vznikajú smutno veselé, často až filozofické dialógy podané prostým detským jazykom.(26.3.2009)

 • pakobylka
  ****

  ----- "A ví vůbec někdo něco určitě ?“ ----- Zmatek v dětské duši spojený s lítostí a vzdorem je znásobený náhlými a nečekanými změnami k horšímu - není divu, že si je hlavní hrdinka bere velice osobně. Vážné i méně vážné vyprávění o tom, jak moc je pro dítě těžké vyznat se ve velkém a nadmíru složitém světě, který patří dospělým: Nezařídili si ho zrovna nejlíp - a skoro to vypadá, že teď si s ním sami nevědí rady. Každý z nich by ho chtěl mít uspořádaný po svém - což je samo o sobě dost velký problém … když pominu, že zdaleka ne každý má přitom čisté úmysly.(4.11.2010)

 • zette
  ***

  Namet, ktery me bavil stejne dobre jako Anna a jeji zmatenost ve svete dospelych. Najde se zde nekolik skutecne vybornych dialogu. Celkove film ale pusobi dost roztristene, najde se zde velke mnozstvi hluchych mist. Skoda zpracovani...(4.11.2010)

 • Tydlidáš
  **

  3/10 - Bohužel je tento film ze začátku tak zmatený jako Anna, když se mluví o vládě v Chile. Téma je zajímavý a malá hrdinka hraje opravdu skvěle, ale chtělo to natočit nějak jinak. Příjde mi to jako nevyužitá možnost, protože ty její otázky a zmatek v hlavě něco nahazují, ale to pak bohužel nějak vyšumívá, mizí a já z toho nijak nic moc nemam.... S timhle nápadem by z toho mohl bejt dobrej film, ale bohužel......(3.11.2010)

 • PeterJon
  ***

  Velmi dobre zahraté, hlavne prirodzenou detskou protagonistkou. Príjemne sa to pozerá, artové. Otázky ostanú nezodpovedané a film nedokončený, mohli viac priblížiť udalosti v Chile. Hygienik vynikajúco okomentoval film.Vadilo mi, že film ukazuje komunistov v ružovom svetle, ale v podstate dáva divákovi možnosť vybrať si sám. Fašizmus v Chile dal vzniknúť komunizmu - oba sú extrémy a oba rovnako zákerné.(4.5.2017)