Fisshu sutōrī

Fish Story

(festivalový název)

Komedie

Japonsko, 2009, 112 min

Na zemi se řítí meteor a vypadá to, že nic nemůže zabránit zkáze lidstva, ale počkat, ještě by tu mělo být 5 hrdinů. Ne tohle fakt neni Armageddon 2 s obživlým Willisem, tohle je japonská genialita, která vypráví tři na první pohled na sobě nezávislý příběhy probíhající během asi 60ti let o tom, co se všechno semlelo, než má na zemi dopadnout meteor. První dva příběhy jsou skvělý a zábavný a hlavně bojovník za spravedlnost je perfektní, třetí a bohužel nejdelší příběh o vzniku písničky už trochu nudí a hlavně proto jdu na 4*, ale díky perfektnímu a geniálnímu vysvětlujícímu konci se na trochu nudy dá lehce zapomenout.(6.2.2010)

môj osobný vrchol 19. ročníka Artfilmu (2011) film s vtipom, nápadom, myšlienkou, nadupanou pesničkou a navyše svojim spôsobom deklarujúci aj moju osobnú filozofiu.(27.6.2011)

Hlavním tématem filmu je to, jak vše, tady konkrétně zapomenutá píseň Fish Story dokáže změnit celý svět. Zdá se, že je to obehrané téma, ale jeho hezčí a originálnější zpracování jsem doposud neviděla. Do poslední chvíle se zdá, že se jedná pouze o vyobrazení náhodných scén ze života rozličných lidí, ale na konci je vše vysvětleno a já jsem se musela jen smát, jak to do sebe krásně zapadá a jak to ti Japonci zase hezky vymysleli. Celková atmosféra filmu je zvláštní, místy podivně tajemná, ale nechybí bláznivý japonský humor, roztomilost, která rozehraje úsměv na tváři, a příjemná hudba. Po dlouhé době film, který mě opravdu potěšil a zvedl mi náladu.(11.5.2010)

Tak tohle bylo vážně povedené. Tím myslím především zpracování celého tématu a některé nezapomenutelné scény. Dějově by se to samozřejmě špatně popisovalo kvůli zpřeházenosti, ale myslím, že forma dokáže zaujmout a konec překvapit. Je to zkrátka hodně napínavá a tak trochu tajuplná skládačka. :) Navíc mi udělala radost role Tabe Mikako. Těšila jsem se, až ji po Kimi ni todoke uvidím v něčem dalším. ~(4,4)~(27.11.2011)

Fish Story je takový malý milý příběh o tom, že i ten malý, nevýrazný a obyčejný človíček dokáže dělat velké, výjimečné a významné věci, které třeba změní svět. A o tom, že nic není náhoda. // Yoshihiro Nakamura to všechno mohl říct jinak, ale řekl to takhle - a není to špatné. Je to takový japonský Jarmusch, který to všechno dopoví...(7.11.2011)