poster

Spodní proud (festivalový název)

 • Island

  Brim

 • anglický

  Undercurrent

Drama

Island / Polsko, 2010, 95 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • SoolenJV
  ***

  Zamlklá banda asociálních mořských vlků, jedna žena (=smůla na lodi, feministky prominou), rozbouřené moře a spodní proud neuvěřitelného a vyloženě hmatatelného mezilidského napětí. Islandské drama, označení mluvící za vše. Jen vznešeně prázdná (prázdně vznešená?) krajina je nahrazena podobně vznešenou mořskou nekonečností. Jinak je vše při starém - mlčenlivé figury s rozdrásanou duší, emoční chlad, poctivé filmařské řemeslo. A navíc velice solidní ruční kamera s pečlivostí dokumentující ubíjející námořní rutinu.(18.1.2012)

 • Georginek
  *

  Snad jeste horsi, nudnejsi, ohavnejsi a znovu nudnejsi nez The Deep. Kam se tyhle dve prisernosti hrabou na Perfect Storm...... Toto je opravdu ztrata casu. IMHO - neni se cemu divit, bylo to na festivale ve Varech a tam promitaj kdejakou sracku....... Tam film, co by mu slo dat 3* by clovek pohledal.....(1.2.2014)

 • Vodnářka
  ****

  "Motivace by se měla hledat v každém dobrém filmu...", vysvětluje Logi zbytku posádky před sledováním Halloweenu, kterým si krátí dlouhé dny i noci na rybářské lodi. Přemýšlím, jakou motivaci měli hrdinové tohoto snímku trávit většinu roku na seversky tvrdém a nepřístupném moři. Právě tak drsně se severským pohledem na životní situace popisuje Árni Ásgeirsson jednu z nejtěžších životních plaveb skupiny ostřílených námořníků, jejichž život tvoří plavby, rybolov, boj s neústupným počasím a šíleným vodním živlem. O to rozporuplnější pak bývá návrat do běžného života. Díky realistickému příběhu, omračujícím záběrům i výborné hudbě se divák okamžitě stává členem posádky a na osudovou plavbu se vydává také, snaží se zvládnout mořskou nemoc i 'ponorku' na lodi a zachránit se společně s ostatními. Budete muset bojovat, aby se vám to podařilo... Nakonec totiž zůstávají jen hloubky strhujících tónů a obrovské dálky zrádného moře. Toho, v němž snad někde plave Benni, který slíbil, že doplave pro pomoc...(2.7.2011)

 • Zmiu
  ***

  Tak jsme se konečně dočkali premiéry. Film se mi líbil, atmosféra byla pěkná, herci úžasní, ale nějak mi tam víc chyběla pointa a nějaký větší příběh. Takto vlastně sledujeme osudy rybářů, kterým se dostane na loď ženská, ale ani v tom nevězí žádný větší problém. Jako druhou linii sledujeme, co se na lodi přihodilo předtím, kdy jeden námořník zahynul. (to není spoiler, tím úmrtím film začíná.) Na druhou stranu musím ocenit, že Islanďané opravdu dovedou nacpat humor i mezi dramatické události, což se mi líbí. Tak to nějak je i v životě, a oni to umí moc pěkně vystihnout, přitom moc nepřehání.(3.10.2010)

 • Fr
  ***

  ,,NÁMOŘNÍ PŘEDPOVĚĎ: UPOZORNĚNÍ - NEBEZPEČÍ BOUŘE. BOUŘE SE OČEKÁVÁ ZÍTRA NA JIHOVÝCHODNÍM POBŘEŽÍ A PÁSMU FAXAFLÓI…“ /// Umřel námořník (na moři). Zbytek posádky teď zevluje na pevnině, jako abychom je líp poznali (to dá rozum). Za půl hoďky – ženská! No můžem vyplout, takže tu máme život na moři, práce, práce, žvanec, práce, péčko a taky vzpomínky, kterak kamarád o život přišel … Chladnej (jako kurva vždycky!) styl zobrazení a netečnej styl vyprávění. Taková jakoby autentická plavba, vo který není moc co vyprávět. Řek bych, že do trenek šáhnou séíš obdivovatelé malejch příběhů a krátkých stopáží. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Mám rád filmy vo lodích a vo bouřkách. Vlastně tý bouřky tam ani moc bejt nemusí... 2.) Nemůžu se dočkat fesťáku. (Filmovýho vole!). 3.) Thx za titule ,,divish“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(6.11.2013)