Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Rok, který změnil svět. Bitva u Hastings v roce 1066 změnila Anglii navždy. Vedle mnoha známých faktů o králích a dobyvatelích jsou však i všední historie obyčejných lidí, o nichž se nikde nepíše. Nyní přichází BBC s jedinečným snímkem, který ukazuje každodenní život uprostřed převratných válečných událostí. (oficiální text distributora)

Recenze (45)

Fr 

všechny recenze uživatele

O OBYČEJNÝCH LIDECH, O HRDINECH A BITVÁCH, KTERÉ SE SKUTEČNĚ STALI...../// Rok 1066 je (prý) nejtemnějším rokem anglické historie. Na podzim se uskutečnily 3 bitvy, ze kterých díky skóre - 1(domácí) : 2 (Vikingové, Normané) dostala Anglie novou podobu.... Hodně mi to připomíná cyklus dokumentů Nesmrtelní válečníci. Citace ze SÁG O SEVERSKÝCH KRÁLÍCH, úryvky z ANGLOSASKÝCH BÁSNÍ nebo pasáže z ANGLOSASKÉ KRONIKY – BBC není HBO! Na druhou stranu – je tu ryze televizní dokument, ze kterýho se tvůrci snaží vymáčknout maximum. A přestože krev občas zasviní kameru, musí si vystačit z dramatizací vyprávění a heroizací účastníků. Předvedení událostí, tak jak byly zaznamenány ocení milovníci historie, té anglické obzvlášť. Ti skromnější si můžou ,,zaskandovat“ při bitvě u Stamford Bridge. (Třeba ho ten tlustej Viking nakonec ubrání!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chci si zase po letech před bitvou odříkat válečnou přísahu. 2.) Zjistím, že Stamford Bridge není jen plac pro fotbal. 3.) Chci se naučit zákeřně zabíjet taky ze ,,spodu“. 4.) I když jsem myslivec, tak nevím, co je ,,kančí čenich“. 5.) Z kroniky mi někdo vyrval rok 1066. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Anglosasové byli sami nájezdníci, kteří vytlačili z Anglie kmen Britů (do Walesu a Skotska, takže rozhodně nejsou obětí, ale jen historickou událostí. Měli smůlu, že se na ně hrnul nepřítel ze dvou stran: - z Francie Normané a ze severu Vikingové. Nebylo v jejich silách nepřítele odrazit. Vilém z Normandie se tak stal králem Anglie a běhen tří generací Normané splynuli s místním obyvatelstvem, takže ani o ztrátě svobody Anglosasů se nedá mluvit. Jediný kdo ztratil, byla původní šlechta na úkor nové normanské, a samozřejmě ti, kteří byli zabiti a zmrzačeni. Vilém zavedl západní feudální systém, což přineslo značné daňové zatížení a pracovní povinnosti (možná tak je myšlena ztráta svobody, ale blíže neobjasněna). Vilém jako první inventarizoval pozemky a majetky na ostrově (Doomsday Book), mohl by být brán tedy i jako reformátor. Jako dokument zde tedy snímek naprosto selhává (kromě záležitostí týkajících se přímo bitvy samé), patos z něj přímo teče, po filmařské stránce chybí jakákoli dramatizace, vše působí jako ochotnické představení. Tyhle dokumentární akčňáky se sice Anglánům většinou vydaří, ale tentokrát to krutě nevyšlo. Nejzoufalejší ze všeho je ovšem roubování Pána Prstenů na tento příběh, zřejmě ve snaze snímek zpopularizovat . ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

No tohle tedy pojmout, to je oříšek. Film není ani historickým filmem, ani dokumentem, ani válečným, ani akčním... Je to mix všeho možného a ještě mnohého dalšího. BBC je mistrem dobových dokumentů a rekonstrukcí slavných dobových momentů nejen dějin Anglie. U BBC si můžete být jisti, že tak jak vám to podávají, tak to prostě bylo. Přestu tu hned od prvopočátku sami tvůrci upozorňují, že ač se v příběhu ocitají jména skutečných lidí, příběh sám mohl být trochu jiný. A co mi bylo milé, neberou si na mušku slavné vojevůdce a vládce (i dkyž těch se to týká samozřejmě také a nelze je nezmínit), ale ty prostší statečné vojáky a lidičky, kteří zanechali za sebou otisk v dějinách. Prakticky celý film je konfrontován s výšivkami na tapiserii z Bayeux, kde vše bylo před dávnými časy zachyceno (vyšito barevnými bavlnkami) rukama dávných žen a dívek. Tu tapiserii znám již dlouho, ale konečně mi ji někdo pořádně dekódoval a to byl tento film. Kdo má binec v jedenáctém stolení a pletou se mu Vikingové s Normany, měl by filmu resp. všem třem dílům ty necelé 3 hodinky věnovat. Vše mu podrobně vylíčeno a pochopí proč od října roku 1066 po bitvě u Hastings už byla Anglie navždy jiná. Co se týče zpracování samotného filmu mám rozporuplné pocity. Někdy jsem měl pocit, že sleduji Tv inscenaci. Kamera si sice snažila z minibitev dělat velké změnou stran záběrů či jejich opakováním, ale bojechtivý divák dobře vnímal, jak za první linií válečníků už žádná druhá není a pokud byla, byl cítit nedostatek lidí na křídlech... To celé trochu napravila závěrečná bitva, ale komparz byl zcela jistě omezen a k digitálním efektům či klonování armád se tu zřejmě vůbec nesahalo. Opravdu mi vadily opakované scény, působilo to velmi lacino. Také válečníci občas tpěli přílišnou čistotou a např. po boji s Viningy po přejití celé Anglie vypadali všichni jako ze škatulky. Vyčerpanou a unavenou armádu sestavenou převážně z rolníků si představuji jinak, ne jen že heká a její mužstvo zvrací vyčerpáním a říká že už nemůže... Co bylo perfektní byly dobové oděvy, zbraně, architektura.. Na tohle je BBC machr. Suma sumárum, ačkoliv obal láká na zážitek typu Královsktví nebeské, nebo Trója, skutečnost je jiná. tenhle film je spíše pro fajnšmekry tohoto období a klasického diváku může dokonce nudit. O to více si fajnšmekři pochutnají. Já osobně ani moc nemusel ty hrané scény znázorňující osudy hlavních hrdinů. I přes mnohá ale, je toto poctivně natočený historický dokumentární film a kdybych dal jen za tři hvězdy, nebylo by to spravedlivé. Takže dávám za 4 mandlové štíty. * * * * ()

Thomassi 

všechny recenze uživatele

Rok 1066 byl pro Anglii přelomový. A tento třídílný film BBC nám vypráví příběh anglických farmářů, kterí se postavili proti nepříteli ve třech bitvách. Ve filmu sledujeme osudy několika postav, kteří byli u všech událostí tohoto roku. První díl... Zaměřuje se převážně na první bitvu v září 1066, a to bitvu u Fulfordu, kde se Angličané utkali s Vikingy, kteří připluli od severu. 65%. Druhý díl... Ukazuje nám druhou bitvu, bitvu o Stamfordský most, kde se postavili znovu proti Vikingům. Tentokrát ale vyhráli a poté, co se dozvědí, že na jihu se vylodili Normané, spěchají je zastavit. 65%. Třetí díl... Tady všechno vrcholí. V říjnu se Angličané utkali s Vilémem u Hastings. A tato bitva změnila chod dějin. Angličané prohráli a Vilém dostal legendární přezdívku Dobyvatel. Byl to zároveň nejlepší díl - 75%. Celkově 68%. Dost bylo historie, nyní k samotnému filmu. Tak především, je to klasický pokus historické rekonstrukce v britském provedení. Příběh má jakoustakous historickou hodnotu, což jsem ocenil. Jako hraný film působí ale hůře. Není to úplně špatné, ale vše mi připadlo, jakoby se to natáčelo na prostranství 5x5 metrů a kamera vždy zabírala jen tento kus. Chvílemi příběh trochu nudil. Poslední díl ale vše vynahradil a dočkal jsem se konečně rozmanitosti. Film to není k zahození, ale potěší asi jen příznivce historie. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Hraný dokument o jednom roku, ktorý zmenil mnohé... nielen britské dejiny. Mám rád výklad dejín týmto spôsobom a oceňujem aj tých pár výňatkov z anglosaskej kroniky. No tie príbehy mohli byť predsa len zaujímavejšie a herecké výkony presvedčivejšie, aj keď typovo casting nebol robený zle. Lepší priemer. 65/100 ()

Galerie (5)

Zajímavosti (2)

  • Tapisérie z Bayeux, na které jsou zobrazeny výjevy událostí předcházející invazi stejně jako invaze samotná, je přes 68 metrů široká prošívaná tkanina. Nejedná se tedy o pravou tapisérii. Jednou z rozporných informací je zobrazení smrti krále Harolda II. Godwisona. Tradiční výklad, totiž že se jedná o postavu s šípem v oku, bývá zpochybňován. Pod latinským komentářem o smrti krále je totiž zobrazeno více postav. (stefji)
  • Bitva u Hastingsu, ve které se rozhodovalo o budoucnosti Anglie, se odehrála na Senlackém vrchu 14. října 1066. V bitvě padlo asi 3 000 Normanů a jejich spojenců a asi 5 000 Anglosasů, včetně krále Harolda II. Godwinsona. (Petulka88)

Reklama

Reklama